Budowniczki i ich herstorie
Budowniczki – kobiety wytrwałe i zaangażowane. Kobiety, które zmieniały swoje najbliższe otoczenie. Często zapomniane, prawie zawsze niedoceniane. Ich aktywność wciąż pozostaje w cieniu. Właśnie tak kobiety-działaczki przedstawiają organizatorzy Festiwalu Zapomnianych Kultur.
– W tym roku, nawiązując do Roku Kobiet Odważnych, zdecydowaliśmy się opowiedzieć historie kobiet, które budowały społeczności swoją pracą. Często nie były one doceniane, a my chcemy mówić głośno o tym, co robiły. Kobiece historie często nie są dostrzegane, nie wybrzmiewają tak, jak te męskie – wyjaśniała Katarzyna Pągowska, zastępczyni dyrektora ds. merytorycznych w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. – Często historia opowiadana jest z męskiej perspektywy, a my chcemy pokazać, jak ogromny wpływ na kształtowanie społeczeństwa miały właśnie kobiety.
Poznając historie wielu kobiet, wydawać by się mogło, że nic specjalnego nie robiły, lecz kiedy zagłębi się jeszcze bardziej, okazuje się, że ktoś zainicjował koło gospodyń, które działa od kilkudziesięciu lat lub prowadziła lekcje dla dzieci w międzywojniu, gdy edukacja nie była tak powszechna, być może działała jako lekarka czy uczyła inne kobiety umiejętności przydatnych w domu.
– Stąd też to hasło „Budowniczki”. Bo nie chodzi o budowanie w kontekście fizycznym, ale społecznym – podkreślała Katarzyna Pągowska. – W naszym haśle pojawiło się też słowo herstoria, zamiast historia. Jest to zabawa językowa. W języku angielskim przedrostek „his” oznacza „jego” a „her” oznacza „jej”. Słowo herstoria daje więc podkreślenie, że będzie to opowieść o kobietach.
Polecamy
- Ratusz przewodnikiem bez dodatkowej opłaty. Latem w Muzeum Okręgowym dzieje się dużo
- Na Starym Mieście powstaje nowa kamienica. Duże zmiany na Piekarach
- Która szkoła jest najlepsza? Ranking na podstawie wyników egzaminu ósmoklasisty!
- "Jarek" z Jar zaprasza. Tak działa klub i centrum aktywności na osiedlu w Toruniu
”Opowiedzcie nam o nich!”
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury szuka informacji o kobietach, które już nie żyją. Nie ma jednak określonych ram czasowych, z których ma pochodzić historia.
– Mogą być to opowieści o kobietach, które zmarły kilka lat temu, ale może być to rodzinna opowieść sprzed wojny – informowała Katarzyna Pągowska. – Tak daleko jak sięga pamięć, tak daleko szukamy.
Ważniejszym kryterium jest to, by opowieści dotyczyły kobiet, które żyły w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców. Dlaczego?
– To generalizacja, ale mamy wrażenie, że w dużych ośrodkach miejskich historie są szerzej opowiedziane. Poza tym w dużych miastach społeczność funkcjonuje i funkcjonowała trochę inaczej. Chcemy zobaczyć, jak działanie pojedynczej osoby wpływało na całą miejscowość – wyjaśniała Katarzyna Pągowska.
Wszelkie historie o Budowniczkach można wysyłać do końca wakacji na adres mailowy [email protected]. Można także zadzwonić w godz. 9.00–15.00 na numer telefonu 56 652 27 55 i opowiedzieć, dlaczego akurat ta kobieta jest Budowniczką. Należy wspomnieć o tym, jak się nazywała, czym się zajmowała i dlaczego warto ją docenić. Przydadzą się wszelkie materiały, np. zdjęcia, dokumenty, kroniki, które przydadzą się do stworzenia wyjątkowej wystawy. Po zebraniu historii Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury przygotuje prace artystyczno-społeczne, które opowiadać będą o Budowniczkach. W planach jest choćby czytanie performatywne. Pojawią się także instalacje wizualne, które pokażą zasługi kobiet i staną się swego rodzaju pomnikiem dla ich społecznej działalności.
- Opowiedzcie nam o nich! - zachęca Katarzyna Pągowska.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?