Toruń. Akcja „Dzieciom - smacznego” zawieszona. Koniec...

Toruń. Akcja „Dzieciom - smacznego” zawieszona. Koniec darmowych obiadów?

Mariola Lorenczewska

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

W SP 6 działa Świetlica Środowiskowa, w której dzieci m.in. jedzą podwieczorki. Zrobiły laurkę z podziękowaniami za „Dzieciom smacznego”

W SP 6 działa Świetlica Środowiskowa, w której dzieci m.in. jedzą podwieczorki. Zrobiły laurkę z podziękowaniami za „Dzieciom smacznego” ©Sławomir Kowalski

Toruńskie szkoły zwykle już pod koniec wakacji kontaktowały się z redakcją „Nowości” w sprawie pomocy dla uczniów. W tym roku żadna tego nie zrobiła.
W SP 6 działa Świetlica Środowiskowa, w której dzieci m.in. jedzą podwieczorki. Zrobiły laurkę z podziękowaniami za „Dzieciom smacznego”

W SP 6 działa Świetlica Środowiskowa, w której dzieci m.in. jedzą podwieczorki. Zrobiły laurkę z podziękowaniami za „Dzieciom smacznego” ©Sławomir Kowalski

Przez wiele lat nasza redakcja prowadziła akcję „Dzieciom - smacznego”. Czytelnicy wpłacali pieniądze na nasze konto charytatywne, po czym były one przelewane na konta szkół. Z przeznaczeniem na konkretne dzieci. Na te, które najbardziej potrzebowały takiej pomocy.

Czekając na obiadTo były dzieci, które w domu nie mogły liczyć na ciepły obiad, bo rodzina była biedna, rodzice niezaradni, czasami chorzy, było sporo rodzeństwa.

Zazwyczaj te dzieciaki jako pierwsze czekały przed stołówką szkolną, skąd dochodził zapach przygotowywanego przez kucharki obiadu.

Lata płynęły i wciąż nie brakowało takich dzieci. Z jednej strony uzasadniało to kontynuowanie naszej akcji. Z drugiej - mieliśmy poczucie, że coś jest nie tak, bo te dzieci powinny mieć zapewnione darmowe posiłki przez państwo lub samorządy.

Zobacz także


Zobacz galerię: "Kamizelka dla pierwszaka" w szkole podstawowej w Łysomicach

Szkoły kontaktowały się z nami w sprawie obiadów zwykle już pod koniec wakacji i dopytywały, czy będą pieniądze. W tym roku pierwszy raz o wsparcie nikt się do nie zwrócił. Czy to znaczy, że wszyscy nasi podopieczni nie potrzebują już pomocy?

Objęte naszą akcją przez wiele lat były m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu. Ostatnio jako podopieczni Stowarzyszenia Przyjaciół SP 6 i Świetlicy Środowiskowej mającej siedzibę w „szóstce”. Świetlica wspomaga rodziny będące w najtrudniejszych sytuacjach i daje opiekę 60 uczniom. Dzieci mają zapewnioną opiekę przez cztery godziny po lekcjach. Odrabiają zadania domowe, bawią się i jedzą podwieczorek.

- Niektóre z nich, to te same dzieci, które korzystały z darmowych obiadów w ramach akcji „Dzieciom - smacznego” - zaznacza Anna Spandowska, prezes tego stowarzyszenia. - Sytuacja tych dzieci z jednej strony się poprawiła dzięki programowi 500+. Rodziny mają więcej pieniędzy i na pomoc się nie „łapią”. Z drugiej, nie znaczy to wcale, że dzieci w domu jedzą obiady. Są mamy, które nie ugotują, chociaż mają za co.

Nie tylko 500+Podobnie uważa Anna Jakubowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży, której uczniowie przez wiele lat byli objęci naszą akcją.

- Ogromne podziękowania za te lata - mówi Anna Jakubowska. - 500+ pewnie i poprawiło sytuację rodzin najbiedniejszych. Szczególnie tych, które mają więcej dzieci. Oprócz 500 złotych dostają inne dodatki. Jest paru uczniów, którzy chcieliby jeść w szkole, rodziny stać na obiady, ale one ich nie wykupują, więc dzieci w szkole nie jedzą. Fundowanie im posiłków byłoby jednak niewychowawcze. Rodzice muszą poczuć się odpowiedzialni. 60 zł miesięcznie kosztują obiady dla jednego dziecka. Najmłodsze dzieci mają zapewnione mleko i owoce.

W tej sytuacji postanowiliśmy zawiesić naszą akcję.

Warto wiedzieć Często anonimowoFundowane obiady to dla naszych podopiecznych był jedyny ciepły posiłek

Darczyńcami wspierającymi akcję „Dzieciom - smacznego” były zarówno firmy i instytucje, jak i osoby prywatne. Nie brakowało takich, którzy oddawali na ten szlachetny cel przysłowiowy wdowi grosz, w dodatku często anonimowo.

Wszystkim serdeczne dziękujemy i zapewniamy, że akcji nie kończymy definitywnie. Wszystkim sponsorom akcji „Dzieciom - smacznego”, stałym i okazjonalnym, serdecznie dziękujemy.

Naszej akcji fundowania posiłków w stołówkach szkolnych najbiedniejszym uczniom nie kończymy, ale ją zawieszamy. Na razie jednak prosimy o niewpłacanie pieniędzy na prowadzone przez „Nowości” konto charytatywne.


Czytaj także
: W studniach kredowych popłynie woda z sieci

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w tym roku nie dam (gość)

Zgłoś naruszenie treści

wszelkie akcje dożywiania dzieci a także zbierania żywności na święta powinny być zawieszone!!!!! wielodzietni mają teraz 500+ i są bogatsi od niejednej samotnej matki z 1 dzieckiem

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mireKwiatkowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Podoba się czy nie - po prostu 500+.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pwt (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To się nazywa sk...o najwyższej próby. Takie typowo nasze sk...o. I to wobec dzieci. Zgroza.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

vus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Od chwili orzejęcia władzy przez PIS poprawiło się ,zycie najuboższm co widać słychać w rozmowach ..A za rządów PO i PSL była u zwykłych obywateli była bieda .Tak kradli .

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo