Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kamienica przy ul. Mostowej 6 coraz piękniejsza! Pomimo pandemii i kryzysu renowacja perły toruńskiej starówki idzie pełną parą

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Poza frontowymi budynkami przy Mostowej w skład zabytkowego kompleksu wchodzą również oficyny oraz spichlerz przy Podmurnej. Tu także sporo się dzieje i będzie działo.
Poza frontowymi budynkami przy Mostowej w skład zabytkowego kompleksu wchodzą również oficyny oraz spichlerz przy Podmurnej. Tu także sporo się dzieje i będzie działo. Sławomir Kowalski
Ministerstwo kultury przyznało właśnie dotację na renowację fasady południowej kamienicy zabytkowego kompleksu przy ul. Mostowej 6 w Toruniu. W tym roku powinien się również zacząć remont południowej oficyny. Dziś Mostowa 6 to symbol zaradności i zaangażowania, a jeszcze kilka lat temu był to obraz nędzy i rozpaczy.

Obejrzyj także: Podwyżki cen najwyższe w Polsce

Mostowa 6 w Toruniu. Kolejny etap prac konserwatorskich

W dzisiejszych, niezbyt optymistycznych czasach, dobrze jest mieć jakieś miejsce gdzie nawet w odmętach kryzysu można trafić na dobre wiadomości. W Toruniu na szczęście takie mamy: przy Mostowej 6. Tak, chodzi o kamienice, które jeszcze kilka lat temu były pozbawione wszelkiej nadziei. Pomimo pandemii reanimacja jednej z najcenniejszych pereł toruńskiej starówki idzie pełną parą. Ministerstwo kultury właśnie przyznało dotację na sfinansowanie kolejnego etapu prac konserwatorskich. 190 tysięcy złotych. Dzięki temu w tym roku dawny blask odzyska fasada kamienicy południowej czyli tej, w której kiedyś znajdował się pub "Stara Babcia."

- Chcemy zrekonstruować brakującą sterczynę oraz zająć się konserwacją cegieł - mówi Małgorzata Janas, dobry duch tego miejsca, prezes zajmującej się reanimacją kompleksu zabytkowych budynków fundacji M-6.

Polecamy

Zgodnie z konserwatorskim planem odbudowy, od frontu do zrobienia zostanie jeszcze kolorystyczne scalenie elewacji wraz z wymalowaniem maswerków. Poza tym na elewacji budynku południowego zostanie oznaczony zarys znajdującej się tu gotyckiej kamienicy. Przypomnijmy, że pięć lat temu kompleks kamienic wzięli pod lupę i nie tylko pod lupę, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas bardzo ciekawych badań, prowadzonych m.in. przy pomocy georadaru, udało im się wyodrębnić ponad 40 faz zmian budynku poczynając od czasów, gdy na działce przy Mostowej zaczęło się coś dziać.

Zabiegi o ratowanie Dworca Północnego trwają od 11 lat. Warunki przejęcia tego niewielkiego budynku gmina negocjowała z PKP przez prawie 6 lat

Toruń. Dworzec Północny zostanie zburzony. Prezent na jego 1...

Renowacja kamienic w Toruniu. Nie tylko od frontu

Poza trzyczęściową kamienicą przy Mostowej, zabytkowy zespół tworzą także dwie oficyny oraz spichlerz stojący przy Podmurnej. Wokół nich także sporo się dzieje i będzie działo. W tym roku powinien się rozpocząć remont oficyny południowej.

- Wszystko wskazuje na to, że jest to, że jest to najmłodszy element całego zespołu - mówi Małgorzata Janas.
Renowacja ruszy dzięki 200 tysiącom złotych przyznanych przez Urząd Marszałkowski w ramach gminnego programu rewitalizacji. Po jej zakończeniu parter zostanie przeznaczony na cele społeczne, będzie tu działała społeczna agencja pośrednictwa najmu i pracy.

Sposób ratowania tej kamienicy jest niemal tak samo imponujący jak ona sama. Przypomnijmy, że po wielkim pożarze z 2007 roku, bezcenny zabytek przez niemal dekadę popadał w ruinę. Jego tragiczna sytuacja zaczęła się zmieniać, kiedy na prośbę właścicieli budynkiem zajęli się specjaliści od zabytkowych kamienic z firmy Janasowie Nieruchomości.

Warto przeczytać

Jaka jest recepta na sukces?

Nowi zarządcy uporządkowali bardzo zagmatwaną sytuację prawną zabytku, powołali fundację i rozpoczęli batalię o jego renowację. Jest to rzecz bardzo kosztowna, a pieniądze nie leżą na ulicy - trzeba je zdobywać. Wszędzie, sięgając nie tylko po dofinansowania konserwatorskie. I tak na przykład - dzięki dotacji Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - na stworzenie miejsca pracy dla pięciu osób wykluczonych społecznie w kamienicy powstała społeczna kawiarenka PERS, która szybko zdobyła wielką popularność. W ubiegłym roku kawiarni przybyło towarzystwo w postaci społecznego sklepu owocowo-warzywnego, który kilka dni temu otrzymał koncesję na sprzedaż piwa.
Ta działalność przynosi dochody, te natomiast są przeznaczane na wkłady własne do kolejnych projektów i wniosków o dotacje.

Poza frontowymi budynkami przy Mostowej w skład zabytkowego kompleksu wchodzą również oficyny oraz spichlerz przy Podmurnej. Tu także sporo się dzieje i będzie działo.

Toruń. Kamienica przy ul. Mostowej 6 coraz piękniejsza! Pomi...

W ten sposób odzyskuje blask jeden z najcenniejszych zabytków toruńskiej starówki. Dzieje kamienicy przy Mostowej 6 sięgają XIII i XIV wieku. Do XVI stulecia stały tu dwa niezależne od siebie budynki. Zostały połączone w wyniku wielkiej przebudowy, na jaką ponad 400 lat temu zdecydował się ówczesny właściciel większości znajdujących się na tym odcinku ul. Mostowej budynków, burmistrz Torunia Bernhard Pulman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska