Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Co i gdzie najbardziej hałasuje?

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Skrzyżowanie przy Kaszowniku w Toruniu jest pod stałym monitoringiem WIOŚ. Normy hałasu są tu zachowane.
Skrzyżowanie przy Kaszowniku w Toruniu jest pod stałym monitoringiem WIOŚ. Normy hałasu są tu zachowane. Grzegorz Olkowski
Największy hałas w Toruniu powoduje ruch drogowy, a także klimatyzatory hipermarketów, wyciągi restauracji i barów i samochodowe myjnie. Do listy dodać trzeba dzwon na Koniuchach, który w rankingu hałaśliwych miejsce jest w czołówce zestawienia.

W ostatnich latach 28 spraw w Toruniu zakończyło się wydaniem decyzji administracyjnej o dopuszczalnym poziomie hałasu. Dla właściciela obiektu takie pismo oznacza tylko jedno - musi zmniejszyć emitowany hałas. Albo płacić karę. Co najbardziej przeszkadza mieszkańcom Torunia?

Największy hałas w Toruniu

- Wentylatory sklepów, klimatyzatory hipermarketów, wyciągi kuchenne restauracji, barów, hoteli, wydawaliśmy też decyzję po skardze na myjnię samochodową oraz mały warsztat, gdzie hałasowała piła tarczowa - wylicza Szczepan Burak dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - Przekroczenia norm z reguły nie przewyższały pięciu decybeli.

Pod tym względem opisywany w "Nowościach" przypadek dzwonów kościoła na Koniuchach to rzadkość. Tam hałas z kościelnej dzwonnicy parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przekroczył normę o 6,1 dB, czyli czterokrotnie (decybel to wartość logarytmiczna, każde 3 dB oznacza przekroczenie dwukrotne).

Przeczytaj i posłuchaj: Jak bardzo hałasują dzwony na Koniuchach?

Może też dziwić, to fakt, że żadna ze skarg nie dotyczyła ulicznego hałasu, który w miastach najbardziej daje się we znaki. Czy torunianie przyzwyczaili się do hałasu samochodów, czy może nie wiedzą, że mogą się na niego poskarżyć? A byłoby na co.

Jak pokazała ostatnia mapa akustyczna najhałaśliwsze są ulice Żwirki i Wigury, Szubińska (we fragmencie od ul. Dalekiej do ul. Poznańskiej). Na to niechlubne podium trafiła też ulica Łódzka obecnie przebudowana. W tych miejscach hałas osiągał rekordowy poziom powyżej pięciu decybeli ponad normę. Głośno jest też na ulicach Broniewskiego, Kraszewskiego, Legionów i Szosie Chełmińskiej, Grudziądzkiej oraz na Wrzosach na ulicach Kwiatowej i Storczykowej.

Zobacz także: Hałas na mapie

- Aby było ciszej poprawiamy nawierzchnię ulic, wprowadzamy ograniczenia prędkości, stawiamy fotoradary, przebudowujemy układy ulic, a to wszystko niweczy uliczny hałas - podkreśla dyrektor Szczepan Burak.

Do czerwca przyszłego roku miasto musi uaktualnić mapę akustyczną z 2013 roku, wtedy też przekonamy się gdzie znajdują się miejsca krytyczne dla naszych uszu. Jednym z takich jest na pewno plac biskupa Chrapka przy Kaszowniku.

To jedyne miejsce w Toruniu stale monitorowane pod względem poziomu hałasu. W okolicy znajduje się punkt pomiarowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak podaje delegatura WIOŚ w Toruniu poziom hałasu wynosi tam 61,2 dB (średnia dla roku) i wcale nie przekracza normy, która dla tego miejsca wynosi 68 dB!

Aplikacja do pomiaru hałasu

- W tym konkretnym przypadku podziałało zamknięcie wrót hałasującej myjni - tłumaczy dyrektor Burak. - Z kolei tam gdzie hałasował klimatyzator poskutkowała zwykła konserwacja urządzenia lub założenie obudowy. Zadziałała jak izolator. W kilku innych przypadkach trzeba było przesunąć skrzynkę klimatyzatora.

Hałas piły tartacznej udało się ściszyć przenosząc prace do wnętrza zakładu. Żeby skłonić do tego właściciela potrzebna była wspomniana wcześniej decyzja urzędników.

Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta w Toruniu nie podaje precyzyjnie w ilu przypadkach skargi mieszkańców okazały się nieuzasadnione.

- W kilkunastu. Żyjemy w czasach, gdzie oczywiście każdy może ściągnąć na telefon prostą aplikację do pomiaru natężenia hałasu i ludzie tak robią - mówi Szczepan Burak i uczula, że aplikacja nie daje wiarygodnego wyniku. Pomiar hałasu i decyzja urzędników to jedno. Czym innym jest jej wykonanie.

Na Koniuchach, jak na razie pomimo wydanej w tej sprawie decyzji administracyjnej nie udało się ściszyć kościelnego dzwonu.

**

Co zrobić, gdy hałas nie daje spać?

**
Najlepiej interweniować bezpośrednio u gospodarza miejsca, które emituje hałas - sklepu, restauracji czy warsztatu. Jeśli to nie poskutkuje a sprawa jest ewidentna można złożyć wniosek o takie badanie w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (w Toruniu znajduje się delegatura). Wyniki pomiarów WIOŚ kieruje do miejskiego Wydziału Środowiska i Zieleni, który wskazuje normę dla miejsca. Jeśli doszło do jej przekroczenia gospodarz miejsca musi ściszyć źródło hałasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska