Toruń. Koniec z masowymi wycinkami drzew i niszczeniem zieleni na placach budów?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Toruń doczekał się zielonej konstytucji. Program ochrony środowiska na lata 2021 - 2024 jest dokumentem bardzo cennym i ważnym, jednak poza konstytucją potrzebna jest również rewolucja. Trudno wymagać od prywatnych inwestorów, aby stosowali się do zapisów dotyczących ochrony zieleni w sytuacji, gdy przy inwestycjach miejskich wciąż są z tym duże problemy.
Toruń doczekał się zielonej konstytucji. Program ochrony środowiska na lata 2021 - 2024 jest dokumentem bardzo cennym i ważnym, jednak poza konstytucją potrzebna jest również rewolucja. Trudno wymagać od prywatnych inwestorów, aby stosowali się do zapisów dotyczących ochrony zieleni w sytuacji, gdy przy inwestycjach miejskich wciąż są z tym duże problemy. Szymon Spandowski
To, o czym tyle razy pisaliśmy, stało się faktem. Przynajmniej na papierze. Toruń doczekał się programu ochrony środowiska i wytycznych dotyczących ochrony zieleni podczas inwestycji. Jest to niewątpliwie milowy krok we właściwym kierunku. Jak jednak będzie to wyglądało w praktyce, skoro nawet przy inwestycjach miejskich ochrona zieleni pozostawia wiele do życzenia?

Toruń. Rada Miasta przyjęła program ochrony środowiska

W czwartek Rada Miasta Torunia przyjęła program ochrony środowiska dla Torunia na lata 2021 - 2024 z uwzględnieniem perspektywy do 2028 roku. W dokumencie tym można znaleźć m.in. ilustrację pokazującą, że w upalny dzień, gdy temperatura w mieście wynosi 32 stopnie Celsjusza, asfalt rozgrzewa się do 52 stopni, beton, z którego m.in. wykonane są chodniki do 42 stopni, zaś w cieniu drzew termometry pokazują 28 stopni.

Jest tam również sporo o roślinach produkujących tlen, oczyszczających powietrze itp, czyli generalnie o rzeczach oczywistych, które jednak w Toruniu takie oczywiste nie są, o czym może się przekonać każdy, kto w upalny dzień znalazł się na nowej Szosie Chełmińskiej między skrzyżowaniem z Podgórną i Polną, na ulicy Bema, placu przed Jordankami, czy którejś z platform przesiadkowych komunikacji miejskiej.

- Mamy do czynienia z zieloną konstytucją Torunia - mówi wiceprezydent Paweł Gulewski. - Ważnym elementem uzupełniającym ten dokument są trzy załączniki, które ustanawiają nowy standard ochrony zieleni miejskiej. Jest w nich mowa m.in. o tym, jak należy przygotować plac budowy, jakie kroki powinni podjąć inwestorzy i wykonawcy. Dokument reguluje współpracę między nimi i Biurem Ogrodnika Miejskiego. Jest to instrukcja obsługi, która będzie przekazywana wszystkim prowadzącym na terenie miasta prace ziemne.

Co jest tańsze - ochrona zieleni czy jej wymiana?

Innymi słowy są to jasne i konkretne wytyczne dla inwestorów, który będą prowadzili roboty budowlane wśród zieleni. O ich wprowadzenie "Nowości" apelowały od dawna.

"Jak wynika z dotychczasowych obserwacji, ciągle wiele inwestycji prowadzi do znaczących szkód zieleni, w tym wycinki dużej liczby drzew, znaczących uszkodzeń drzew na terenie budowy lub na gruntach sąsiednich - czytamy. - Koszt wprowadzenia nowych form zieleni po zakończeniu inwestycji zwykle znacznie przewyższa koszt właściwej ochrony w trakcie jej trwania".

Czego nie wolno robić na budowie?

Zgodnie z zaleceniami, przed rozpoczęciem prac inwestor powinien zadbać o inwentaryzację zieleni, a w umowie z wykonawcą zastrzec jego odpowiedzialność za zniszczenie bądź uszkodzenie drzew podczas robót. Poza tym w zielonej instrukcji jest napisane, że nie wolno prowadzić otwartych wykopów w odległości mniejszej niż trzy metry od pnia. Zabronione jest przycinanie korzeni decydujących o statyce drzew. Podczas prac wokół przeznaczonych do zachowania drzew należy wytyczyć odpowiednio szerokie strefy ochronne. W ich obrębie nie wolno składować materiałów budowlanych ani parkować pojazdów. Wykopy w sąsiedztwie drzew należy prowadzić ręcznie, nie wolno stosować ciężkiego sprzętu, nie wolno też przycinać korzeni krawężnikami. Jest tam także mowa o przepuszczalnych nawierzchniach, podwieszanych chodnikach, a także o tym, że wszelkie projekty należy przygotowywać w taki sposób, aby zachować jak najwięcej tej zieleni, która już jest.

- Chodzi nam przede wszystkim o zmianę podejścia inwestorów. Jeśli ktoś ma działkę to nie musi wycinać wszystkiego co na niej rośnie, by następnie, po zakończonej budowie ponosić koszty prac odtworzeniowych. Chcemy przystosować inwestycje do zastanego terenu - mówi dr Halina Pomianowska, szefowa Wydziału Ekologii i Środowiska UMT i jedna z głównych architektek planu ochrony środowiska.

Zielona konstytucja Torunia jest dokumentem bardzo cennym, jednak czy nie podzieli losu konstytucji Związku Radzieckiego, która była bardzo dobra i nieużywana? O to martwili się już radni - podczas czwartkowego głosowania pytali, czy program nie trafi na półkę. Autorzy programu zapewniają, że zdecydowanie nie. W ślad zanim ma jeszcze pójść zarządzenie prezydenta regulujące zasady ochrony zieleni w mieście.
Poza zieloną konstytucją potrzebna jest jednak jeszcze rewolucja. Trudno wymagać od prywatnych inwestorów, aby stosowali się do zapisów dotyczących ochrony zieleni w sytuacji, gdy przy inwestycjach miejskich wciąż są z tym duże problemy.

Gdzie można znaleźć wytyczne dotyczące ochrony drzew podczas inwestycji w Toruniu?

Poniżej zamieszczamy linki do opracowanego przez magistrackich urzędników wytycznych dotyczących ochrony drzew podczas inwestycji w Toruniu, a także do drugiego ważnego załącznika ze wskazówkami, jak należy kształtować i pielęgnować tereny zielone w mieście.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie