Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Clare Mulley na tropie Elżbiety Zawackiej i innych niezwykłych historii

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Clare  Mulley w saloniku generał Elżbiety Zawackiej odtworzonym w siedzibie fundacji przy ul. Podmurnej
Clare Mulley w saloniku generał Elżbiety Zawackiej odtworzonym w siedzibie fundacji przy ul. Podmurnej Szymon Spandowski
Do Torunia przyjechała Clare Mulley, brytyjska pisarka, która pracuje nad angielską biografią generał Elżbiety Zawackiej. Będzie to jej kolejna książka o wyjątkowej Polce, wcześniej Clare Mulley przypomniała Brytyjczykom o Christine Granville, czyli Krystynie Skarbek - agentce brytyjskiego wywiadu nazywanej przez Winstona Churchilla jego ulubionym szpiegiem. Tamta książka doczekała się już przekładu na sześć języków.

Clare Mulley opisuje historie niezwykłych kobiet. Każde jej dzieło jest bestselerem, opowieść o Krystynie Skarbek zdobyła międzynarodowe uznanie. Trudno się dziwić, podczas II wojny światowej, jako agentka Kierownictwa Operacji Specjalnych oraz Secret Service, Skarbek działała m.in. w Polsce, na Węgrzech, bliskim Wschodzie i w okupowanej Francji. Jej niezwykła odwaga i przedsiębiorczość stała się legendarna, zainspirowała m.in. Iana Fleminga, to właśnie Krystyna Skarbek miała być pierwowzorem Vesper Lynd z pierwszej opowieści o Jamesie Bondzie.

Polecamy

Z jakim miastem są związane rodziny Elżbiety Zawackiej i Krystyny Skarbek?

Tak, Clare Mulley przyjechała do Torunia zbierać materiały do książki o Elżbiecie Zawackiej, a mu tu skupiamy się na koleżance Jamesa Bonda. Historie obu pań i ich rodzin mają jednak kilka punktów wspólnych. Mama Krystyny - Stefania - była Żydówką, pochodziła z rodziny zamożnych łódzkich bankierów - Goldfederów. Ojcem przyszłej agentki był natomiast hrabia Jerzy Skarbek. To nazwisko w Toruniu nie jest obce. Mamy przecież plac Fryderyka Skarbka, a przy Mostowej, na dawnym pałacu Fengerów wiszą tablice, że tu urodził się Fryderyk Skarbek i tu również gościł Fryderyk Chopin. Przypomnijmy, że Skarbek był ojcem chrzestnym Chopina, po nim zresztą kompozytor odziedziczył imię. Przyrodnim bratem Fryderyka był Józef Skarbek - prapradziadek Krystyny. I jeszcze jedno: matką Józefa Skarbka była Justyna z Dąmbskich, a gdzie w Toruniu jest pałac Dąmbskich, każdy wie. Można więc uznać, że pierwszym punktem łączącym obie bohaterki jest Toruń.

- W książce jest historia o tym, że w domu rodzinnym Krystyny był stolik, który miał należeć do Fryderyka Chopina, więc Krysia już w dzieciństwie słyszała, że ma się z nim obchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ jest bezcenny - mówi Clare Mulley. - O związku rodziny z Chopinem się mówiło, Skarbkowie byli z tego bardzo dumni.

Jak to się stało, że brytyjska pisarka zainteresowała się życiorysem "Zo"?

To bardzo intrygujące historie, jednak jak to się stało, że zaintrygowały one pisarkę z Wielkiej Brytanii? Polską polityką Clare Mulley zainteresowała się podczas studiów. Trzy miesiące spędziła zresztą w sąsiedniej Bydgoszczy, gdzie uczyła angielskiego jako wolontariuszka. Później, po sukcesie swojej pierwszej książki uznała, że inspiracji do kolejnej poszuka właśnie w Polsce.

- Interesował mnie udział Polski w II wojnie światowej. Polski jest obecnie drugim najpopularniejszym językiem w Wielkiej Brytanii, ale wiele osób nie rozumie naszych wspólnych relacji mówi Clare Mulley. - Napisałam o Krystynie Skarbek, ponieważ uważam, że kobiety również są nieznane. Wspomina się je jako piękne, odważne, ale przecież ich dokonania również były czymś niezwykłym. Zarówno Krystyna Skarbek jak i Elżbieta Zawacka osiągnęły bardzo wiele i powinny być lepiej znane. Obie też mają bezpośrednie związki z Wielką Brytanią.

Czy historia Elżbiety Zawackiej zainteresuje Brytyjczyków?

Czy ta historia generał Elżbiety Zawackiej zainteresuje Brytyjczyków? Zanim Clare Mulley nie napisała o Krystynie Skarbek, o tej niezwykłej kobiecie na Wyspach wiedziało niewielu. Biografia doczekała się już jednak przekładu na sześć języków. Po premierze książki na fasadzie Lexham Gardens Hotel w Londynie, gdzie ulubiona agentka Churchilla mieszkała po wojnie, pojawiła się charakterystyczna niebieska tabliczka. Przy pomocy takich tabliczek Brytyjczycy oznaczają miejsca związane z ludźmi ważnymi dla ich historii. Poza tym, tuż przed podróżą do Polski, Clare miała wykład o Krystynie Skarbek w National Gallery, gdzie agentka służb specjalnych również doczeka się - tym razem fotograficznego upamiętnienia. Z generał Elżbietą Zawacką może być nieco inaczej, w odróżnieniu od Krystyny Skarbek, "Zo" nie mieszkała w Londynie i nie miała brytyjskiego obywatelstwa.

- Myślę jednak, że historia Elżbiety Zawackiej jest niezwykle ciekawa dla wszystkich kobiet, bez względu na narodowość - dodaje Clare Mulley.

Kiedy angielska biografia "Zo" powinna trafić do księgarń?

Toruń jest jednym z przystanków na trasie tour de Pologne autorki. Pisarka, wspólnie z prezesem Stowarzyszenia Cichociemnych Bogdanem Rowińskim i jego wnukiem, pojechała pod Mińsk Mazowiecki, aby zobaczyć miejsce, gdzie w nocy z 9 na 10 września 1943 roku Elżbieta Zawacka wylądowała skacząc z samolotu na spadochronie. Badaczka zwiedziła również klasztor w Szymanowie, gdzie po skoku "Zo" była na kwarantannie.

- Tak się złożyło, że ten klasztor jest również dawną szkołą Krystyny Skarbek - mówi Clare Mulley.

Badaczka była także w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie, gdzie sprawdzała dokumenty dotyczące komunistycznych represji wobec "Zo". Z Warszawy Clare Mulley pojechała do Gdańska, gdzie spotkała się z Andrzejem Drzycimskim, który przekazał materiały ze swoich wielu rozmów z Elżbietą Zawacką.

Praca nad książką o "Zo" jest dla brytyjskiej badaczki poważnym wyzwaniem, choćby dlatego, że wszystkie archiwalne dokumenty są napisane po polsku i będzie je trzeba tłumaczyć. Efekt tej pracy brytyjscy czytelnicy powinni poznać w 2024 roku.
***

Dziękuję pani Paulinie Chołdzie za pomoc w rozmowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska