Torowcy ALKS Stal Grudziądz sprawdziali formę w Grand Prix Polski. Kilka wartościowych rezultatów

Mateusz Lipa (pierwszy z lewej, ALKS Stal Grudziądz) wygrał z kolegami sprint drużynowy w Grand Prix Polski Karol Piernicki
W Pruszkowie rozegrano Grand Prix Polski w kolarstwie torowym. W tych prestiżowych zawodach sprawdzili się zawodnicy ALKS Stal Grudziądz. Jak im poszło?

Pierwotnie w imprezie mieli wziąć udział wszyscy czołowi polscy zawodnicy, ale ostatecznie kilku z nich na stanęło na starcie.

Mowa między innymi o czołowych sprinterach, do których zaliczają się zawodnicy ALKS Stal. Mimo tego nie brakowało grudziądzkich akcentów.

Najpierw były drużyny podczas Grand Prix Polski

Weekendowe zmagania otworzyły konkurencje drużynowe.

W kwalifikacjach sprintu elity najlepszy okazał się zespół Polski A z Maciejem Bieleckim, Mateuszem Lipą (ALKS Stal) i Marcinem Czyszczewskim.

Zwycięzcy wykręcili czas 44,682 sek. i o 0,058 sek. pokonali drugą drużynę gospodarzy, która startowała w zestawieniu Michał Lewandowski, Patryk Rajkowski, Mateusz Miłek.

Także w finale A lepsi okazali się ci pierwsi, którzy tym razem trzy okrążenia pruszkowskiego toru pokonali w czasie 44,178 sek.

Ich przewaga nad konkurentami wyniosła 0,299 sek. Na trzecim stopniu podium rywalizację ukończyli Ukraińcy, poza nim ekipa Wielkiej Brytanii.

Młodzi kolarze grudziądzkiego klubu prezentowali się również w konkurencjach średniodystansowych.

Bartosz Rudyk wraz z reprezentacyjnymi kolegami wywalczył drugą lokatę w wyścigu nadochodzenie na 4 kilometry (do lat 23). Polacy musieli uznać wyższość Brytyjczyków, z którymi przegrali zarówno w kwalifikacjach, jak i w finale A.

Z kolei panie w elicie wywalczyły trzecią pozycję, pokonując w wyścigu o brąz zawodniczki z Białorusi. W zespole jechała Nikola Różyńska.

Obok elity i kolarzy młodzieżowych, na welodromie w Pruszkowie swoje umiejętności prezentowali także juniorzy.

Kajetan Albanowski wspólnie z kolegami zajął drugie miejsce w wyścigu na dochodzenie juniorów. Lepszą od tej drużyny okazała się inna ekipa z Polski.

W sobotę i niedzielę rozgrywano z kolei konkurencje indywidualne. Bardzo silnie obsadzony był sprint indywidualny mężczyzn. Ósmą pozycję zajął Mateusz Lipa, wygrał mocny Niemiec Maximilian Levy.

Na drugiej pozycji w keirinie kobiet w kategorii zawodniczek młodzieżowych uplasowała się Aleksandra Tołomanow. Kolejna z reprezentantek ALKS Stal musiał uznać wyższość wyłącznie Oleny Starikowej z Ukrainy. Trzecia - Marlena Karwacka.

Blisko awansu do strefy medalowej w wyścigu indywidualnym na 3 kilometry elity była natomiast Nikola Różyńska - ostatecznie sklasyfikowana jako piąta w całej stawce.

Siódmy wyścig scratch zawodników młodzieżowych ukończył Bartosz Rudyk.

Kolejne medale kolarzy ALKS Stal Grudziądz

W niedzielę zawodnicy ALKS Stal dorzucili dwa medale. Jeden z nich dotyczy zmagań elity i konkurencji sprinterskich.

Mateusz Lipa zajął trzecie miejsce w keirinie.

W półfinale grudziądzanin także był trzeci, przegrywając z Ukraińcami - Andrijem Vinokurowem i Andrijem Kutsenko.

Za plecami kolarza ALKS Stal finiszował znany Rosjanin Nikita Shurshin. W finale z kolei triumfował Vinokurow, który na finiszu wyprzedził innego roysjskiego zawodnika Pavla Yakushevskiego oraz właśnie Lipę. Poza podium rywalizację ukończyli Litwnin Vasilijus Lendel, Maciej Bielecki oraz Kutsenko.

Po medal sięgnął także Bartosz Rudyk w wyścigu punktowym młodzieżowców.

Ten z grudziądzkich kolarzy zapunktował już na pierwszym premiowanym okrążeniu, które wygrał. Na dwóch kolejnych także zdobywał punkty i był liderem. Potem jeszcze dwa razy zdobył po 3 punkty za drugie miejsca, ale do głosu doszli Szymon Krawczyk i Brytyjczyk Mark Stewart. Rudyk był ostatecznie trzeci.

Czwarta w sprincie do lat 23 była z kolei Aleksandra Tołomanow.