Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Co się wybudowało, buduje i wybuduje na toruńskiej starówce i obok niej?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Budowa amfiteatru przy "Baju Pomorskim". Dzisiaj obiekt jest już gotowy
Budowa amfiteatru przy "Baju Pomorskim". Dzisiaj obiekt jest już gotowy Jacek Smarz
Nowy węzeł przesiadkowy w centrum miasta, nowy wygląd nadwiślańskiego bulwaru, adaptacje zabytkowych budynków na: muzeum, hotel i teatr muzyczny, gmach dla Camerimage - te inwestycje na toruńskiej starówce i w jej najbliższym sąsiedztwie właśnie się zakończyły lub są planowane na najbliższe lata. Pisaliśmy o nich w listopadzie. Jakie zmiany zaszły na tej liście?

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Toruń. Co zbudowano?

Otwarcia doczekało się Muzeum Twierdzy Toruń. Od lutego można je zwiedzać. Najnowszy oddział Muzeum Okręgowego mieści się przy Dworcu Autobusowym w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej. To element XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. Toruńskie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Europie. Wystawa w nowym muzeum za pomocą plansz, makiet, dioram i urządzeń multimedialnych przybliża zwiedzającym historię fortyfikacji. Ekspozycję uzupełniają cenne eksponaty, m.in. przewoźna wieża pancerna i broń żołnierzy broniących miasta.

Warto przeczytać

Od 27 lutego można korzystać z nowego węzła przesiadkowego komunikacji miejskiej na al. Św. Jana Pawła II. Nie umilkły jednak dyskusje na temat tej inwestycji. Platformy przesiadkowe mają około 75 metrów długości i nieco ponad 3 metry szerokości. Część użytkowników uważa, że są za wąskie i że latem pod przezroczystymi wiatami będzie bardzo gorąco (z powodu przebudowy węzła wycięto sporo okolicznych drzew). Miasto zapowiada sadzenie pnączy przy ścianach wiat. Węzeł przesiadkowy jest częścią kompleksowo przebudowywanego układu drogowego w centrum Torunia. Wartość tych robót budowlanych wraz z projektowaniem to niemal 67 mln zł brutto.

Zakończył się remont Teatru im. Wilama Horzycy. Zabytkowy budynek przyciąga wzrok świeżo pomalowaną elewacją. Gruntownie odnowione zostały wnętrza. Unowocześniono wentylację i klimatyzację teatru. Zamontowano, poprawiając przy okazji rozmieszczenie, nowe fotele. Po kilkudziesięciu latach ponownie udostępniono widzom - wyremontowany i ulepszony - balkon drugiego piętra. Nowe są też m.in. wykładziny, zasłony, mechanizmy zaplecza sceny, bardziej energooszczędne jest oświetlenie.

Jesienią zeszłego roku, z rocznym poślizgiem, ekipa budowlana opuściła teren przy „Baju Pomorskim”, oddając do użytku nowy amfiteatr, stylizowany na scenę z epoki Szekspira. Otwarcie amfiteatru przesuwane było kilkakrotnie. W trakcie budowy trzeba było zmienić projekt, ponieważ rozsuwany dach nad sceną okazał się trudny do wykonania i bardzo drogi. Potem prace opóźniła epidemia koronawirusa. Nowy amfiteatr obliczony został na 150-200 widzów.

Warto przeczytać

Co powstaje w Toruniu?

Generalny remont i rozbudowa mostu im. Józefa Piłsudskiego powinny, według planu, zakończyć się w listopadzie tego roku. Teraz drogowcy poszerzają chodnik, budują pochylnię dla wózków i montują balustradę wewnętrzną, która ma oddzielić ruch pieszych od stalowej konstrukcji mostu. Montowane są rury osłonowe do instalacji teletechnicznych i elektrycznych. Trwa też - nocami - betonowanie mostu. Całkowity koszt inwestycji to ponad 122 mln zł.

Przybliża się budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego „Camerimage”. W lutym ogłoszono konkurs na projekt ECF. Pierwszy, trwający właśnie etap konkursu wyłonić ma najciekawsze koncepcje architektoniczne budynku. Powinno to nastąpić do 10 maja. Autorzy pięciu najlepszych prac zaproszeni zostaną do kolejnego etapu. Będą mieli za zadanie do połowy lipca doprecyzować swoje koncepcje. ECF ma stanąć na działce o powierzchni 18 tys. metrów kwadratowych obok nagradzanego w konkursach architektonicznych gmachu CKK „Jordanki”, budynku CSW „Znaki Czasu” sprzed 13 lat i modernistycznego Urzędu Marszałkowskiego. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2022, oddanie gmachu do użytku na 2025.

Nie znamy konkretnej daty rozpoczęcia bardzo oczekiwanego remontu Bulwaru Filadelfijskiego. Władze miasta obiecują, że prace na nadwiślańskiej promenadzie ruszą po zakończeniu remontu mostu Piłsudskiego. Dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę już są. Bulwar będzie przebudowywany według koncepcji pracowni „Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o.” z Katowic. Promenada zyska nową nawierzchnię. Powstaną m.in. platformy widokowe i pawilony przeznaczone na punkty gastronomiczne, siłownia zewnętrzna i plac zabaw. Na nowo zaaranżowana zostanie zieleń.

W nieokreśloną przyszłość odsuwają się natomiast plany adaptacji zabytkowego browaru na hotel „Hilton Garden Inn”. Inwestor, spółka Satoria Group, planował rozpoczęcie prac na wiosnę 2020 roku, jednak, przez pandemię, przerwano poszukiwanie generalnego wykonawcy. Jak mówił „Nowościom” przedstawiciel grupy Satoria, na wznowienie prac przy tej inwestycji będziemy musieli zaczekać do poprawy sytuacji zdrowotnej w kraju. Pandemia nie sprzyja rozwojowi branży hotelarskiej, przeciwnie hotele są zamykane, a ich właściciele ponoszą ogromne straty.

Pandemia nie pomogła też rozbudowie dawnego kinoteatru „Grunwald” przy ul. Warszawskiej. O widocznym postępie prac trudno mówić. Będzie tu główna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. Dotychczasowa, w przyszłości jedna z dwóch toruńskich siedzib teatru, barokowy Pałac Dąmbskich, przeszedł gruntowny remont.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska