Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Duża ulga dla restauratorów ze starówki. Od 1 czerwca znacznie spadną opłaty za ogródki gastronomiczne

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Dzięki wprowadzonym właśnie zmianom wszyscy restauratorzy, którzy stawiają ogródki gastronomiczne na terenach administrowanych przez MZD i BTCM, zapłacą za dzierżawę 1 metra kwadratowego po 40 goroszy
Dzięki wprowadzonym właśnie zmianom wszyscy restauratorzy, którzy stawiają ogródki gastronomiczne na terenach administrowanych przez MZD i BTCM, zapłacą za dzierżawę 1 metra kwadratowego po 40 goroszy Jacek Smarz
Rada Miasta Torunia przyjęła w czwartek proponowaną przez prezydenta 90-procentową bonifikatę opłat za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne i tymczasowe punkty sprzedaży. Radni zmienili również ceny weekendowych biletów komunikacji miejskiej.

Zobacz wideo: Bez maseczek na świeżym powietrzu? Są nowe informacje.

Od 1 czerwca restauratorzy oraz przedsiębiorcy, którzy chcieliby wystawić na terenach zarządzanych przez Miejski Zarząd Dróg ogródek gastronomiczny, bądź tymczasowy punkt sprzedaży, zapłacą za to znacznie mniej niż dotychczas. Rada Miasta Torunia przyjęła w czwartek proponowane przez prezydenta Michała Zaleskiego obniżki. Ile one wyniosą? Do tej pory za zajęcie 1 metra kwadratowego pasa drogowego zarządzanego przez MZD na terenie starówki trzeba było płacić 4 złote za dobę, poza obszarem staromiejskim ta opłata wynosiła natomiast 1 zł. Od 1 czerwca w jednym i drugim przypadku będzie trzeba zapłacić 40 groszy.

Polecamy

- Chcemy, aby to była pomoc dla przedsiębiorców, ale też motywacja do tworzenia ogródków gastronomicznych - powiedział podczas sesji wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz. - Według wyliczeń Miejskiego Zarządu Dróg średnia powierzchnia ogródka to 23 metry kwadratowe. Przy proponowanych stawkach, w czasie na jaki została wydana decyzja, pozwoli to przedsiębiorcy zaoszczędzić około dwa tysiące złotych.

Które ulice starówki znajdują się pod nadzorem BTCM?

Jak dotąd do MZD wpłynęło 20 wniosków w sprawie utworzenia sezonowych ogródków gastronomicznych, w roku ubiegłym było ich 41. Jak wiadomo, na starówce ogródki powstają jednak nie tylko na gruntach, za które odpowiadają drogowcy. Oba rynki, ul. Różana, Szeroka, Królowej Jadwigi, Chełmińska, Wielkie Garbary, Żeglarska, Panny Marii, Ducha Św., Kopernika, Łazienna, Most Pauliński, Szczytna i Szewska są w całości, lub częściowo drogami wewnętrznymi. Zarządza nimi Biuro Toruńskiego Centrum Miasta, którego pracownicy przyjęli już 52 wnioski w sprawie dzierżawy terenu. Tutaj również przedsiębiorcy będą płacili po 40 grodzy za metr kwadratowy, na co Rada Miasta wyraziła zgodę już wcześniej.

- Wszystkie złożone u nas wnioski są już rozpatrzone, aby gastronomia mogła ruszyć 15 maja. Robimy wszystko, żeby ułatwić gastronomii rozpoczęcie sezonu po lockdownie - mówiła nam niedawno dyrektorka BTCM Aleksandra Iżycka. - Dzięki obniżce stawek o 90 procent właściciele ogródków zapłacą naprawdę symboliczne kwoty za wynajem terenu przez letnie miesiące.

Jak długo będą obowiązywały ulgi?

Na terenach zarządzanych przez MZD 90-procentowa bonifikata będzie obowiązywała do końca października. Na drogach wewnętrznych do końca sierpnia, jak jednak informuje Urząd Miasta, tam przedsiębiorcy również mogą liczyć na taką samą pomoc od 1 września do 15 listopada, jeśli dotkną ich ograniczenia lub zakaz działalności w związku z pandemią oraz jeśli wskażą spadek przychodów o co najmniej 40 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019.

Ile biletów weekendowych sprzedawał rocznie MZK?

To nie jedyne obniżki, jakie w czwartek zatwierdzili toruńscy radni. W tym roku znacząco zmieniły się zasady parkowania w centrum Torunia, powstała Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, a opłaty za postój wzrosły. Od 1 czerwca będą one pobierane także w soboty, zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, władze miasta zdecydowały się na obniżenie cen biletów weekendowych. Za bilety weekendowe rodzinne, które teraz kosztują 14 złotych, będzie trzeba zapłacić 10 złotych, cena biletów weekendowych zwykłych została zmniejszona z 20 do 14 złotych. Ile osób z nich korzysta? Przed pandemią Miejski Zakład Komunikacji sprzedawał rocznie od 600 do 700 biletów rodzinnych i 400 biletów zwykłych. Teraz liczby te znacznie spadły, jednak dzięki obniżkom ma się to zmienić.

- Postulowaliśmy, aby polityka parkingowa i ta dotycząca komunikacji publicznej były ze sobą nierozerwalnie związane - powiedział podczas sesji radny Maciej Krużewski (KO). - Jakiś czas temu Rada Miasta na wniosek prezydenta przyjęła podwyżki opłat za parkowanie, uważamy, że naturalną dalszą drogą jest obniżanie cen biletów MZK.

Radni Koalicji Obywatelskiej dążą do tego, aby w przyszłości opłata za przejazd komunikacją miejską w Toruniu wynosiła 1 zł od osoby. Miasto miałoby jednak na tym zyskać dzięki rosnącej liczbie pasażerów. Jednak aby tak się stało, transport publiczny musi być punktualny, szybki, bezpieczny i tani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska