Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jak długo czeka się na mieszkanie komunalne i socjalne? Nawet 6-7 lat, ale i tak budujemy więcej niż inni w kraju

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak miasto oddawało do użytku nowe mieszkania gminne przy ul. Drzymały w Toruniu.
Tak miasto oddawało do użytku nowe mieszkania gminne przy ul. Drzymały w Toruniu. Grzegorz Olkowski/UMT
Kolejka po mieszkanie od miasta w Toruniu wciąż jest długa. Jak podaje ZGM, obecnie średni czas oczekiwania na lokal komunalny to 3-4 lata, a na socjalny: 6-7 lat. Byłoby gorzej, gdyby nie dekady, w których Toruń postawił na rozwój budownictwa komunalnego i społecznego. Tu jesteśmy liderem w kraju.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

od 16 lat

Więcej od nas buduje się tylko w Zielonej Górze - wynikało z rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota", który obejmował aż dwie dekady, bo lata 2000-2020. Pod względem liczby wybudowanych mieszkań komunalnych oraz społecznych czynszowych w ostatnich 20 latach Toruń uplasował się na drugiej pozycji po wspomnianej Zielonej Górze, a przed Szczecinem, Białymstokiem i Wrocławiem wśród miast wojewódzkich.

Czy to pociesza oczekujących w kolejce po gminne "M" w Toruniu? Raczej nie. Każdy czekający kolejny rok na przyznanie lokalu niecierpliwi się, wydaje zazwyczaj pieniądze na wynajem czegoś na wolnym rynku lub gnieździ się przy rodzinie. Warto mieć jednak świadomość tego, że w wielu miastach kraju - w porównaniu do Toruniu - sytuacja jest zdecydowanie gorsza, bo od lat buduje się tam niewiele komunalnych "M", albo i wcale.

Ile osób czeka dziś w Toruniu na mieszkanie od miasta? Jaki jest średni czas oczekiwania?

Jak przekazuje nam Dorota Benz-Kostrzewska, rzeczniczka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu, obecnie
tylko w ramach list mieszkaniowych rodzin oczekujących na lokal mieszkalny (komunalny) jest 180, natomiast na lokal przeznaczony na najem socjalny – 60.

- Należy jednak podkreślić, że do realizacji pozostają również wyroki sądu orzekające eksmisję z prawem oraz bez prawa do najmu socjalnego lokalu, zarówno z budynków gminnych, jak i z budynków spoza zasobów gminy. Wyroków z prawem do najmu socjalnego lokalu jest 751, a tych bez prawa do najmu socjalnego lokalu – 463 - wylicza rzeczniczka.

Jak długo zatem trzeba czekać w Toruniu na upragnione mieszkanie od miasta? - Średni czas oczekiwania na lokal mieszkalny wynosi 3-4 lata, natomiast na lokal przeznaczony na najem socjalny – 6-7 lat - mówi Dorota Benz-Kostrzewska.

Gdzie powstają mieszkania komunalne w Toruniu? Jaki jest plan na najbliższe lata?

Projekt budowy mieszkań miejskich Rada Miasta Torunia zatwierdziła ponad dwa lata temu. Wówczas prognozowano, że do 2024 roku potrzebne będzie oddanie łącznie 1724 mieszkań komunalnych, socjalnych oraz lokali tymczasowych.

Aby sprostać temu wyzwaniu miasto zaplanowało pozyskanie ponad 1200 mieszkań od Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a także w drodze darowizn i zamian. Wskazano lokalizacje budowy nowych mieszkań, ale też takich, które mogłyby przyjąć lokatorów po remoncie. Mieszkania TTBS powstają lub są remontowe na przykład przy ul. Poznańskiej i ul. Rolniczej. Do końca 2025 roku, w ramach drugiego etapu inwestycji, na Osiedlu Glinki ma powstać 7 budynków. Tutaj ma być ponad 540 mieszkań, w tym 150 przystosowanych do potrzeb seniorów.

Polecamy

Kompleks nowych 8 budynków miejskich powstać ma przy ulicach Batorego i Dębowa Góra. Plan zakłada, że znajdzie się w nim ponad 220 mieszkań. I - znów - część z nich będzie dostosowana do potrzeb seniorów.

Dla kogo mieszkanie od gminy w Toruniu? Oto zasady

Wnioski o wynajęcie lokali z mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Toruń przyjmowane są w siedzibie ZGM od stycznia do końca czerwca każdego roku. Jakie dokumenty należy złożyć?

Po pierwsze - wypełniony poprawnie wniosek, który pobrać można ze strony internetowej zgm.pl. Następnie: dokument potwierdzający stan cywilny, zaświadczenie o korzystaniu lub niekorzystaniu ze świadczeń z opieki społecznej, świadczeń rodzinnych lub świadczeń pielęgnacyjnych.

Oczywiście, ważne są dochody. Należy zatem złożyć dokumenty dotyczące: alimentów (jeśli mamy), zaświadczenie o zarobkach z pracy, decyzję o zasiłku dla bezrobotnych (jeśli mamy), inne dokumenty o źródle utrzymania. Składa się też decyzje o rencie lub emeryturze, decyzje dotyczące stopnia niepełnosprawności (własnej lub członka rodziny).

W przypadku posiadania dzieci uczących się konieczne są: zaświadczenie o kontynuowaniu nauki wydane przez właściwą placówkę oświatową wraz z informacją określającą wysokość ewentualnego stypendium (względnie decyzje).

Wreszcie, składamy także: umowę najmu obecnie zajmowanego lokalu, oświadczenie o stanie majątkowym, oświadczenie o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu oraz deklarację o wysokości dochodów.

Więcej szczegółów oraz informacje o kryteriach dochodowych aktualnie uprawniających się do starania o lokal komunalny lub socjalny zainteresowani znajdą na stronie internetowej ZGM i w bezpośrednim kontakcie z urzędnikami. Przypomnijmy przy tej okazji, że ZGM przeniósł się w styczniu pod nowy adres: to ulica Młodzieżowa 31 (dawniej zajmowany przez sad).

WARTO WIEDZIEĆ. Toruń liderem budownictwa. Jak powstał ranking "Wspólnoty"?

  • Ranking "Wspólnoty" opracowany został przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. dr. hab. Pawła Swianiewicza na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Sumaryczna liczba mieszkań komunalnych i społecznych czynszowych wybudowanych przez każdą jednostkę samorządową w latach 2000-2020 została podzielona przez 1000 mieszkańców. Tak właśnie uzyskany wynik posłużył do zbudowania rankingu.
  • Wieloletnie inwestycje związane z budową mieszkań komunalnych i adaptacją lokali socjalnych oraz wspólnie z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Toruniu udało się wybudować takie mieszkania m.in. w rejonie ulic: Olsztyńskiej, Poznańskiej, Drzymały, Andersa, Gerwazego, Działowskiego i na tzw. osiedlu Jar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska