Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jadłodzielnie przed świętami. Zapraszają z jedzeniem, ale i do pomocy! Wolontariusze pilnie potrzebni

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W samym Toruniu działa już sześć jadłodzielni, a siódma w Lubiczu. W przyszłym roku otwarta zostanie kolejna jadłodzielnia - na lewobrzeżu. Wszędzie potrzebni są wolonatriusze. Społecznicy Sylwia Kowalska z Fundacji NO.BA i Michał Piszczek czekają na zgłoszenia chętnych do pomocy.
W samym Toruniu działa już sześć jadłodzielni, a siódma w Lubiczu. W przyszłym roku otwarta zostanie kolejna jadłodzielnia - na lewobrzeżu. Wszędzie potrzebni są wolonatriusze. Społecznicy Sylwia Kowalska z Fundacji NO.BA i Michał Piszczek czekają na zgłoszenia chętnych do pomocy. fb/Polska Press
W samym Toruniu działa już sześć jadłodzielni, a siódma w Lubiczu. W nowym roku otwarta zostanie kolejna szafa - na lewobrzeżu. -Wszędzie bardzo potrzebni są wolontariusze - podkreśla Sylwia Kowalska, społeczniczka.

Torunianie potrafią dzielić się jedzeniem i nie marnować go. Pokazują to od lat. Toruń stał się fenomenem na skalę kraju w tej dziedzinie - w 200-tysięcznym mieście sieć jadłodzielni wciąż się rozwija.

Chcesz pomóc przy jadłodzielniach? Zgłoś się! Twój czas jest na wagę złota

Wyzwania? Są nieustannie. Zepsute lodówki w szafach z jedzeniem trzeba wymieniać. Czasem trzeba było zmienić lokalizację jadłodzielni. Nieustannie natomiast potrzebni są wolontariusze ruchu foodsharingowego w Toruniu, czyli opiekunowie szaf. Tacy, którzy zadbają o porządek.

- Wolontariusze są bardzo potrzebni w każdym rejonie Torunia. serdecznie zapraszamy do współpracy. Czekamy zarówno na osoby młode (uczniom możemy wystawić do szkoły zaświadczenie o odbytym wolontariacie), jak i starsze. Każdy, kto jest w stanie poświecić w tygodniu regularnie choć trochę swego czasu, jest dla nas skarbem - mówi Sylwia Kowalska, społeczniczka z Fundacji NO.BA.

Nie trzeba tłumaczyć, że w okresie świąt Bożego Narodzenia taka pomoc jest jeszcze bardziej potrzebna niż zwykle. Po prostu w tym okresie jadłodzielnie tradycyjnie są częściej odwiedzane. Zdecydowanie więcej osób oddaje tutaj gotowe produkty, jak i domowe dania. Więcej osób w potrzebie do szaf też zagląda. A to oznacza, że o czystość lodówek i półek zadbać trzeba jeszcze troskliwiej. Ważne jest też monitorowanie przepływu jedzenia, robienie zdjęć (w miarę możliwości) i raportowanie sytuacji w mediach społecznościowych.

W samym Toruniu działa już sześć jadłodzielni, a siódma w Lubiczu. W przyszłym roku otwarta zostanie kolejna jadłodzielnia - na lewobrzeżu. Wszędzie
W samym Toruniu działa już sześć jadłodzielni, a siódma w Lubiczu. W przyszłym roku otwarta zostanie kolejna jadłodzielnia - na lewobrzeżu. Wszędzie potrzebni są wolonatriusze. Społecznicy Sylwia Kowalska i Michał Piszczek czekają na zgłoszenia chętnych do pomocy. fb/Polska Press

Chętni do pomocy mogą dzwonić bezpośrednio do społeczników. Na zgłoszenia czekają: Sylwia Kowalska (tel. 732 795 942) oraz Michał Piszczek (tel. 886 100 120).

Wszystkie jadłodzielnie w Boże Narodzenie czekają! Przypominamy adresy

W samym Toruniu działa sześć jadłodzielni, a siódma w Lubiczu. Gdzie konkretnie? Przypomnijmy, bo zaszły zmiany.

Lokalizacje toruńskie są następujące: jadłodzielnia Manhattan (ul. Działowskiego, przy targowisku), jadłodzielnia Waryńskiego 19 (przy firmie SiG), jadłodzielnia Wędka (przy ul. Sukienniczej na starówce), jadłodzielnia Szosa Chełmińska (przy targowisku miejskim), jadłodzielnia Wrzosy (ul. Zbożowa 122), jadłodzielnia Serce Torunia (ul. Legionów 238, przy siedzibie stowarzyszenia, czyli Sercowni).

Uwaga! Nie ma już jadłodzielni na Bydgoskim Przedmieściu. Za rogatkami miasta wciąż działa natomiast siódma jadłodzielnia - w Lubiczu, przy ul. Kołłątaj, przy sklepie ABC.

Będzie oczekiwana jadłodzielnia na lewobrzeżu w Toruniu - w przyszłym roku

Jak przekazuje "Nowościom" Sylwia Kowalska z Fundacji NO.BA, długo oczekiwana jadłodzielnia na lewobrzeżu otwarta zostanie na początku 2024 roku. Społecznicy współdziałają tutaj m.in. z radą okręgu i aktywistami lokalnymi. Jest zainteresowanie, wola opieki nad takim miejscem.

-Trwają jednak jeszcze ważne ustalenia dotyczące terenu, na którym nowa jadłodzielnia ma stanąć. Wierzymy, że ostatecznie wszystko uda się załatwić i że jadłodzielnia na lewobrzeżu okaże się podobnym sukcesem, jak ostatnia - otwarta przy ul. Zbożowej na Wrzosach.

Co można przynieść do jadłodzielni w okresie świąt Bożego Narodzenia?

Do szaf z lodówkami każdy może jedzenie przynieść i każdy może się nim poczęstować. Naczelną idą jest niemarnowanie żywności.

Co konkretnie można przynieść do jadłodzielni? Praktycznie wszystko oprócz surowe mięsa, surowych jaj i alkoholu. Oczywiście, nie oddajemy również tutaj produktów czy dań nieświeżych, zepsutych.

Przynieść można zarówno gotowe produkty żywnościowe, takie jak np. nabiał, pieczywo, przetwory, owoce, warzywa, produkty sypkie, jak również domowe dania czy wypieki. Za duża ilośc sałatki jarzynowej? Nadmiar ciasta świątecznego? Litry barszczu czy grzybowej, które zostały po Wigilii? Nadwyżka pierogów? Naprawdę nie warto tego wyrzucać! Osób, które z chęcią sięgną po te rzeczy zostawione w jadłodzielni w Toruniu nie brakuje.

Ważnym jest, szczególnie w przypadku własnych wytworów czy przetworów, by je zapakować w słoiki lub pudełka oraz opisać. Wystarczy podać np. kiedy sałatka czy pierogi zostały zrobione.

WAŻNE. Wszystko w Toruniu zaczęło się w 2016 roku, na Rubinkowie

  • Pierwsza jadłodzielnia w Toruniu powstał na targowisku Manhattan na Rubinkowie i działa do dziś. Dokładnie 8 sierpnia 2016 roku otworzyła swoje podwoje i była pierwszą w regionie.
  • Trudno zliczyć kilogramy żywności, które zostały uratowane przez lata pracy jadłodzielni na Manhattanie. Obecnie w Toruniu jadłodzielni jest 6, a 7 działa w Lubiczu.
  • W przyszłym roku otwarta ma zostać wyczekiwana długo jadłodzielnia na lewobrzeżu.

WARTO WIEDZIEĆ. Fundacja NO.BA - to pod jej skrzydłami powstaje jadłodzielnia na lewborzeżu

  • Fundacja NO.BA w Toruniu prowadzi działania w obszarze ekologii, edukacji oraz animuje aktywność społeczną kobiet, zachęcając je do włączania się do polityki- zarówno lokalnej jak i krajowej. Projektując i realizując swoje przedsięwzięcia fundacja kieruje się realną potrzebą zmiany społecznej, a szczególny nacisk kładzie na partycypacyjny charakter ich działań i podkreślenie wartości koleżeństwa.
  • Kontakt do Fundacji NO.BA: Sylwia Kowalska: tel. 732 795 942, Paulina: tel. 796 270 555. Mail:[email protected]
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska