Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Covidowych łóżek mało, a lekarzy jeszcze mniej

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Fot. Facebook/Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu
W toruńskich szpitalach mamy stabilną sytuację, jeśli chodzi o wolne miejsca dla pacjentów covidowych, ale wszyscy mają świadomość, że z dnia na dzień sytuacja może się diametralnie zmienić. Jeśli u nas nie będzie miejsc, pacjenci covidowi będą trafiać najpierw do pobliskich szpitali w regionie, a potem do placówek, gdzie będą wolne miejsca. Kto będzie ich leczył?

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

W poniedziałek wieczorem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu na 94 przygotowane dla pacjentów covidowych miejsca, zajętych było 86 łóżek. Siedmiu pacjentów było podłączonych do respiratorów, których w szpitalu na Bielanach jest osiem. Tak wynika z wojewódzkiego raportu prezentującego statystyki dotyczące zajętych miejsc w szpitalach w regionie. W Specjalistycznym Szpitalu  Miejskim, gdzie od kilku dni znów dział oddział covidowy na 13 łóżek zajętych jest 10. Ta liczba od poniedziałku się nie zmieniła. Z kolei na Bielanach, we wtorek sytuacja uległa niewielkiej poprawie.

Warto przeczytać

- We wtorek 80 łóżek było zajętych. Z kolei jeśli chodzi o respiratory, to na 8 z nich zajętych było 5 - mówi dr Janusz Mielcarek.

Rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu w rozmowie z "Nowościami" mówi, że sytuacja dla pacjentów covidowych na Bielanach jest stabilna. Nie ma też planów, by został przywrócony oddział covidowy w szpitalu dziecięcym, ale nikt nie wie jak długo to potrwa. Przy takich wzrostach zachorowań, jakie obecnie mamy w Polsce z dnia na dzień wszystko może się zmienić.

Tak wyglądała sytuacja przed Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym w Grudziądzu:

Przypomnijmy, że od 1 marca znów działa oddział chirurgii i urologii dziecięcej. Wcześniej na oddziale leczono pacjentów z covidem. Leczył ich dr Przemysław Janik, chirurg dziecięcy.

Sytuacja podczas drugiej fali pandemii była bardzo trudno, brakowało miejsc w szpitalach. To nie był czas na zastanawianie się. Mam dyplom lekarski, a moim zadaniem jest leczyć ludzi. Owszem, jestem chirurgiem, ale na studiach każdy lekarz musi odbyć staż na wszystkich oddziałach. Musiałem sobie przypomnieć te wszystkie zagadnienia z interny. A jeśli chodzi o leki, to nawet jeśli się ich nie pamięta to w dobie Internetu bez trudu można uzupełnić swoją wiedzę. Przez cały czas, gdy pracowaliśmy na oddziale covidowym, wspierali nas interniści i zakaźnicy. Byliśmy w stałym kontakcie z naszymi anestezjologami. Mogliśmy na nich liczyć w trudnych sytuacjach - opowiadał dr Janik w rozmowie z "Nowościami".

Łóżko nie leczy

Chirurg ze szpitala dziecięcego w Toruniu nie miał wątpliwości, czy podjąć się leczenia chorych na covid. Z kolei dziś brak lekarzy w całej Polsce stanowi ogromny problem. Podczas trzeciej fali epidemii koronawirusa, także w naszym województwie nie ma chętnych do walki z nim.

Wojewoda kujawsko-pomorski zwiększył liczbę łóżek w szpitalach dla pacjentów covidowych o blisko 300 miejsc. W samym szpitalu w Radziejowie ich ilość zwiększyliśmy do 100. Miejsc nie brakuje też w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku, ale brakuje lekarzy, którzy będą leczyć pacjentów chorych na covid - mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Jak udało nam się ustalić, do pracy na oddziałach covidowych w całym regionie kujawsko-pomorskim, mogą się zgłaszać lekarze o różnych specjalnościach. Oczywiście, najbardziej poszukiwani są anestezjolodzy, którzy opiekują się pacjentami wymagającymi intensywnej opieki medycznej, ale też kardiolodzy, czy interniści. Dlaczego medycy nie chcą pracować z pacjentami z koronawirusem, skoro mogą zarobić więcej niż w macierzystym szpitalu? W odróżnieniu od drugiej fali epidemii z jesieni 2020 roku, większość medyków chroni dziś szczepionka.

Czy będą mogli wrócić?

- Jaką mam gwarancję, że gdy epidemia się skończy, to będę mógł wrócić do pracy w swoim szpitalu? Ratownicy medyczni i pielęgniarka z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu byli przekonani, że wrócą do pracy, gdy wracali z Grudziądza. Tymczasem, gdy wrócili do Torunia otrzymali wypowiedzenie - mówi nam jeden z lekarzy POZ, prosząc o zachowanie anonimowości.

Co będzie z pacjentami, gdy w toruńskich szpitalach zabraknie dla nich miejsc albo lekarzy? Będą trafiać do innych szpitali. W pierwszej kolejności do tych w najbliższej okolicy, a jeśli tam nie będzie wolnych miejsc, to będą mogli być kierowani do szpitali w całej Polsce.

Zdarzało nam się jesienią wysyłać pojedynczych pacjentów np. na Śląsk - wspomina dr Janusz Mielcarek, dodając, że trzecia fala pandemii od drugiej różni się wiekiem pacjentów. Na oddziały trafiają coraz młodsze osoby. Być może wynika to z faktu, że seniorzy są aktualnie szczepieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska