Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Budżet obywatelski w czasach kryzysu czas zacząć. Ile pieniędzy będzie w tym roku do podziału?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Władze miasta sugerują aby pamiętać, że ze względu na pandemię realizacja projektów, które będą polegały na bliskiej interakcji wielu osób może być niemożliwa
Władze miasta sugerują aby pamiętać, że ze względu na pandemię realizacja projektów, które będą polegały na bliskiej interakcji wielu osób może być niemożliwa Dariusz Bloch
Na propozycje do toruńskiego budżetu obywatelskiego urzędnicy będą czekali od 1 do 30 czerwca. Listę projektów zakwalifikowanych do realizacji powinniśmy poznać na początku listopada. Ile tym razem będzie pieniędzy do podziału i co zmieniło się w zasadach ich dzielenia?

Toruń. Rusza machina budżetu obywatelskiego. Ile pieniędzy będzie do podziału?

Jak już wcześniej informowaliśmy, w tym roku zmieniły się zasady finansowania toruńskiego budżetu obywatelskiego. Do tej pory do skarbonki trafiało sześć procent wpływów z podatku od nieruchomości, tym razem będzie to 0,5 procent wydatków miasta. W praktyce oznacza to, że do podziału będzie 7 milionów 220 tysięcy złotych, czyli o 360 tysięcy złotych mniej niż w poprzedniej edycji. Biorąc pod uwagę kryzysowe spadki budżetów i różnych funduszy inwestycyjnych, nie jest to aż tak dużo.

Polecamy

Trzydzieści procent tej sumy trafi do puli ogólnomiejskiej, reszta zasili 13 funduszy osiedlowych. Najwięcej jak zawsze do podziału będą mieli mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia, najmniejszy budżet osiedlowy będą natomiast miały Czerniewice. W pierwszym przypadku będzie to nieco ponad 610, w drugim zaś nieco ponad 250 tysięcy złotych.

Budżet Obywatelski. W jaki sposób będą dzielone pieniądze?

Zasady podziału tych pieniędzy zawsze budziły spore emocje, ich źródłem było m.in. zaangażowanie różnych organizacji i instytucji, które mają znacznie większe możliwości mobilizacyjne niż zwykłe grupy osiedlowe. Poszukiwania sposobu sprawiedliwego podziału funduszy trwają od początku istnienia toruńskiego budżetu obywatelskiego. Dzięki temu w regulaminie pojawił się zapis o tym, że wartość najdroższego projektu osiedlowego nie może przekraczać 50 procent środków dostępnych w puli osiedlowej. Ten zapis został jednak w tym roku uchylony, zamiast niego pojawił się limit do 300 tysięcy złotych na realizację projektów inwestycyjnych, remontowych, bądź tych związanych z urządzaniem terenów zielonych, oraz 80 tysięcy złotych dla pozostałych przedsięwzięć osiedlowych.

Polecamy

Obudziło to obawy, że pieniądze z funduszy lokalnych, szczególnie na mniejszych osiedlach, będą ostatecznie przeznaczane na realizację projektów związanych ze szkołami czy spółdzielniami mieszkaniowymi. Uwagi takie m.in. zgłaszali radni podczas sesji Rady Miasta. Paweł Piotrowicz, dyrektor odpowiedzialnego za organizację budżetu obywatelskiego Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji przekonywał wtedy, że o zmiany zabiegali także mieszkańcy mniejszych osiedli, którzy narzekali, że 50-procentowy limit wartości projektów uniemożliwia przeprowadzenie większych inwestycji.
Budżetowa machina ruszy w tym roku 1 czerwca, a kiedy się zakończy?

- Efektywnie powinniśmy je zakończyć tak, aby móc wpisać do budżetu miasta na rok kolejny, a ten budżet musi być zamknięty do 15 listopada - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski.

  • Wnioski do budżetu obywatelskiego na 2022 rok będzie można składać do 30 czerwca.
  • 14 lipca zgłoszone projekty zostaną opublikowane na internetowej stronie Urzędu Miasta. Na składanie uwag do projektów wszyscy zainteresowani będą mieli czas do 28 lipca.
  • 10 września zostanie opublikowana wstępna lista projektów zakwalifikowanych do głosowania, jednak do 17 września będzie jeszcze można składać odwołania.
  • Ostateczna lista projektów do głosowania będzie ogłoszona 1 października.
  • Samo głosowanie rozpocznie się 16 i będzie trwało do 25 października.
  • Wyniki mają być ogłoszone do 5 listopada.

Budżet Obywatelski w Toruniu. Kto może złożyć wniosek?

Każdy mieszkaniec miasta może zgłosić maksymalnie trzy projekty: jeden ogólnomiejski i dwa dotyczące osiedla, na którym zgłaszający mieszka. W przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna. Każda inicjatywa musi też mieć odpowiednie poparcie. W przypadku projektów ogólnomiejskich i tych z największych osiedli, do wniosku należy dołączyć listę z podpisami 15 osób. Na najmniejszych osiedlach wystarczą autografy dwóch osób.

Formularze można pobrać ze strony Urzędu Miasta Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska