Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kto zaopiekuje się Fortem I?

Szymon Spandowski
Fort pierwszy czeka na gospodarza
Fort pierwszy czeka na gospodarza Paweł Wiśniewski
Pod koniec października Urząd Miasta planuje ogłosić konkurs dla organizacji pozarządowych zainteresowanych Fortem I

Toruński Urząd Miasta nadal poszukuje gospodarza dla Fortu I. Jak już wcześniej pisaliśmy, poprzedni dzierżawca obiektu, po kilku latach walki o jego uporządkowanie i utrzymanie, skapitulował. Na fortecznym horyzoncie żadnego innego przedsiębiorcy nie widać, gospodarze miasta postanowili więc poszukać chętnych gdzie indziej.

Zobacz galerię: Tragiczny fort Mieszkalny

- Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia przygotowuje propozycję ogłoszenia o naborze ofert na wynajem Fortu I wraz z przyległym terenem dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Oferta jest przygotowywana wspólnie z magistrackim Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami oraz Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, który sprawuje bezpośrednią pieczę nad zabytkowym kompleksem. Aby ułatwić zadanie społecznikom, urzędnicy mają zamiar zmienić obowiązujące w mieście zasady dotyczące bonifikat przy przyznawaniu lokali gminnych organizacjom pozarządowym. Chcą się z tym uporać w październiku, aby ogłosić konkurs pod koniec tego miesiąca.

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi Fort I bardzo dużo zyskuje. Grupa przewodników fortecznych regularnie porządkuje roślinność w forcie i naprawia szkody wyrządzone przez wandali, w sierpniu fortecznicy usuwali na przykład bazgroły, jakimi ktoś „ozdobił” jedną z wież artyleryjskich. Zapału, profesjonalizmu i znajomości tematu nie można im odmówić. Aby jednak myśleć poważnie o zagospodarowaniu potężnego i zdewastowanego obiektu, trzeba mieć jeszcze spore pieniądze.

Czytaj teżLofty w Forcie św. Jakuba?

- Będziemy szukali partnera pozarządowego, który będzie miał możliwość zdobycia środków na prowadzenie działalności - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta. - Organizacje pozarządowe często mają pod tym względem znacznie większe możliwości niż gmina.

Planując swoją przyszłość, ewentualni gospodarze tego miejsca powinni pamiętać, aby dostosować działalność do historycznych uwarunkowań tego miejsca. Nie mogą również zapomnieć o tym, jak bardzo Fort I jest wyjątkowy i cenny. Zbudowana na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku warownia była najnowocześniejszym obiektem pierścienia twierdzy toruńskiej.

Jest jedynym w Toruniu i jednym z nielicznych w tej części Europy fortem pancernym. Zajmuje działkę o powierzchni niemal 39 tysięcy metrów kwadratowych. Powierzchnia użytkowa samego fortu to prawie trzy tysiące metrów kwadratowych.

Obiekt jest trudny w utrzymaniu. Wymaga bardzo rzetelnego i profesjonalnego remontu. Wiele wysiłku będzie też trzeba włożyć w zachowanie tego, co udało się uratować.

Fort jest demolowany przez wandali, złodziei, niszczony przez koczujących bezdomnych. Mimo to zachowały się m.in. trzy potężne wieże artyleryjskie z dość kompletnym, chociaż bardzo zniszczonym wyposażeniem. W całej Europie jest w sumie tylko pięć takich konstrukcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska