Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Listopadowa kwesta na cmentarzu świętego Jerzego. W jakich godzinach i na jaki cel?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Dochód z tegorocznej kwesty na cmentarzu św. Jerzego zostanie przeznaczony na renowację grobowca rodziny Landgrafów
Dochód z tegorocznej kwesty na cmentarzu św. Jerzego zostanie przeznaczony na renowację grobowca rodziny Landgrafów Szymon Spandowski
Pierwszego listopada ponad 70 osób, m.in. samorządowcy, sportowcy, członkowie Bractwa Kurkowego i ludzie kultury, będą zbierało pieniądze na renowację jednego z najbardziej okazałych grobowców najstarszej toruńskiej nekropolii.

Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż

Spis treści

Toruń. Na Wszystkich Świętych tradycyjnie kwesta. Cel?

Wszystko wskazuje na to, że 1 listopada, w święto Wszystkich Świętych, na groby naszych bliskich dotrzemy bez przeszkód. Cmentarze nie będą zamknięte, więc po najstarszej toruńskiej nekropolii przy ul. Gałczyńskiego tradycyjnie będą krążyli kwestujący. Dochód z XIX kwesty zostanie przeznaczony na renowację grobowca Landgrafów, jednego z najbardziej okazałych, jakie zachowały się na tej nekropolii.

- Rozpoczniemy 1 listopada o godzinie 9, kwesta potrwa do godziny 14 - mówi Małgorzata Litwin z Urzędu Miasta Torunia. - W tej chwili mamy już ponad 70 osób kwestujących, tradycyjnie są wśród nich samorządowcy, sportowcy, ludzie kultury, członkowie Bractwa Kurkowego.

Co wiemy o grobowców Landgrafów w Toruniu?

Grobowiec Landgrafów został zaprojektowany w 1912 roku przez bardzo wtedy cenionego bydgoskiego architekta Alfreda Schleusenera. Spora jak na toruńskie warunki budowla, renowacji pilnie potrzebuje, zbiórka na ten cel była prowadzona już w ubiegłym roku, jednak wtedy cmentarze były zamknięte z powodu pandemii. Kwestę trzeba było przenieść do internetu, dzięki czemu udało się zebrać 3500 złotych. W tym przypadku rzecz jasna znaczenie ma każda złotówka, jednak wpływy z kwest tradycyjnych były dużo większe. Podobnie jak potrzeby, bo pomnik jest przecież bardzo duży - renowację podobnego grobowca właścicieli fabryki kotłów na Mokrem trzeba było rozłożyć na kilka lat.

"Rodzina Landgrafów pochodziła z powiatu wągrowieckiego prowincji poznańskiej, do Torunia przybyli w XIX i na początku XX wieku, część z nich opuściła miasto po decyzji traktatu wersalskiego o powrocie Torunia do niepodległej Polski - informował w ubiegłym roku Urząd Miasta Torunia. - Landgrafowie należeli do znanych ewangelików, którzy wspomagali tutejszy zbór dzięki dochodom z kapitału kupieckiego i rentierskiego. Zamieszkiwali Śródmieście, Mokre i Przedmieście Bydgoskie. W kwaterze, która ma zostać odnowiona, spoczywa Friedrich Landgraf i Ida Landgraf z domu Frenzel, którzy zmarli w latach 1907 i 1909".

Ile dotychczas zebrano na listopadowych kwestach w Toruniu?

Podczas XVIII kwest udało się zebrać ponad 225 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom konserwatorskiego ratunku doczekało się ponad 30 nagrobków i kwater. 25 z nich znajduje się na cmentarzu św. Jerzego, dzięki wpływom z kwesty renowacji doczekało się jednak również kilka pomników z cmentarza św. Jakuba, a także cmentarza przy ul. Wybickiego i Garnizonowego.

Nagrobki do renowacji wskazują członkowie Towarzystwa Miłośników Torunia. Renowacja i konserwacja jest natomiast prowadzona przez pracowników i studentów Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska