Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Awaria ogrzewania na starówce. Jaki sens ma modernizacja sieci ciepłowniczej w listopadzie?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Prace przy modernizacji ciepłociągu były prowadzone m.in. na ul. Królowej Jadwigi i Małych Garbarach
Prace przy modernizacji ciepłociągu były prowadzone m.in. na ul. Królowej Jadwigi i Małych Garbarach Grzegorz Olkowski
Ze względu na sezon turystyczny prace przy modernizacji ciepłociągu na toruńskiej starówce rozpoczęły się dopiero we wrześniu. Roboty się przeciągnęły, trafiła się też awaria, a efekt był tego taki, że w zimnej drugiej połowie listopada przez ponad dobę mieszkańcy kilku budynków pozbawieni byli ogrzewania i ciepłej wody.

- Od czwartku pół starówki nie ma ciepła - denerwuje się jedna z mieszkanek zabytkowego centrum Torunia. - Zimne grzejniki i zimna woda w kranie. I wcale nie dlatego, że nagle trach i awaria. Marzniemy z powodu planowych prac remontowych, chodzi o przyłączenie do sieci nowych węzłów po likwidacji grupowego w okolicy ulicy Królowej Jadwigi. Miało to potrwać kilka godzin, niestety po 26 godzinach nadal jest zimno.

Co się stało? O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy w piątek toruński oddział spółki PGE, która zajmuje się modernizacją ciepłociągu. Odpowiedź otrzymaliśmy tego samego dnia.

- Wczoraj, podczas wieczornych prac modernizacyjnych na starówce przy ul. Małe Garbary, zidentyfikowano nieszczelność na sieci, która spowodowała przedłużenie przerwy w dostawie ciepła dla kilku budynków - wyjaśnia Julita Karpińska z PGE Toruń. - Dzisiaj około godziny 12 przywróciliśmy dostawy ciepła mieszkańcom starówki.

Co robili pracownicy PGE na toruńskiej starówce?

Rzeczywiście, po południu kaloryfery były już ciepłe, a z kranów znów leciała gorąca woda. Prace na toruńskiej starówce PGE prowadzi od września. Polegają one na wymianie węzła grupowego przy ul. Królowej Jadwigi 11 na węzły indywidualne. Przy okazji powstał także odcinek sieci ciepłowniczej od ulicy Wielkie Garbary, przez ulicę Królowej Jadwigi i Ślusarską do ulicy Małe Garbary, wraz z przyłączami cieplnymi do stojących przy tych ulicach budynków.

Zobacz także

Dobrze, tylko dlaczego tego typu roboty są prowadzone jesienią? Wiadomo, prace rozpoczęły się we wrześniu, żeby podczas letniego szczytu sezonu turystycznego starówka nie była rozkopana. Tyle że starówka to nie tylko turyści, są tam jeszcze stali mieszkańcy, co prawda coraz bardziej nieliczni, ale wciąż obecni. Jesienna wymiana ciepłociągu jest ryzykowna, zresztą kilka lat temu przydarzył się tam podobny zimny poślizg.

Skąd się wzięło obecne opóźnienie?

PGE tłumaczy, że termin realizacji prac został przesunięty ze względu na nieprzewidziane trudności napotkane przez wykonawcę podczas prac. Chodziło m.in. o uzgadniania terminów prowadzenia prac z właścicielami nieruchomości, dała także o sobie znać złożoność infrastruktury podziemnej na niewielkim obszarze oraz gęsta zabudowa na starówce.

Kiedy zakończą się prace na starówce?

- Zakończenie projektu modernizacyjnego na starówce wraz z odtworzeniem terenu planowane jest do 6 grudnia. Ten etap prac nie będzie już powodować żadnych przerw w dostawach ciepła do mieszkańców - zapewnia Julita Karpińska. - Dzięki pracom modernizacyjnym na Starówce ciepło będzie dostarczane w sposób bezpieczny i bardziej efektywny do mieszkańców, gdyż ograniczone zostaną straty ciepła podczas jego przesyłania. Przepraszamy mieszkańców za niedogodności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska