Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: „Dziesiątka” najlepszych kierunków na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

Redakcja
Sławomir Kowalski /archiwum
„Perspektywy” opublikowały ranking najlepszych kierunków studiów. Aż 13 razy w pierwszych „dziesiątkach” zagościły te z UMK. Na bazie tych danych „Nowości” stworzyły własne zestawienie.

[break]
Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” poddał analizie wszystkie uczelnie akademickie w Polsce oraz prowadzone w nich kierunki studiów (poza kierunkami artystycznymi). W badaniach uwzględniono m.in. preferencje pracodawców, ocenę kadry naukowej, ocenę parametryczną, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, nadane oraz uzyskane stopnie i tytuły naukowe, dostępność kadr wysoko wykwalifikowanych dla studentów, patenty i prawa ochronne, a także publikacje oraz cytowalność.

Filozofia jest najlepsza

My na potrzeby naszej publikacji wzięliśmy pod uwagę nie tylko miejsce zajmowane w tym zestawieniu przez konkretny kierunek (podajemy je w nawiasach), ale także liczbę procentową odnoszącą się do wyników najlepszej uczelni w konkretnej kategorii.

W ten sposób na pierwszym miejscu wśród kierunków z UMK znalazła się filozofia (5. miejsce w ogólnopolskim rankingu dla tego kierunku), na drugim - fizyka i astronomia (5.), a na trzecim historia i archeologia (5.).

Kolejne miejsca w naszym zestawieniu zajęły: 4. religioznawstwo (6.), 5. socjologia (6.), 6. teologia (7.), 7. chemia (7.), 8. pedagogika (8.), 9. kierunki nauk o Ziemi (8.), 10. matematyka (8.).

Poza „dziesiątką” dla UMK znalazły się filologia polska, politologia i stosunki międzynarodowe, a także prawo.

Niepubliczne daleko w tyle

Wczoraj w „Nowościach” zamieściliśmy wyniki rankingu „Perspektyw”, który zapewniły UMK 5. miejsce wśród najlepszych uniwersytetów oraz 10. miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce. Warto wspomnieć, że w osobnym rankingu „Perspektyw” oddzielnie sklasyfikowano wszystkie niepubliczne uczelnie magisterskie, biorąc pod uwagę - tak jak w przypadku pozostałych ośrodków - umiędzynarodowienie studiów, innowacyjność, warunki kształcenia, siłę naukową i prestiż. Dopiero na 33. miejscu odnajdziemy tam Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej (35. miejsce w roku ubiegłym), a na 42. Wyższą Szkołę Bankową (spadek aż z 30.).

Poza toruńskimi uczelniami niepublicznymi w zestawieniu znalazła się również Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy - na 22. miejscu - oraz Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku (dawna Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna) - na 43. miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska