Toruń. Lekarze trojaczki na dyżurze w szpitalu na Bielanach

Toruń. Lekarze trojaczki na dyżurze w szpitalu na Bielanach

Alicja Cichocka

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Trzej bracia, lekarze, z dr. Markiem Maleńczykiem, który 25 lat temu przyjmował ich na świat w tym samym szpitalu

Trzej bracia, lekarze, z dr. Markiem Maleńczykiem, który 25 lat temu przyjmował ich na świat w tym samym szpitalu ©Grzegorz Olkowski

Kolejne trojaczki w Toruniu - w szpitalu na Bielanach. Tym razem jednak są to trzej identyczni lekarze. Bracia Stanisław, Krzysztof i Jan Rosa właśnie rozpoczęli staż lekarski w tym samym toruńskim szpitalu, w którym 25 lat temu przyszli na świat.
Trzej bracia, lekarze, z dr. Markiem Maleńczykiem, który 25 lat temu przyjmował ich na świat w tym samym szpitalu

Trzej bracia, lekarze, z dr. Markiem Maleńczykiem, który 25 lat temu przyjmował ich na świat w tym samym szpitalu ©Grzegorz Olkowski

Wybrali te same studia, na tym samym, białostockim Uniwersytecie Medycznym. Przyznają, że często podobają im się te same dziewczyny, identyczne mają też gesty.

Stanisław, Krzysztof i Jan Rosa, toruńskie „trojaki”, jak mówią o sobie, właśnie rozpoczęli podyplomowy staż w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na toruńskich Bielanach, gdzie 30 lipca 1991 roku przyszli na świat. Już wtedy wywołując sensację.
Zobacz galerię: Toruń. Lekarze-trojaczki

Osiem kilo szczęścia- Ciąża była donoszona, co samo w sobie w takim przypadku jest ewenementem - przyznaje dr Marek Maleńczyk. Wówczas dokonywał cięcia cesarskiego, a dziś jest ordynatorem oddziału położnictwa i ginekologii w placówce na Bielanach. Już wkrótce będzie uczył lekarskiego fachu braci Rosa. Trojaczki zapamiętał także z innego powodu. W chwili urodzenia łącznie ważyły prawie 8 kilogramów, z czego największy z braci, Stanisław - 3,1 kilograma!

Rodzice łatwo nie mieliTo dzięki mamie, stomatolog z podtoruńskiej Łubianki, bracia wybrali studia lekarskie.

- Gabinet był w domu, od małego nasiąkaliśmy poczuciem, że chcemy pomagać innym - bracia przyznają zgodnie, że wybór lekarskiego fartucha wydawał im się czymś naturalnym. Rodzice nie mieli z nimi lekko, bo jak mówią bracia, do najgrzeczniejszych nie należeli, choć numerów z zamienianiem się w szkole czy na egzaminach na studiach podobno nie robili.

- Klasówki czy egzaminy pisaliśmy zawsze razem, w jednej klasie, a potem na jednej sali wykładowej - zapewniają bracia.

Jak trzy krople wody?W dzieciństwie byli prawie nie do rozróżnienia, teraz jest podobno łatwiej. Jak opisują, najstarszy, Stanisław, jest najwyższy, Krzysztof ma bliznę na czole, Jan jest „środkowy”. Pojawił się drugi na świecie, z „drugą” wagą - 2,7 kilograma, najmniejszy był Krzysztof - 1,9 kilograma.

Bracia, którzy szlifów w szpitalu na Bielanach nabierają od października, wkrótce pojawią się na oddziale położniczym, gdzie pracuje wiele pielęgniarek, które ich kąpały i przewijały.

Niedawno pisaliśmy o innych jednojajowych trojaczkach z Torunia: Jonatanie, Beniaminie i Stefanie, które przyszły na świat także na toruńskiej porodówce.

- Chcieliśmy odwiedzić maluchy, ale zdążyły nabrać sił i wagi, i wrócić z rodzicami do domu - mówi najstarszy z braci lekarzy, Stanisław Rosa.

W oczach się troiW placówce na Bielanach oczywiście nie każdy wie, że na stażu są trzej identyczni lekarze. Z tego powodu doszło już do kilku zabawnych sytuacji.

Na chirurgii, gdzie rozpoczęli praktyki, niektórzy na początku sądzili, że stażysta jest jeden i po prostu wszędzie go pełno.

Wybór specjalizacji dopiero przed nimi. Nie są jeszcze zdecydowani, ale dopytywani nie wykluczają, że wybiorą ten sam kierunek - internę.


Czytaj także: Trojaczki w Toruniu. Trzykrotnie w tym roku!

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JS 56 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Panowie Życzę jak najlepiej i bądźcie dobrymi lekarzami i dobrymi ludźmi, w to wierzę!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Barbara (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Przede wszystkim gratuluję Rodzicom takich wspaniałych Synów! Młodym lekarzom życzę powodzenia i sukcesów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jastasek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Mają bardzo kochanych i mądrych rodziców.Ich babcia była sołtysem Łubianki.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sław (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Jak chłopaki lubią wyzwania i chcą się zająć ciekawą specjalizacją polecam im Cystic fibrosis (Mukowiscydozę). W naszym kraju nie ma wielu specjalistów zajmujących się przypadłością, a i na...rozwiń całość

Jak chłopaki lubią wyzwania i chcą się zająć ciekawą specjalizacją polecam im Cystic fibrosis (Mukowiscydozę). W naszym kraju nie ma wielu specjalistów zajmujących się przypadłością, a i na zachodzie popyt na to jest zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rrrr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

to pulmonologia

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo