Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kamienny ogród między murami starówki

Szymonn Spandowski
Tak mniej więcej powinien prezentować się kamienny ogród przy ul. Podmurnej 8 według koncepcji miejskich planistów
Tak mniej więcej powinien prezentować się kamienny ogród przy ul. Podmurnej 8 według koncepcji miejskich planistów Urząd Miasta Torunia
Czy na ulicy Podmurnej w Toruniu powstanie kamienny ogród ze sceną? Miasto ma takie plany.

Magistracki Wydział Inwestycji i Remontów szuka chętnego na zagospodarowanie terenu przy ul. Podmurnej 8 w Toruniu. Kiedyś był tam plac zabaw, który jednak do naszych czasów nie przetrwał. Dzięki inicjatywie oraz funduszom Biura Toruńskiego Centrum Miasta, niebawem ma tam powstać kamienny ogród. Gospodarze starówki, korzystając z koncepcji opracowanej kiedyś przez planistów z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, myślą o zainstalowaniu w tym miejscu m.in. kamieni nadających się do siedzenia, kamiennych leżaków, czy siedzisk oraz stołu z lanego na miejscu betonu. Całość ma uzupełniać jeszcze drewniana scena ulokowana w miejscu dawnej piaskownicy.
- Myśleliśmy również o szachownicy, na której można by było grać w takie szachy, jak w Piernikowym Miasteczku - mówi Aleksandra Iżycka, szefowa BTCM.
Siedziska mają być porządne i estetyczne, miejmy nadzieję, że kamienne lub betonowe będą tylko częściowo.
Podobne ławki pojawiły się już przecież kiedyś na Rynku Nowomiejskim i początkowo nikt nie chciał na nich siadać. Teraz cieszą się sporą popularnością, zostały jednak uzupełnione drewnianymi siedziskami.
- Nie powstanie tu jakaś nowa przestrzeń, ale istniejąca zostanie doprowadzona do cywilizowanej formy - dodaje Aleksandra Iżycka. - Teren zostanie wyrównany, mury oczyszczone. Myślę, że każdy się z tego ucieszy.

To na razie koncepcja

Z pewnością radość byłaby większa, gdyby w kamiennym ogrodzie znalazło się też nieco zieleni. Na zaprezentowanych przez magistrat wizualizacjach nie widać jej zbyt wiele, trzeba jednak pamiętać, że mamy tu do czynienia jedynie z koncepcją. Właściwy projekt zrobi dopiero przyszły wykonawca całości, o ile oczywiście się znajdzie.
Inwestycja nie była wcześniej planowana. Jest możliwa dzięki temu, że w BTCM udało się wygospodarować na ten cel odpowiednie środki. Trzeba je jednak spożytkować jeszcze w ramach tegorocznego budżetu. Czasu zostało niewiele, zbyt mało, aby np. zorganizować konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania tego terenu.

Miejsce zaniedbane

Kamienny ogród powstanie w miejscu zaniedbanym, ale bardzo ciekawym. W przestrzeni między dwiema liniami murów obronnych - murem wysokim od strony ulicy Podmurnej, oraz murem niskim biegnącym wzdłuż dawnej fosy.
- Mur wysoki powstał jeszcze w średniowieczu, mur niski jest późniejszy - mówi Adam Kowalkowski, toruński przewodnik oraz wiceprezes toruńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. - Podobnie jak fosa, powstał po zburzeniu zamku.
Toruńscy mieszczanie, którzy w 1354 roku pozbyli się Krzyżaków i zburzyli ich warownię, zabezpieczając w ten sposób niezależność miasta, musieli w jakiś sposób załatać powstałą w ten sposób wyrwę w systemie fortyfikacji. Problem ten stawał się coraz bardziej palący, wraz z rozwojem artylerii. Dlatego właśnie na początku XVII wieku zbudowali fosę oraz nowy mur równoległy, ale niższy od tego, który od średniowiecza osłaniał Stare Miasto.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska