Toruń. Chaos na ulicy Chrobrego. Dlaczego samochody jeździły po chodniku? [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
We wtorek przed godz. 16 budowlańcy zablokowali przejazd ul. Chrobrego. Nie wystawili nikogo, kto by sterował ruchem. Część kierowców ominęła koparkę jadąc po chodniku i przez przejście dla pieszych. Padał deszcz, robiło się ciemno, latarnie nie były jeszcze włączone. W tych warunkach między jadącymi po chodniku autami przechodzili piesi.
We wtorek przed godz. 16 budowlańcy zablokowali przejazd ul. Chrobrego. Nie wystawili nikogo, kto by sterował ruchem. Część kierowców ominęła koparkę jadąc po chodniku i przez przejście dla pieszych. Padał deszcz, robiło się ciemno, latarnie nie były jeszcze włączone. W tych warunkach między jadącymi po chodniku autami przechodzili piesi. Kadr z wideorejestratora
Udostępnij:
We wtorek ulica Chrobrego w Toruniu została zablokowana przez pracującą koparkę. Nie było nikogo, kto by sterował ruchem. Niektórzy kierowcy omijali przeszkodę jadąc po chodniku i przez przejście dla pieszych, lawirując między zdumionymi przechodniami.

Obejrzyj: Dworzec Toruń Północny 30 lat po zamknięciu

Przy ulicy Chrobrego w Toruniu trwa budowa nowego kolektora oraz podczyszczalni wód opadowych. Bardzo głębokie wykopy i ciężki sprzęt pracujący tuż przy ruchliwej drodze - z tym widokiem kierowcy zdążyli się już oswoić. We wtorek jednak przy Chrobrego czekały na nich niespodzianki. Jakie? Na przykład koparka, której operator manewrował łyżką nad przejeżdżającymi samochodami, albo koparka blokująca drogę. Teren jest trudny, z jednej strony jezdnia, z drugiej tory kolejowe, w tej sytuacji powinny się jednak pojawić osoby sterujące ruchem, nikogo takiego we wtorek jednak nie było.

Nie było go również przy skrzyżowaniu Chrobrego i Wojska Polskiego, gdzie część kierowców, aby ominąć blokującą ruch koparkę ruszyła na chodnik. Z jednej strony wjeżdżali na niego przez trawnik, z drugiej zjeżdżali przez przejście dla pieszych. Ci ostatni rzecz jasna nadal byli tam obecni. Szli chodnikiem, przechodzili przez pasy, po których sunęły auta.

- Jadąc ul. Chrobrego doznałem dzisiaj szoku - relacjonował we wtorek nasz Czytelnik. - Po chodniku, pomiędzy pieszymi, jak gdyby nigdy nic jeździły sobie samochody. Kierowcy chcieli w ten sposób ominąć roboty drogowe. Sam planowałem pojechać prosto, ale gdy zobaczyłem koparkę, nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby wjechać na chodnik! Po prostu skręciłem w lewo. Nadal jestem wstrząśnięty tą sytuacją, tak samo jak i piesi, którzy tamtędy szli.

Dlaczego budowlańcy zablokowali ulicę Chrobrego?

Do grona wstrząśniętych dołączył również prezes Toruńskich Wodociągów, które zleciły budowę kolektora.

- Na budowie tłumaczą, że podczas likwidacji komory mieli problemy z wyciąganiem szalunku i dlatego musieli ustawić koparkę w ten sposób, że zablokowali ruch - mówi Władysław Majewski. - Brygadzista nie zawiadomił ani kierownika budowy ani inspektora, nie zrobił też rzeczy oczywistej, czyli wystawił człowieka, który by kierował ruchem do momentu, aż koparka zostanie wycofana. Nie dopuszczam myśli, że coś takiego może się jeszcze zdarzyć nie tylko na tej budowie, ale na każdej innej. Niestety, mimo że ciągle się o tym mówi, wykonawcy zapominają, że pracują w środku miasta i ich obowiązkiem jest takie prowadzenie budowy, by nie stwarzać dodatkowych utrudnień dla mieszkańców.

Kiedy przy rondzie Pokoju Toruńskiego powstanie przejście tymczasowe?

Wykonawca będzie musiał odtworzyć zniszczony przez samochody trawnik, oraz naprawić chodnik. Poza tym w czwartek powinien również spełnić postulaty okolicznych mieszkańców dotyczące tymczasowego przejścia przez Chrobrego w sąsiedztwie ronda Pokoju Toruńskiego. Istniejące tam przejście zostało zlikwidowane z powodu budowy, jednak piesi nadal tamtędy przechodzą, bo jest to najkrótsza droga do sklepu. Problem zresztą nie w tym, że ta droga jest najkrótsza, ale w tym, że pozostałe są bardzo okrężne.

- Mieliśmy sporo próśb w tej sprawie, w czwartek wykonawca ma tam tymczasowe przejście wyznaczyć - mówi prezes Majewski.

Kiedy zakończą się prace przy Chrobrego?

Problemy z budową przy Chrobrego dają się we znaki wszystkim, także Toruńskim Wodociągom. Główny wykonawca, który wygrał przetarg, zaangażowany był również w inne przedsięwzięcia na terenie Polski. Firma wzięła na siebie zbyt wiele i straciła płynność finansową.

- Budowa została przeorganizowana i jesteśmy zdeterminowani, aby w trybie nadzwyczajnym, w dużym stopniu tylko z udziałem podwykonawców, dojść do finału - dodaje Władysław Majewski.

Toruńskie Wodociągi zdecydowały się na takie wyjście, ponieważ rozwiązanie kontraktu, poszukiwania nowego wykonawcy i procedury związane z przejmowaniem placu budowy, mogłyby wszystko przesunąć o rok. A tak zasadnicza część robót powinna się zakończyć w marcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Q
Qu
dlaczego na ulicach poruszaja sie bandy idiotow??? SORRY, TAKI MAMY NARÓD ;]
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie