Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Drastyczny wzrost cen energii. Prezydent zapowiada oszczędności, a radni maksymalnie podnoszą jego wynagrodzenie

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W czwartek wszyscy toruńscy radni zgodzili się, aby prezydent Michał Zaleski zarabiał miesięcznie ponad 20 tysięcy złotych brutto
W czwartek wszyscy toruńscy radni zgodzili się, aby prezydent Michał Zaleski zarabiał miesięcznie ponad 20 tysięcy złotych brutto Jacek Smarz
Ceny, jakie będzie płaciło miasto za energię elektryczną, drastycznie wzrosły. Prezydent Zaleski zapowiedział, że będzie rozliczał dyrektorów oraz kierowników podległych mu jednostek z oszczędności. Poza cenami energii, wzrosną również pensje prezydenta i jego zastępców.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Urząd Miasta Torunia ogłosił przetarg na dostawę energii w pierwszym kwartale przyszłego roku. Po otwarciu ofert okazało się, że nowa cena jaką będzie trzeba zapłacić, jest o 95 procent wyższa od tej, jaką miasto płaci obecnie.

Polecamy

- Premier Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki VAT na energię elektryczną do pięciu procent, co w tej sytuacji zmniejszyłoby skalę wzrostu stawek do 66 procent - powiedział na początku czwartkowej sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski.
Jak wyglądają te procenty po przeliczeniu na złotówki? W czwartym kwartale 2021 roku miasto płaci za energię 3,5 miliona złotych brutto. W pierwszym kwartale roku przyszłego, zakładając, że VAT rzeczywiście zostanie obniżony, będzie trzeba zapłacić 5,9 miliona złotych. Jak podkreślił prezydent, są to koszty samej energii. Nie wiadomo jeszcze, o ile wzrosną koszty jej przesyłu, ale tu również podwyżki mogą być znaczne - między 20 i 40 procent. Nie wiadomo także, ile w przyszłym roku miasto będzie płaciło za gaz i ogrzewanie.

O ile mogą w 2022 roku wzrosnąć wydatki na energię?

- To są informacje, które mówią że stajemy przed bardzo poważnym problemem sfinansowania kosztów energii - powiedział prezydent Zaleski zapowiadając oszczędności i kontrolę zużycia energii. - W tej chwili jest to jeno z najważniejszych wyzwań w mieście. Temu będę chciał podporządkować zmiany organizacyjno-strukturalne oraz system rozliczania pracy osób kierujących jednostkami, inaczej sobie bowiem w przyszłym roku z ponoszeniem kosztów nie poradzimy. W budżecie zawsze jest coś za coś. Jeżeli, na co niestety się zanosi, będziemy musieli wydać na energię 5 - 7 milionów złotych więcej, to gdzieś indziej tych pieniędzy zabraknie. Musimy sobie zatem powiedzieć: dość nadmiernego szafowania energią.

Ciepło czyli również pieniądze, łatwiej będzie zatrzymać w budynkach, które mają już za sobą termomodernizację. Prezydent przypomniał, że miasto inwestuje w nią już od kilkunastu lat. Kilka godzin później, gdy radni przyjęli budżet na przyszły rok zapowiedział także kolejne inwestycje w modernizację oświetlenia.

Jak od 2002 roku zmieniały się zarobki prezydenta Zaleskiego?

W pakiecie informacji, jakie prezydent przekazał radnym na początku czwartkowego posiedzenia znalazł się również raport pandemiczny, wiadomości z placów budów, informacje o imprezach, które się odbyły, lub pomimo pandemii odbędą. Sporo miejsca prezydent poświęcił także podwyżce swoich zarobków, poinformował także o wzroście wynagrodzenia wiceprezydentów i pani skarbnik.

O dużej podwyżce, która wynika ze zmian jakie niedawno wprowadził Sejm pisaliśmy we wtorek. W czwartek Michał Zaleski tłumaczył radnym, że gdy w 2002 roku zaczynał pracę jako prezydent, zarabiał nieco ponad 10 tysięcy złotych, co było wtedy 13-krtotnością wynagrodzenia minimalnego i 4,7-krotnością wynagrodzenia średniego. Osiemnaście lat później zarabiał miesięcznie 10.940 złotych, co było według danych GUS 4,2-krotnością wynagrodzenia minimalnego oraz 2,1-krotnością wynagrodzenia średniego.

- Niestety, od 2002 roku wynagrodzenie prezydentów i wójtów było deprecjonowane, aż do 2018 roku, kiedy miesięczne wynagrodzenie obniżono o 13 procent brutto - powiedział prezydent dodając, że obecna podwyżka jest w gruncie rzeczy powrotem do stanu sprzed tej obniżki.

Ile będą zarabiali wiceprezydenci i pani skarbnik?

Jak pisaliśmy we wtorek, podwyżka zarobków prezydenta wynika z decyzji jakie zostały podjęte w Warszawie. Prezydent Torunia podejmuje natomiast decyzje w sprawie zarobków swoich zastępców czy skarbnika. Ich pensje również wzrosną.

- Wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny ustaliłem analogicznie do tego, co ustawodawca ustalił dla mnie, czyli 80 procent wynagrodzenia maksymalnego - poinformował Michał Zaleski.
Wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz będzie zarabiał 14.800 złotych, Paweł Gulewski 13.700, zaś pani skarbnik Magdalena Flisykowska - 13.900 złotych brutto.

Ile będzie zarabiał od grudnia prezydent?

We wtorkowym tekście na temat zarobków prezydenta staraliśmy się również wyjaśnić, dlaczego ostatecznej decyzji w tej sprawie nie podjęła Rada Miasta Torunia - podwyżką prezydent cieszy się już od listopada. Rzeczniczka prezydenta tłumaczyła, że rady gmin podejmują decyzje dotyczące wynagrodzenia wyższego niż przyjęte przez ustawodawcę wynagrodzenie minimalne dla osób na takich stanowiskach, a takie właśnie otrzymał prezydent. W czwartek jednak konwent seniorów wprowadził do programu obrad stosowny punkt.
Rada Miasta zgodziła się, żeby Michał Zaleski otrzymywał wynagrodzenie w maksymalnej wysokości. Jak poinformował przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski prezydent Torunia będzie zarabiał miesięcznie 20.041 złotych brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska