Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jak wygląda ubezpieczenie grobów na cmentarzach?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Na zdjęciu - Cmentarz św. Jerzego przy ulicy Gałczyńskiego. Ogłoszenia dot. ubezpieczeń i zniszczenia grobów
Na zdjęciu - Cmentarz św. Jerzego przy ulicy Gałczyńskiego. Ogłoszenia dot. ubezpieczeń i zniszczenia grobów Grzegorz Olkowski/Polska Press
Wichura, która szalała w Toruniu pod koniec października spowodowała wiele zniszczeń na cmentarzu św. Jerzego przy ulicy Gałczyńskiego. Silny wiatr przewracał drzewa, łamał ich gałęzie. Drzewa i gałęzie spadały na nagrobki. Wiele z nich zostało poważnie uszkodzonych. Kto zapłaci za ich naprawę?

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Toruń. Kto odpowiada za ubezpieczenia grobów?

- Mam grób w częściej cmentarza należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej - opowiada Czytelniczka. - Niestety, na grób męża runęło wielkie drzewo. Płyta nagrobna pękła na pół. Na szczęście okazało się, że wspomniana parafia ubezpieczyła zbiorowo groby w swojej części. Dostałam numer polisy i zaczęłam załatwiać formalności. Została już wykonana wycena szkody. Szczęśliwie grób zostanie naprawiony za pieniądze z ubezpieczenia. Mogę więc być wdzięczna proboszczowi parafii ewangelicko-augsburskiej za taką przezorność.

W ewangelicko-augsburskiej części cmentarza podczas ostatniej wichury uszkodzonych zostało pięć grobów. Parafia ma wykupioną polisę OC i dotyczy ona różnych zdarzeń na terenie całego cmentarza. Poszkodowani zgłosili się do nas, otrzymali numer polisy i w tej chwili akcja toczy się już na linii właściciel grobu - ubezpieczyciel - tłumaczy ks. Michał Walukiewicz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu.

Polecamy

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku części cmentarza należącej do parafii katedralnej św. Janów. Tutaj ubezpieczenie grobu jest tylko i wyłącznie indywidualną sprawą właściciela.

- Większość naszych parafian, to wdowy lub wdowcy, często ludzie chorzy i o niewielkim statusie materialnym. Cena za miejsce jest o połowę niższa niż w części ewangelicko-augsburskiej. Ja staram się do każdego podchodzić indywidualnie. Nie mogę wymagać aby np. osoba, która ma grób za 2 tys. zł płaciła tyle samo, jak ktoś kto ma grobowiec za 20 tys. zł. - mówi nam ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej św. Janów w Toruniu.

Natomiast w przypadku Cmentarzy zarządzanych przez spółkę Urbitor, czyli CK 1, CK 2 i CCK, ubezpieczenia również są sprawą indywidualną właścicieli grobów.

- Jeśli jednak ktoś stwierdzi, że pomnik został zniszczony przez coś co podlega zarządcy, to może złożyć roszczenie, które zostanie rozpatrzone. Istnieje też możliwość odszkodowania w skutek wypadku na terenie cmentarzy, np. potknięcie się o gałąź - informuje Jolanta Wolańska z toruńskiego Urbitora.

Polecamy

Sejm pracuje nad projektem ustawy dot. własności grobów

Sprawy związane z pochówkiem, cmentarzami reguluje teraz ustawa z 1959 roku. Trwają prace nad nowym aktem prawnym, który ma ją zastąpić. W jego projekcie pojawia się majątkowe, zbywalne i niepodzielne prawo rezerwacji miejsca pochówku.

Projekt nowej ustawy tworzy majątkowe, zbywalne i niepodzielne prawo rezerwacji miejsca pochówku. Osoba, która je posiada decyduje m.in.: o tym kto może być w pochowany w tym grobie, ale też ma prawo do budowy nagrobka. Ma jednak to zrobić zgodnie z regulaminem cmentarza. Osoba dokonująca rezerwacji miejsca pochówku, czyli fundator grobu, ma wnieść opłatę za grób. Obejmuje ona pierwszy pochówek w tym grobie. Będzie można zbyć prawo rezerwacji miejsca pochówku. Będzie można to zrobić w formie pisemnej oraz w obecności właściciela cmentarza lub upoważnionej przez niego osoby. Jednocześnie właściciel cmentarza ustali w regulaminie ile praw do rezerwacji pochówku może mieć jedna osoba. Od dnia pochowania w grobie jakiejś osoby rezerwacja miejsca pochówku, zgodnie z projektem ustawy, ulega przekształceniu z mocy prawa w prawo do grobu. Przysługuje ono potem osobie wskazanej w testamencie, małżonkowi i krewnym zstępnym fundatora grobu, krewnym wstępnym i krewnym bocznym do czwartego stopnia pokrewieństwa, powinowatym w linii prostej do pierwszego stopnia oraz osobie, która dobrowolnie zobowiązała się do pochowania zwłok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska