Toruń. Drogowcy wkrótce wejdą na ulicę Łódzką

Artur Olewiński
Artur Olewiński
W ramach prac na odcinku od ul. Lipnowskiej do Włocławskiej powstaną dwie jezdnie. Wybudowany zostanie także nowy wiadukt
W ramach prac na odcinku od ul. Lipnowskiej do Włocławskiej powstaną dwie jezdnie. Wybudowany zostanie także nowy wiadukt wizualizacja PBDI
„Nowości” sprawdzają, ile potrwają prace przy budowie nowej ulicy Łódzkiej i z jakimi utrudnieniami należy się liczyć.

Umowa z wykonawcą prac - konsorcjum firm PBDI S.A. (lider) i Erbud S.A (partner) została podpisana w ubiegłym tygodniu. Wkrótce pas od długości około 2,4 km, ciągnący się wzdłuż obecnej jezdni ulicy Łódzkiej, zamieni się w plac budowy.

- To odcinek o bardzo złym stanie technicznym - przyznał po podpisaniu umowy z wykonawcą prezydent Torunia Michał Zaleski. - Chodzi o fragment od ronda przy ulicy Lipnowskiej aż do ulicy Zdrojowej w Czerniewicach. Choć staramy się o dofinansowanie, nie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu, tylko od razu przystępujemy do prac.

Zobacz galerię: Toruń w czołówce miast przyjaznych rowerzystom

Inwestycja, zgodnie z umową, ma być zrealizowana w dwa lata - do 21 października 2018 roku. Przez ten cały czas będziemy musieli zmagać się z utrudnieniami?

Chwilowe wahadła

- Na czas prowadzenia prac zmieni się organizacja ruchu - mówi Daniel Drozdowski z PBDI S.A. - Co istotne, przez cały ten okres ruch będzie się odbywał dwukierunkowo, bez mijanek. Mogą się zdarzyć najwyżej chwilowe wahadła towarzyszące łączeniu kolejnych etapów prac.

Czytaj też Co z połączeniem Torunia z autostradą w Czerniewicach?

Od czego się one zaczną? Na odcinku od Włocławskiej do Zdrojowej wykonawca wyłączy z ruchu południową jezdnię. Ruch zostanie wytyczony po jezdni północnej. Gdy te prace się zakończą, ruch zostanie przełożony na drugą stronę. Na odcinku od Włocławskiej do Lipnowskiej prace rozpoczną się od ułożenia nowej jezdni ulicy Łódzkiej. Gdy już będzie ona gotowa, ruch będzie odbywał się po niej, a na dotychczasowej nitce rozpoczną się roboty.

Łącznik niepewny

Wciąż nie wiadomo, czy powstanie droga łącząca Łódzką z węzłem drogi S10 i autostrady A1, który powstanie w ramach budowy ekspresówki relacji Toruń-Bydgoszcz. Taki łącznik mógłby powstać przy okazji rozbudowy ulicy Łódzkiej.

- MZD przygotował koncepcję przebiegu tego połączenia na wysokości ulicy Solankowej - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD. - Została przekazana do GDDKiA, która będzie budować ekspresówkę. Koncepcja ta zostanie wykorzystana w tzw. STEŚ.

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz

Za sabotowanie najprostszego połączenia nowego mostu z A1/S10 (czyli na wprost, o co logika i zdrowy rozum aż się prosi) tow. Zaleski musi stanąć przed sądem. To marnotrawienie naszych pieniędzy! Ta świnia zrobiła z naszego Torunia powiatową mieścinę, a inwestycje w mieście prowadzone są dokładnie tak chaotycznie jak tu widzimy. Wywalili kupę naszych pieniędzy na nowy most, do którego z autostrady dojeżdżać będziemy przez esy-floresy. I tak jest ze wszystkim. Zaleski paszoł won!

T
Torrr

Niezrozumiałe jest czekanie z łącznikiem na budowę S10 Byd-Tor. Wg studium korytarzowego węzły z S10 zarówno łącznika zaleskiego jak i łącznika na wprost mostu leżą na odcinku S10 który w każdym wariancie jej planowanego przebiegu przebiega w tym samym miejscu co obecnie. Dopiero 3km od węzła Toruń Płd S10 (w wariancie czarnym) odchodzi od obecnego przebiegu bardziej na południe w kierunku Bydgoszczy (500m za obecnym wiaduktem poligonowym w osi Stawki Płd (w kierunku Bydzi)). Tak więc łącznik z węzłem można budować wcześniej niezależnie od S10.

T
Torrr

Może Nowości sprawdzą dlaczego prezydent forsuje najgorszy wariant łącznika i to wbrew wnioskom autorów fachowej koncepcji z firmy Emdrog. (9,3 tys poj/dobę na łączniku na wprost mostu z wykorzystaniem istniejącego wiaduktu poligonowego nad S10 w osi Stawki Płd vs 6,4 tys poj/dobę na pokręconym peryferyjnym łączniku Zaleskiego). Argument społeczny (osiedle Piaski) można przecież wyeliminować schowaniem trasy w tunelu w korytarzu Jaspisowej tworząc przy okazji bezkolizyjny wjazd z S10 prosto na most pod rondem Lipnowska oraz tworząc od razu węzeł dwupoziomowy.Nie musimy też wtedy odcinać Włocławskiej a wiec wschodniej części osiedla bliżej torów bo łącznik poleci pod nią bezkolizyjnie w tunelu.

T
Torrr

GDDKiA nie zgodzi się na łącznik z Łódzką Zaleskiego bo jego węzeł z S10 jest za blisko (1,6km) węzła Toruń Płd. Minimum miedzy węzłami to 3km. Dopuszcza się 2,5 km a w takiej odległości leży gotowy wiadukt poligonowy w osi ul Stawki Płd (który można tanio przerobić na węzeł) z dowiązaniem na wprost nowego mostu.Tak wiec należy przygotowywać 400m odcinek z tunelem w korytarzu Jaspisowej w granicach miasta a nie kolejne kolizyjne skrzyżowanie Łódzkiej z pokręconym łącznikiem na peryferiach w lesie w Czerniewicach. Można było zrobić tunel 2x2 na Daszyńskiego w skarpie za 30 baniek z przekładką mnóstwa instalacji, planuje się tunel 2x2 w podmokłych gruntach pod Skłodowską, fosą Starej Baterii z Bachą nad głową, należy to tym bardziej kontynuować na lewym brzegu w suchym gruncie jedno jezdniowym tunelem pod rondem "Łódzka" i Włocławską pewnie za 15 baniek chowając ruch pod ziemie aby powstał od razu węzeł dwupoziomowy Łódzka aby nie odcinać Włocławskiej przy torach i wreszcie aby mieszańcy ośmiu domków Jaspisowej niczego nie słyszeli i nie widzieli. Wtedy jadąc z S10 nowym mostem 70 km/h bezkolizyjnie tunelami zatrzymamy się dopiero na skrzyżowaniu Trasy Wschodniej z Rydygiera (jeżeli trafimy akurat na czerwone).

T
Torrr

Żeby wjechać z nowego mostu na S10/A1 zamiast prosto bezkolizyjnie tunelem 1x2 pod rondem Lipnowska i pod Włocławską (tak jak teraz na Wschodniej przy ZDZ), będziemy kluczyć jak pijany zając przez cztery skrzyżowania w tym 3 nowe (rondo Lipnowska, nowe rondo przy TPT, nowe skrzyżowanie z Solankową, nowe skrzyżowanie kolizyjne Łódzkiej z łącznikiem z S10 w lesie ul Miodowa) przeskakując 3 razy przez te same tory (wiadukt TW, zmodernizowany stary wiadukt Łódzkiej, tunel pod torami na Łódz na wys Miodowej). Olewamy doskonale zlokalizowany teren inwestycyjny dawnego poligonu Piaski. Mało tego peryferyjność takiego pokręconego połączenia z S10 i jego mała atrakcyjność dla miasta wymusza budowę drugiego szkodliwego węzła Kluczyki wraz z trasą staromostową na lewym brzegu co z kolei przeniesie na stary most dodatkowo 9 tys poj/dobę kosztem mostu wschodniego w samą starówkę. Czy jest na sali lekarz ?

T
Torrr

Po prostu łącznik Zaleskiego na peryferiach miasta w lesie w Czerniewicach przejmie tylko jeden kierunek z Włocławka,Łodzi. Nie przejmie ruchu z zachodu Byd/Poznania stąd nie ma potrzeby 2x2 na tym odcinku Łódzkiej. Będzie tam ten sam ruch co obecnie (z pogorszoną płynnością przez dodatkowe nowe skrzyżowania (np rondo przy TPT) z tą różnicą że zamiast zjechać z A1 na węźle Ciechocinek te pojazdy wjadą w Łódzką na wysokości kolizyjnego skrzyżowania z łącznikiem w lesie. Zamiast wiec odciążyć stary most i miejskie ulice lewego brzegu łącznikiem na wprost nowego mostu, Zaleski odciąży krajówkę DK91 w lesie poza miastem miedzy Ciechocinkiem a Czerniewicami :) (choć "buźka" powinna być raczej smutna :( ).

P
Phoenix

Wszystko pięknie i ładnie, ale nie rozumiem czemu nie zrobiono drogi 2x2 do granicy miasta, a tylko do krzyżówki Włocławskiej z Łódzką, tymbardziej, że łącznik z A1 chce się wytyczyć na wysokości Solankowej, a więc w połowie węższej części Łódzkiej.

P
Phoenix

Popieram. Przez obecne usytuowanie wiele osób myśli, że Czerniewice to odrębna miejscowość.

l
lis

puknij się w czoło "witaczu" łysego! Tak ci tęskno do symboli komuny ! Cześć pepita, Toruń żegna Toruń wita "!

"witacz"

Pytanie: Czy "witacz", który aktualnie stoi na wysokości ul. Lipnowskiej zostanie przeniesiony na Czerniewice (granica administracyjna miasta)?

Dodaj ogłoszenie