Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Dawny Metalchem świętuje. Dziś to instytut z Sieci Badawczej Łukasiewicz

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Zaproszeni goście zwiedzają halę nowo otwartego Wydziału - lata 70.
Zaproszeni goście zwiedzają halę nowo otwartego Wydziału - lata 70. Nadesłana/Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników
Jubileusz 60-lecia świętuje Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. Kiedyś znany był jako Metalchem. Obchodom jubileuszu patronują "Nowości".

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników to jednostka badawczo-naukowa należąca do jednej z największych sieci badawczych w Europie. Oferuje skuteczne rozwiązania w dziedzinie inżynierii materiałów polimerowych, elastomerów i gumy, farb i lakierów oraz projektowania i budowy maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw polimerowych w nowoczesnych formach współpracy z przemysłem.

Instytut w Sieci Badawczej Łukasiewicz: początki 60 lat temu

Instytut ma 60-letnią historię. 12 lipca 1962 roku zarządzeniem Ministra Przemysłu Chemicznego powołane zostało Centralne Biuro Konstrukcji Aparatów i Maszyn Chemicznych. To był początek istnienia Łukasiewicz – IMPiB. Rok 2022 jest więc dla Instytutu jubileuszowym.

W ciągu 60 lat Łukasiewicz - IMPiB przechodził wiele zmian organizacyjnych. W 1970 roku został przekształcony w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Budowy Urządzeń Chemicznych „CEBEA”. Dwa lata później powołano Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn i Urządzeń Chemicznych „METALCHEM”. Z kolei w 1999 roku został utworzony Instytut Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „METALCHEM”. W 2008 roku powołano Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.

Ważny w dziejach Instytutu był czas, w którym realizowano prace badawczo-rozwojowe, technologiczne, konstrukcyjne oraz wytwórcze, które były sygnowane chronionymi znakami towarowymi „Metalchem”. Ta nazwa zapisała się w świadomości odbiorców i do dziś kojarzona jest z wysoką jakością towarów i usług.

Instytut zwiększył swój potencjał badawczo rozwojowy po konsolidacji, m.in. z dwiema jednostkami badawczymi: Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb (obecnie Centrum Farb i Tworzyw w Gliwicach) oraz Instytutem Przemysłu Gumowego „STOMIL” (obecnie Centrum Elastomerów i Gumy w Piastowie).

Polecamy

60 lat Instytutu: w piątek Jubileuszowa Gala

Ostatnia zmiana w historii Instytutu to 1 kwietnia 2019 roku. Wtedy stał się częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, przyjmując nazwę Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. Ma siedzibę w Toruniu przy ulicy Skłodowskiej-Curie 55.

Obecnie Instytut zatrudnia 148 pracowników. Wśród nich jest 45 pracowników naukowych, którzy realizują projekty naukowe i badawczo-rozwojowe w dziedzinie inżynierii materiałów polimerowych. Wynikiem prac jest udzielenie przez Urząd Patentowy RP na rzecz instytutu 290 patentów na wynalazki. Łukasiewicz – IMPiB w dalszym ciągu prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie inżynierii materiałowej, w tym modyfikacji właściwości tworzyw polimerowych, technologii wytwarzania, przetwarzania, recyklingu i stosowania materiałów polimerowych, elastomerów, gumy, farb i lakierów, a także w zakresie budowy urządzeń i linii technologicznych do przetwórstwa tworzyw polimerowych kontynuując tym samym wieloletnią tradycję.

Jubileuszową Galę z okazji 60-lecia Łukasiewicz – IMPiB, zaplanowano na piątek 9 grudnia w Toruniu. Będzie to okazja do wspomnień, prezentacji dokonań, podziękowań i wręczenia nagród osobom, które wpłynęły znacząco na rozwój Instytutu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska