Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jak chronione są najcenniejsze starodruki? [ZDJĘCIA]

Alicja Cichocka-Bielicka
Przewożone pod bronią i pokazywane przez kilka godzin I wydanie „De revolutionibus...”, tak było w 2008 r.
Przewożone pod bronią i pokazywane przez kilka godzin I wydanie „De revolutionibus...”, tak było w 2008 r. Jacek Smarz
Sensacyjna kradzież II wydania najsłynniejszego dzieła Kopernika wartego milion złotych z magazynu w Wielkiej Brytanii prowokuje pytania o zabezpieczenia starodruków kopernikańskich przechowywanych naszym mieście. Jak są chronione nasze skarby?

To była akcja jak z filmu „Mission impossible”. Złodzieje wywiercili dziury w świetlikach dachu magazynu obok lotniska Heathrow, po linach spuścili się do środka, omijając systemy alarmowe. Najcenniejsze w zrabowanej kolekcji było II wydanie słynnego dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” z 1566 roku, które warte jest około milion złotych.

Polecamy: Toruńskie kebaby pod lupą prokuratura!

W Toruniu znajdują się trzy takie same wydania oraz o wiele cenniejsze starodruki. UMK i Książnica Kopernikańska posiadają bowiem po egzemplarzu I wydania „De revolutionibus...” z 1543 roku, które na aukcjach wyceniane jest na 1 milion dolarów!

- Nasze skarby są bezpieczne - dr Andrzej Mycio z UMK, opiekun dzieł, zdradza, że I i II wydanie jest przechowywane w uzbrojonym w alarm sejfie, w wewnętrznym magazynie bez okien, do którego kod dostępu posiada wąska grupa pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej. Każde wejście jest rejestrowane i nawet rektor wejść może tylko w asyście. Niezwykle rzadko pokazywane I wydanie dzieła ze zbiorów Książnicy ostatni raz, w zeszłym roku, podziwiał pewien hojny fundator biblioteki.

- Pokaz był zamknięty, środki ostrożności jak zawsze zachowane - zapewnia wtajemniczona pracownica biblioteki.

O zuchwałej kradzieży I wydania dzieła Kopernika czytaj na kolejnej stronie >>>>>

Uzbrojona asysta w przypadku najcenniejszych starodruków nie jest niczym zaskakującym. Jak pokazała ostatnia kradzież na lotnisku Heathrow w Wielkiej Brytanii, cenne dzieła padają łupem złodziei właśnie w trakcie transportu. Między innymi z tego także powodu toruńskie starodruki są wystawiane na widok publiczny bardzo rzadko. Czasem dzieła są pokazywane podczas kameralnych, zamkniętych uroczystości, tak było w zeszłym roku w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu

- Kupowaliśmy cenny inkunabuł z 1470 roku, w podziękowaniu dla jego fundatorów przygotowaliśmy wewnętrzną prezentację I wydania słynnego dzieła Kopernika - wspomina Krystyna Wyszomirska, kierownik działu zbiorów specjalnych Książnicy Kopernikańskiej.

W tej wojewódzkiej bibliotece magazyn, w którym przechowywane są bezcenne starodruki (biblioteka posiada I, II a także III wydanie „De revolutionibus...” ), zabezpieczony jest alarmem. Pomieszczenie nie ma okien, dostęp do niego ma wąska grupa osób, które otwierają i zamykają pomieszczenie kodem, każda innym.

Warto przeczytać: Jak o urodę dba wokalistka Varius Manx? [WIDEO]

Tak unikatowych zbiorów nie można tak po prostu zamówić do czytelni biblioteki. Obecnie jest to oczywiste, ale nie zawsze tak było. W 1998 roku w Krakowie, nieznany mężczyzna posługując się tylko kartą biblioteczną zamówił w bibliotece PAN I wydanie dzieła Kopernika do czytelni, po czym schował starodruk pod swetrem i wyszedł. Egzemplarza, wycenianego wtedy na pół miliona złotych, nigdy nie odnaleziono, nie wiadomo nawet czy wciąż znajduje się w Polsce.

Cenne starodruki potrzebują nie tylko zabezpieczeń, ale też odpowiednich warunków przechowywania.

- Nasz magazyn zbiorów specjalnych jest klimatyzowany, panuje w nim stała temperatura około 18 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie około 50 procent. Starodruki chronimy też przed działaniem światła, zgodnie z zaleceniami naszych konserwatorów - podkreśla dr Andrzej Mycio, kierownik oddziału zborów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej UMK w Toruniu.

Polecamy: Po kraksie Macierewicza będzie przebudowa drogi

Każdy, kto chciałby przejrzeć pierwsze wydanie najsłynniejszego dzieła astronoma nie musi czekać do kolejnej rocznicy kopernikańskiej. Cyfrowe wersje kolejnych edycji „De revolutionibus...” ze skarbca UMK i magazynu Książnicy Kopernikańskiej można przeglądać na stronie internetowej Kujawsko - Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

-„O obrotach sfer niebieskich” z 1543 roku było pierwszą książką, jaką zdigitalizowaliśmy - zachęca do korzystania kierownik z toruńskiej Książnicy.

Warto wiedzieć

  1. W Toruniu znajdują się egzemplarze trzech pierwszych wydań najsłynniejszego dzieła Kopernika, norymberskie z 1543 roku, bazylejskie z 1566 roku oraz wydanie z Amsterdamu z 1617 roku.
  2. Na aukcjach egzemplarze I wydania potrafią osiągnąć zawrotną cenę 1 miliona dolarów. W Toruniu edycję norymberską ma w swoich zbiorach UMK oraz Książnica Kopernikańska.
  3. Warto wiedzieć, że rękopis najsłynniejszego dzieła toruńskiego astronoma znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej i jest wystawiany na widok publiczny zaledwie raz na kilka lat.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska