Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń będzie miał drugi SOR. Zostanie uruchomiony 1 kwietnia w szpitalu miejskim

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Tak prezentuje się prawie gotowy na przyjęcie pacjentów Szpitalny Oddział Ratunkowy w lecznicy miejskiej przy ulicy Batorego w Toruniu. Na zdjęciu Patrycja Kamińska, rejestratorka medyczna
Tak prezentuje się prawie gotowy na przyjęcie pacjentów Szpitalny Oddział Ratunkowy w lecznicy miejskiej przy ulicy Batorego w Toruniu. Na zdjęciu Patrycja Kamińska, rejestratorka medyczna Grzegorz Olkowski
1 kwietnia w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ulicy Batorego w Toruniu ma zacząć działać Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Tajemnice Lewobrzeża

od 16 lat

W szpitalu kończą się prace związane z tworzeniem SOR. To wyodrębniona komórka organizacyjna lecznicy, w której personel medyczny udziela świadczeń zdrowotnych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Każdy zgłaszający się na SOR powinien zostać przyjęty. O kolejności przyjęć pacjentów decyduje stan zdrowia weryfikowany przez personel medyczny.

Inwestycja w lecznicy przy Batorego jest bardzo ważna dla Torunia i okolicy. Obecnie w mieście działa tylko jeden SOR - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Ten w szpitalu miejskim ma zacząć działać 1 kwietnia.

Nowy SOR w Toruniu za 10 milionów

SOR w szpitalu miejskim przy ulicy Batorego powstaje na bazie dawnej Izby Przyjęć. Umowę z Ministerstwem Zdrowia na jego utworzenie podpisała 19 grudnia 2019 roku ówczesna dyrektor lecznicy Krystyna Zaleska. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 10 milionów złotych. W tej kwocie mieści się 8,5 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych - ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Polecamy

W ramach inwestycji oddział zostanie wyposażony w specjalistyczną aparaturę. Znajduje się tam m.in. przyłóżkowe RTG czy przewoźne USG. Wyposażone zostały także dwa stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe, sala zabiegowa i cztery stanowiska obserwacyjne. SOR ma większą powierzchnię od dawnej Izby Przyjęć. To 941 metrów kwadratowych.

Inwestycja poprawi warunki pracy personelu medycznego i zapewni pacjentom większe bezpieczeństwo zdrowotne. Ułatwi także realizowanie bardziej specjalistycznych procedur, które wymagają odpowiedniego sprzętu oraz personelu, a przez to są droższe.

Na SOR NFZ daje pięć razy więcej pieniędzy

-SOR będzie godziwie opłacany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory istniała pewna dysproporcja – na świadczenia w izbie przyjęć przeznaczano około pięciokrotnie mniej pieniędzy niż na te w szpitalnym oddziale ratunkowym – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Powstanie tego oddziału musi zostać uwzględnione w statucie szpitala. Odpowiedni zapis w nim ma na sesji w najbliższy czwartek zatwierdzić Rada Miasta. W statucie zostanie też uwzględnione rozszerzenie udzielanej w szpitalu miejskim pomocy medycznej o świadczenia ambulatoryjne z zakresu onkologii klinicznej.

- Onkologia kliniczna w szpitalu miejskim jest szczególnie ważna również z tego powodu, że funkcjonują już w nim ambulatoryjne porady hematologiczne – dodaje prezydent Zaleski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska