Toruń. Będzie port przeładunkowy na Wiśle?

Tomasz WersockiZaktualizowano 
W ramach Festiwalu Wisły do Torunia przypłynęło wiele nietypowych jednostek pływających.
W ramach Festiwalu Wisły do Torunia przypłynęło wiele nietypowych jednostek pływających. Grzegorz Olkowski
Toruń posiada wielowiekową tradycję wiślanej żeglugi. Radni PiS chcą, aby wykorzystać ten potencjał. Już we wrześniu tego roku zamierzają dopisać portową inwestycję do aktualizowanej podczas sesji rady strategii rozwoju miasta. Czy w Toruniu powstanie port przeładunkowy na Wiśle?

Droga wodna E40, która poprzez Toruń, łączy Gdańsk nad Bałtykiem i Morzem Czarnym obecnie nie jest w pełni wykorzystywana. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje jednak, że Wisła w przyszłości stanie się się drogą dostępu do portów morskich. Koszty powstania autostrady wodnej nie są małe. To prawie 30 miliardów złotych.

Polecamy: Skyway 2017. Ruszyła sprzedaż biletów na Water Concept Factory

Toruńscy radni PiS twierdzą, że budowa trasy E40 może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym sposobem na transportowanie towarów, a także stworzeniem w Toruniu miejsc pracy oraz portu przeładunkowego.

- Jest to rozwiązanie, które może stać się przysłowiowym kołem zamachowym dla naszej gospodarki. Powstanie portu w Toruniu pozwoliłoby stworzyć setki, jak nie tysiące nowych miejsc pracy. Otworzy to również m.in. możliwość powrotu do przedwojennej tradycji Torunia - mówi Jacek Kowalski radny PiS. - Naturalną konsekwencją byłoby również istotne poszerzenie ofert pracy, zarobków, co z kolei byłoby naturalnym magnesem przyciągającym ludzi do naszego miasta i okolicznych miejscowości.

Michał Jakubaszek podkreśla duże znaczenie, jakie dawniej miała Wisła.

- Wracamy tak naprawdę do historii Torunia. W końcu było to miasto, które handlowało w przeszłości towarami transportowanymi Wisła. Dziwię się, że Urząd Miasta traktował ten temat bez należytej uwagi - mówi radny PiS. - Grzechem byłoby nie spróbować i nie dokonać pewnego rozpoznania dotyczącego ministerialnego projektu wartego prawie 30 miliardów złotych.

Polecamy: Tak bawi się Toruń po zmroku w klubie "Bajka" [ZDJĘCIA]

Zdaniem tego radnego dążenie do transportu o niskiej energochłonności oraz niskoemisyjnego leży w interesie Torunia.

- W perspektywie 2050 roku do 50 procent ładunków transportowanych na duże odległości powinno zostać skierowane na drogi wodne śródlądowe - podkreśla radny Jakubaszek.

Port intermodalny na Wiśle w Toruniu

Przypomnijmy, że na Wiśle rozważa się także koncepcję budowy portu intermodalnego pomiędzy Bydgoszczą, a Solcem Kujawski. Port miałby być połączeniem różnego rodzaju transportu - rzecznego, kolejowego i samochodowego. Natomiast port w Toruniu służyłby tylko do transportu rzecznego.

- Mówimy o dwóch różnych szlakach. Port intermodalny w Bydgoszczy ma obejmować szlak wodny E70, który ciągnie się od Hamburga przez Bydgoszcz do Gdańska, a w Toruniu chcemy zbudować port w oparciu o szlak E40 - tłumaczy Michał Jakubaszek.

Zobacz także: Popłynęli wpław przez Wisłę

Wideo

Materiał oryginalny: Toruń. Będzie port przeładunkowy na Wiśle? - Nowości Dziennik Toruński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
j
jarosław

Piszesz, jakbyś był największym ekspertem na świecie od portów przeładunkowych, od uniwersytetów, od metropolii, i od wszelkich innych rzeczy, które się wydarzyły bądź wydarzą się w przyszłości w promieniu 50 km od Torunia. Wyznajesz zasadę, że kłamstwo powtarzane wciąż, bez przerwy staje się prawdą.

zgłoś
O
Olek

A ja proponuję jeszcze wybudować przy Urzędzie Miejskim w Toruniu Łuk Tryumfalny i jakieś solidne Mauzoleum, kiedyś przyda się jak znalazł!

zgłoś
T
TorTor

.... bo to ty piszesz bzdury. Solec chce współpracować z Bydgoszczą? Od kiedy? Od kiedy Bydgoszcz zaczęła lobbować za tym portem u siebie? To ty zajrzyj do źródeł i zobacz, ze od początku tylko Solec był wskazywany na ten port w naszym regionie. Wy go u siebie nie możecie stworzyć, z wielu względów, zwłaszcza geologicznych, co wykazały badania. Wy może byście go zrobili w Łęgnowie (o ile wcześniej nie zatrujecie tam Wisły toksynami po Zachemie), my natomiast możemy w samy Toruniu. To, że są dokumenty, nie znaczy, że z tego jeszcze coś wyjdzie. Na to potrzeba ogromnych pieniędzy i czasu, że o wysychającej Wiśle nie wspomnę. Idź nad Wisłę i zobacz co się dzieje. A co zrobisz z zaporami na Wiśle? en port miał jakieś szansę 50-20 lat temu, ale nie teraz.

zgłoś
T
TorTor

.... to ta utnie mu rękę, aby więcej nie wyciągał jej po ten port. Starsza wdowa Bydgoszcz już to robi, bo ten port od początku był planowany w Solcu Kujawskim, a BYdgoszcz podpięła się pod ten pomysł

zgłoś
T
TorTor

UE da pieniądze? Jesteś pewien? A co zrobisz z zaporą koło Włocławka i Ciechocinka, które mają powstać? Co zrobisz z wysychającą rzeką? Co z tego, że są oficjalne dokumenty? W sprawie metropolii też były, prezydent Duda podpisał ustawę i jak się skończyło? Daj spokój człowieku, bo jak ciebie czytam, to mam wrażenie, że tobie nie tyle chodzi o to czy ten port powstanie, byleby nie w Toruniu :/ Ot, taka typowa, bydgoska życzliwość :/

zgłoś
o
oko

Póki nie ma mostu przez Wisłę w Solcu Kujawskim cała impreza będzie chybiona !
Dobry gospodarz zaczyna od fundamentów ... ten w Solcu Kujawskim umie liczyć ...
że jak poda palec to pochwyci rękę ... z pomocą starszej wdowy , czyli Bydgoszczy ..!
Dla Solca Kujawskiego / zamiast niszczenia miejscowej przyrody / widzę inne rozwiązanie ...
za zgodą wdowy neutralny Solec Kujawski mógłby być siedzibą władz metropolii ..!
Najbliższe miasta , jak Inowrocław i Toruń , takie rozwiązanie niewątpliwie by wsparły ..!

zgłoś
o
oko

Ze względu na położenie geograficzne nie widzę związku Solca Kujawskiego ze szlakiem Notecią do Kaliningradu , tylko z wiślanym ... a na tym kierunku to Toruń ma lepsze warunki ..!
Bydgoszcz pozostanie centralnym portem rzecznym ... ale niekoniecznie multimodalnym !
Cel kaliningradzki akurat nie ma większego znaczenia z wyjątkiem turystycznego .
Obwód kaliningradzki jest maleńki , jego potencjał gospodarczy znikomy .
To tylko hasło , chorągiewka , przy okazji budowy przekopu przez mierzeję do Elbląga .
Z portu w Elblągu będą korzystać przede wszystkim bałtyckie statki kabotażowe ..!

zgłoś
s
seba-76

TorTor nie opiera się na dokumentach i prawdzie. Nie ma sensu podawania linków do oficjalnych dokumentów, bo i tak nie przyjmie tego do wiadomości. Na szczęście pieniądze będzie dawała EU i tak durny pomysł na kolejny port między Bydgoszczą i Włocławkiem, nie przejdzie. Choć oczywiście powinniśmy trzymać rękę na pulsie.

zgłoś
m
miasto

Bydgoszcz swego czasu anektowała Fordon niczym Putin Krym, ale o tym sza

zgłoś
T
TorTor

Większość komentujących, to bydgoszczanie, nawet na forum toruńskim. Czyli jak sam widzisz, ich opiniami nie trzeba się przejmować i brać na poważnie ;)

zgłoś
T
TorTor

Rozczarowałeś mnie seba-76, tym bardziej, że ja nie miałem na myśli tylko Torunia, ale ja wiem, że twój wzrok, jak i reszty bydgoszczan dalej nie sięga :/ Dowiedz się sam o inwestycjach w regionie (Toruń, Włocławek) przy autostradzie A1. Podpowiem ci: kilka firm inwestuje w Toruniu lub pobliżu, działki przy A1 są sprzedawane, teren w Łysomicach jest już zajęty nowymi firmami, za to w waszej strefie podobno sporo miejsca zostało, zwłaszcza na firmy typu call center itp. Wasza hala targowa świeci pustkami i zwykle hula tam tylko wiatr. Myślisz, że dlaczego Toruń ma stopę bezrobocia minimalnie mniejszą od was? Żyj dalej swoimi marzeniami i manipulacjami. Jak to mówią: psy szczekają, a karawana jedzie dalej :)

zgłoś
T
TorTor

Owszem, w końcu nie bez powodu wasz dług rośnie i w rankingu na najbardziej zadłużone miasto w kraju, skoczyliście o oczko w górę. I nie jesteś delikatny, tylko jak zawsze prostacki. A o okradaniu województwa przez Bydgoszcz w latach 1950-75, niejedno opracowanie czy artykuł można przeczytać, prawda seba?

zgłoś
T
TorTor

Dobre pytanie. Bydgoszcz nie jest dobrym miejscem na port multimodalny. Wykazały to ostatnie badania, zwłaszcza geologiczne. Jakieś opracowania rządowe? Jakie seba, konkretnie, bez gdybania jak ty to lubisz? Najlepszym miejscem byłby Solec Kujawski, ale z różnych względów może nie udźwignąć ciężaru takiego portu. Dlatego Bydgoszcz szybko się pod ten pomysł podpięła. Toruń ma wiele argumentów za tym, aby powstał taki port w Toruniu, zwłaszcza na trasie E40. Po co kolejny port? Bo jest bardziej realny do zrealizowania. Jeżeli wierzysz w to, że port multimodalny powstanie, zwłaszcza teraz przy wysychającej Wiśle, to jesteś większym naiwniakiem niż myślałem. Idź nad Wisłę człowieku i zobacz co się dzieje! A to, że Toruń chciałby mieć taki port u siebie, to sprawa Torunia i was nie powinno to obchodzić, zwłaszcza że sami próbujecie pomysł portu odebrać Solcowi Kujawskiemu. To rząd będzie decydował gdzie ten port w naszym regionie powstanie, a twoje próby manipulacji i umniejszania rangi Torunia, miasta z tradycjami rzecznymi, handlowymi, należącego do Hanzy, gdzie na Starym Rynku stoi nie bez powodu pomnik Flisaka, (Toruń z liczbą 2609 oddanych głosów wygrał w plebiscycie na miasto z najpiękniejszymi fontannami w Polsce. Konkurs ten zorganizowany został w 2016 roku przez Portal Komunalny), a flisaczy zegar na katedrze św. Janów jest zwrócony ku rzece, jest kolejnym przykładem leczenia twoich kompleksów i ignorancji :/

zgłoś
s
seba-76

Bo większość komentujacych pisze wprost o złodziejstwie środków unijnych, kosztem reszty województwa.

zgłoś
s
seba-76

takiego inwestora, który otworzył jakąś produkcję w Toruniu po, albo w trakcie budowy A1? Sharp był chyba przed A1? ;)

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3