Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Co można zobaczyć na rozpoczęcie nowego sezonu artystycznego?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Kasia Kowalska na Jordankach świętować będzie 25-lecie działalności artystycznej
Kasia Kowalska na Jordankach świętować będzie 25-lecie działalności artystycznej Anna Kaczmarz
Wydarzenia przeniesione z czasu zamknięcia sal widowiskowych i koncertowych, nowa dyrekcja teatru, remont fasady i Sali Wielkiej Dworu Artusa - to między innymi czeka toruńskich odbiorców kultury w pierwszych miesiącach nowego sezonu artystycznego.

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Plejada znanych nazwisk znalazła się na plakatach najbliższych imprez w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki”.
Już w piątek 3 września wystąpi tu duet Karaś/Rogucki, czyli znani z zespołów Coma i The Dumplings Kuba Karaś i Piotr Rogucki. Jako artystyczny tandem dali się poznać dzięki własnej interpretacji przeboju T.Love „1996” i autorskiemu singlowi „Bolesne strzały w serce”. Solo natomiast już od kilku lat występuje Igor Kwiatkowski, odtwórca m.in. pamiętnej roli Mariolki z kabaretu Paranienormalni. W programie, który na Jordankach przedstawi w niedzielę 19 września, opowie, oczywiście prześmiewczo, o codziennych sytuacjach dotyczących każdego z nas.

Dzień później, 20 września, będzie okazja spotkania z legendą światowych estrad. W CKK wystąpi Ray Wilson, wokalista grupy Genesis. Jego nowy program, z którym wyrusza w trasą koncertową, nosi tytuł „Time and Social Distance”.

Jubileusz 25-lecia działalności artystycznej świętuje jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek Kasia Kowalska. Jak zapewniają organizatorzy jej koncertu na Jordankach 10 października, w programie nie zabraknie przebojów piosenkarki: „Prowadź mnie”, „Antidotum”, „A to, co mam”, „Spowiedź”, „Być tak blisko”, ale i utworów z najnowszej płyty „Aya”.

Cztery dni później na scenie CKK wystąpi grupa Varius Manx, a 17 października Alicja Majewska. Na listopad zaplanowano m.in. koncerty Michała Bajora, zespołów IRA i Raz Dwa Trzy, a na grudzień Stanisławy Celińskiej i Darii Zawiałow.

Dwór za rusztowaniem

- Jesiennymi wydarzeniami „gospodarujemy oszczędnie”, jako że wkrótce czeka nas remont Sali Wielkiej. Spodziewamy się, że za półtora tygodnia rozstrzygnięty zostanie przetarg na wykonanie prac konserwatorsko-remontowych - mówi dyrektor Centrum Kultury „Dwór Artusa” Łukasz Wudarski.

Remontowana będzie też fasada budynku. Na początku października, po sezonie turystycznym, przy Dworze pojawić się powinno rusztowanie. Wciąż również trzeba się liczyć z utrudnieniami spowodowanymi pandemią koronawirusa, dlatego w najbliższych miesiącach Dwór stawia na artystów polskich i toruńskich. W sobotę 4 września zagra tu formacja Fijałkowski Project wykonująca muzykę z pogranicza jazzu i blues-rocka. To koncert przeniesiony z maja. Natomiast 10-11 września w Dworze i na Jordankach odbędzie się festiwal Muzykofilia z udziałęm grup: Malediwy, Clinamen, Black Burst Sound Generator i Kompozyt oraz z warsztatami „Dźwięk w przestrzeni” i „Małymi targami muzycznymi” (organizator to fundacja Korzenie Kultury).

Zaraz po zakończeniu Muzykofilii, 12 września, rozpocznie się kolejny dwudniowy Festiwal Młodej Muzyki. Gościem specjalnym festiwalu, z okazji jubileuszu stulecia Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, będzie Mariusz Lubomski. Pochodzący z Torunia plastyk, muzyk, wykonawca piosenek poetyckich zaśpiewa 14 września w klubie „Od Nowa”.
W nieco inne muzyczne rejony zabiorą słuchaczy legendarne Poznańskie Słowiki. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej zaśpiewa w Dworze Artusa 18 września. Natomiast na początku października ukraińsko-litewsko-irańsko-łotewski zespół Dagamba przedstawi „wybuchową mieszankę” muzyki pochodzącej z różnych kultur.

Jesień festiwali

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” nie tylko użyczy swojej sceny Festiwalowi Młodej Muzyki, ale i zaproponuje własne wydarzenia. Już 4 września na klubowej scenie wystąpi grupa Spoko Loko, której piosenki mają na YouTubie kilka milionów wyświetleń. A pod koniec września klub na Bielanach zaprasza na Festiwal Alternatywnej Muzyki Elektronicznej.
Na tę jesień ACKiS UMK zapowiadało też przeniesione z pierwszej połowy roku Jazz Od Nowa Festivalu, Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra”, Afryka Reggae Festivalu i Toruń Blues Meetingu.

Przeboje toruńskich scen

Od września kierowanie Teatrem im. Wilama Horzycy obejmuje Renata Derejczyk wraz z zastępcą do spraw artystycznych Łukaszem Czujem. Nowe szefostwo wkrótce powinno poinformować o swoich planach na sezon.

Na razie w programie wrześniowym królują największe przeboje Teatru Horzycy z ostatnich sezonów: nagradzany, kameralny spektakl „Mazagan. Miasto”, „Pięć róż dla Jennifer” z koncertowymi rolami Pawła Tchórzelskiego i Jarosława Felczykowskiego (są ponoć widzowie, którzy obejrzeli to przedstawienie kilkanaście razy!), „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Biblia. Próba”, która premierę miała krótko przed wakacjami.

Swoimi scenicznymi hitami sezon rozpoczyna też Baj Pomorski. Na wrześniowym afiszu są:„Przypadki doktora Bonifacego Trąbki”, „Bleee...”, „Przytulaki”, „Historia Calineczki” (w repertuarze od 1994 roku!), „Lalki śpiewają”.

- Nasza praca skupia się teraz na 27. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek ,,Spotkania”, który odbędzie się w październiku - mówi kierownik literacki teatru Bartosz Adamski.

Na festiwalu wystąpią teatry z Poznania, Łodzi, Łomży, Bydgoszczy, czeskiego Brna i słowackiej Nitry.

Rodzinnie i toruńsko

W piątek 4 września na Jordankach melomani pożegnają tegoroczny letni festiwal Nova Muzyka i Architektura. Na finał festiwalu zabrzmią „Perły opery, operetki i musicalu” w wykonaniu litewskich śpiewaków Ievy Juozapaitytė (sopran) i Vytautasa Juozapaitisa (baryton) oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa.

A już 12 września TOS zainauguruje swój 43. sezon artystyczny. Będzie rodzinnie i toruńsko. Orkiestra zagra Symfonię „Patetyczną” Piotra Czajkowskiego i przypomni utwór „Homage a Toruń” napisany przez mieszkającego we Francji Piotra Mossa, kompozytora, który muzyczną edukację rozpoczynał w Toruniu. Utwór orkiestra zamówiła na otwarcie CKK „Jordanki”.

Zabrzmi też „Concerto Liliowe" na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego. Kompozycję, w której pobrzmiewają nawiązania do muzyki Tatr i Podhala, wraz z TOS wykonają dwaj znani polscy skrzypkowie, ojciec i syn, Krzysztof i Jakub Jakowiczowie. Za pulpitem dyrygenckim stanie Dainius Pavilionis.

Na 26 września TOS zapowiada też kolejną gratkę dla miłośników opery - koncert na 120. rocznicę śmierci Giuseppe Verdiego. W październiku na Jordankach zabrzmi m.in. arcydzieło Mozarta - „Requiem”. A w listopadzie piosenkarz Kuba Badach wykona wraz z TOS przeboje zespołu Dire Straits.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska