Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: Andrzejki z Muzeum Etnograficznym i inne kulturalne atrakcje na weekend

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Kadr z filmu "Andrzejkowe know-how"
Kadr z filmu "Andrzejkowe know-how" Muzeum Etnograficzne
Wosk i klucz to stanowczo za mało. Na andrzejkowy wieczór warto przygotować sobie dużo więcej akcesoriów, które pomogą uzyskać odpowiedź na pytania, kiedy się wyjdzie za mąż, jak mąż będzie miał na imię, czy będzie pracowity, a nawet – czy trafi nam się chudzina, czy grubas.

Dodatkowe akcesoria to na przykład: groch, kamień, miska z wodą, patyki lub słoma, miotła, a także... męskie portki. Jak tych „magicznych atrybutów” użyć w trakcie andrzejkowego wróżenia, podpowiada toruńskie Muzeum Etnograficzne w swoim filmie pt. „Andrzejkowe know-how”. Film przybliżający ludowe tradycje jest dostępny na stronie internetowej placówki.

ZOBACZ WIDEO: Jak żyło się sto lat temu w Toruniu?

Śledź na kolację

Nie zdradzając całej treści filmu dodajmy, że co bardziej zdeterminowane panny mogą andrzejki rozpocząć już rano 29 listopada ordynując sobie ścisły post, zakończony ewentualnie wieczorem zjedzeniem solonego śledzia.

Jak dowiadujemy się z filmu, andrzejkowe wróżenie odbywało się na ogół w samotności. Antyepidemiczne ograniczenie kontaktów towarzyskich zatem sprzyja powrotowi do tej tradycji. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by umówić się na ten wieczór z koleżankami na wspólną zabawę za pośrednictwem internetowych łączy. Film przygotowany przez muzeum pomoże w urozmaiceniu repertuaru andrzejkowych wróżb.

Z takich wyprzedaży ucieszy się każdy gracz

Materiały promocyjne partnera

Warto dodać, że tradycja lania wosku i odczytywania przyszłości z jego kształtu sięga korzeniami starożytnej Grecji. A dlaczego w kręgu naszej kultury ludowej czasem panieńskich wróżb stał się wieczór w przeddzień wspominania św. Andrzeja Apostoła? Być może dlatego, że to św. Andrzej przyprowadził Jezusowi swojego brata Piotra, który potem został pierwszym biskupem Rzymu. Mógł zatem, wierzono, przyprowadzić też pannie najlepszego narzeczonego.

Podróż do miasta, którego już nie ma

Nowe propozycje online ma także Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Mimo że tegoroczny Festiwal Filmowy „Camerimage” skończył się tydzień temu, na stronie www.zwiedzaj.csw.torun.pl wciąż można oglądać towarzyszącą mu wystawę fotografii Helmuta Newtona „Lubię silne kobiety". Helmut Newton był jednym z najsłynniejszych fotografów. Początkowo specjalizował się w fotografowaniu mody, później też kobiecych aktów i portretów wykonywanych we własnym, oryginalnym stylu.
Natomiast w piątek 27 listopada o godz. 18 CSW zaprasza do Berlina, do tamtejszego Muzeum Pergamońskiego. Berlińskie muzeum jest co prawda od kilku lat częściowo zamknięte z powodu remontu, ale dzięki nowoczesnym technologiom możemy obejrzeć wystawiany tam wyjątkowy obraz, panoramę. Tworzenie takich obrazów modne było zwłaszcza w XIX wieku (najsłynniejszym polskim dziełem tego typu jest „Panorama Racławicka" Kossaka i Styki). Panoramę starożytnego miasta Pergamon stworzył architekt Yadegar Asisi. Na piątkowym spotkaniu online będzie można to dzieło zobaczyć. Przewodniczką będzie Marta Smolińska.

Sprzęt RTV w promocji? Zobacz telewizory

Materiały promocyjne partnera

Pamięci muzyka

W najbliższych dniach będzie też można posłuchać koncertów nie wychodząc z domu. W sobotę 28 listopada o godz. 19 Dwór Artusa zaprasza na Festiwal „Muzykofilia”, tym razem tylko online na artusowym Facebooku. Tematem trzeciej edycji festiwalu jest „Pogranicze”. Zabrzmi muzyka z pogranicza stylów, technik wydobywania dźwięków, eksperymentów, improwizacji. Wystąpią: Jacek Buhl (perkusja), Jarosław Majewski (kontrabas) i Basia Żach (wizualizacje), Peter Votava (elektronika), Rafał Iwański (instrumenty perkusyjne), Reinhold Friedl (fortepian), solo w duetach, triach i kwintecie.

Dzień później, w niedzielę 29 listopada, o godz. 17 Toruńska Orkiestra Symfoniczna będzie transmitować swój koncert, dedykowany pamięci zmarłego 14 listopada toruńskiego waltornisty Łukasza Tura. Koncert na waltornię i orkiestrę Mozarta wraz z TOS wykona Michał Szczerba, pierwszy waltornista Filharmonii Bałtyckiej. Zabrzmi też II Symfonia Beethovena. Dyrygować będzie Dainius Pavilionis.

Polecamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska