Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kiedy po raz pierwszy pojawiła się nazwa "Chełmionka" i dokąd sięga Chełmińskie Przedmieście?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Kamienica przy Szosie Chełmińskiej 69 zbudowana w latach 80. XIX wieku przez Augusta Liedtkego, dom przy Szosie Chełmińskiej zbudowany przez jego syna Juliusa w roku 1899 oraz fragment kuźni Juliusa Liedtkego. Dziś nie ma już po nich śladu, nowym  mieszkańcom osiedla może nawet nie przyjść do głowy, że ta część miasta wyglądała kiedyś zupełnie inaczej i miała jakąś historię.
Kamienica przy Szosie Chełmińskiej 69 zbudowana w latach 80. XIX wieku przez Augusta Liedtkego, dom przy Szosie Chełmińskiej zbudowany przez jego syna Juliusa w roku 1899 oraz fragment kuźni Juliusa Liedtkego. Dziś nie ma już po nich śladu, nowym mieszkańcom osiedla może nawet nie przyjść do głowy, że ta część miasta wyglądała kiedyś zupełnie inaczej i miała jakąś historię. Paweł Wiśniewski
Stowarzyszenie Chełmińskie Przedmieście - Tu mieszkam, wspólnie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju przygotowało raport na temat Chełmionki: jej historii i teraźniejszości. Udało się m.in. ustalić granice przedmieścia, co nie było zadaniem łatwym. Twórcy raportu, wspólnie z Radą Okręgu, zachęcają do tego, aby poznać Chełmionkę lepiej.

Gwiazdy You Can Dance w SP 10 w Toruniu

od 16 lat

Gdzie znajduje się Chełmińskie Przedmieście? Jakie są jego granice? Konia z rzędem temu, kto zna prawidłową odpowiedź. Inaczej wyglądają granice okręgu wyborczego, inaczej granice osiedla. Chaos potęgują dość częste zmiany i naprawdę trudno się już jest w tym połapać. Oficjalnie przecież na Chełmińskim Przedmieściu znajduje się Bumar, czyli dawna przemysłowa duma Mokrego, cmentarz na Mokrem, a także wodociągi na Bielanach. Pogubić się w tym mogą nawet ludzie zaangażowani, kilka lat temu przecież ktoś zgłosił w budżecie obywatelskim projekt dotyczący okolic skrzyżowania Szosy Chełmińskiej i ul. Małachowskiego. Święcie przekonany, że to Chełmińskie Przedmieście, umieścił swoją propozycję na liście z tego osiedla. Do głowy mu albo jej nie przyszło, że wtedy były to jeszcze granice okręgu... Staromiejskiego. Po ostatnich zmianach granic okręgu ul. Małachowskiego wróciła na Chełmińskie Przedmieście.

Polecamy

Granice często się zmieniają, obejmują tereny, które historycznie z Chełmionką nie mają nic wspólnego. Na dodatek z powodu inwestycji drogowych oraz działalności deweloperów, miejsca i budynki dawnego Chełmińskiego Przedmieścia znikają, ich mieszkańcy opuszczają swoje rodzinne strony, w ich miejscu osiedlają się natomiast ludzie z zewnątrz, którzy o korzeniach tej części Torunia wiedzą niewiele. To ma dość poważne konsekwencje, bo przecież zaangażowani w życie swojego osiedla są na ogół ci, którzy się z nim utożsamiają.

Polecamy

Z inicjatywy Stowarzyszenia Chełmińskie Przedmieście - Tu mieszkam oraz Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, w ramach projektu "Wiem gdzie mieszkam, wiem gdzie działam", powstał raport na temat przedmieścia. Na stronie stowarzyszenia (chełmionka.pl) można znaleźć portret socjograficzny okręgu i jego mieszkańców przygotowany przez dr Annę Kmieć. Poza nim jest również opracowanie na temat historii Chełmionki i jej granic. Okazuje się, że ich przebieg był skomplikowany nawet w czasach, gdy chełmińskie było częścią Torunia, natomiast Mokre było samodzielną gminą. Szczególnie ciekawie wyglądało to w rejonie obecnej ul. PCK, której część należała do Mokrego, a część do Chełmionki i wcale nie wyglądało to tak, że domy po jednej stronie mieszkali ludzie z miasta, zaś po drugiej ze wsi. Trzeba było tu sprawdzać działkę po działce. Dokonał tego dr Cezary Kardasz wspierany przez Annę Zglińską. Cezary Kardasz ustalił również, kiedy w dokumentach pojawiła się nazwa Chełmionka. Na ten temat toczyło się już kilka dyskusji, zatem wszystkich zainteresowanych informujemy, że nazwa ta została zapisana już w 1604 roku!

Polecamy

Opracowania poświęcone przeszłości i teraźniejszości znajdziecie Państwo na wspomnianej stronie internetowej chelmionka.pl), jest tam także tekst o roli rad okręgów, a także ankieta na temat warunków życia na Chełmińskim Przedmieściu. Autorzy proszą o pomoc w zdiagnozowaniu osiedla i jej wypełnienie. Badania będą prowadzone także podczas spotkań z mieszkańcami, najbliższe będzie w środę 15 marca między godz. 15.30 i 18.30 przed pawilonem Tuż Tuż na rondzie Czadcy.

Polecamy

Dodajmy, że do 26 marca trwa konkurs fotograficzny na temat Chełmionki. Można w nim wygrać cenne nagrody, szczegóły znajdują się na stronie internetowej oraz facebookowej stowarzyszenia. W sobotę 18 marca zapraszamy natomiast na spacer śladami Chełmionki. Zbiórka o godz. 13 przy pomniku Kargula i Pawlaka przed Cinema City.
Projekt “Wiem gdzie mieszkam, wiem gdzie działam” jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska