Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń ma nową sieć szkół i zasady naboru do nich

jwn
Wygaszanie gimnazjów - zgodnie z harmonogramem przyjętym przez MEN - rozpocznie się już w tym roku. Wiosną nie będzie naboru do tych szkół
Wygaszanie gimnazjów - zgodnie z harmonogramem przyjętym przez MEN - rozpocznie się już w tym roku. Wiosną nie będzie naboru do tych szkół Sławomir Kowalski
Przekształcenia likwidowanych gimnazjów oraz zasady naboru do szkół i przedszkoli - m.in. tym zajmowali się wczoraj toruńscy radni. Zmiany w sieci placówek oświatowych wymusza reforma.

W czwartek Rada Miasta ostatecznie zdecydowała o losach trzech samodzielnych toruńskich gimnazjów. Wcześniej propozycje zostały zaakceptowane przez kuratora oświaty oraz związki zawodowe.

- Zależy nam na tym, aby kontynuować jak najlepsze warunki nauki dla uczniów w miejscu, w którym rozpoczęli swoją edukację - przekonywał radnych Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia. - Nie chcieliśmy likwidować żadnej szkoły, ale jednocześnie wykorzystać wszystkie budynki szkolne na cele oświatowe, prowadzić system jednozmianowy oraz optymalnie wykorzystać kadrę pedagogiczną i ochronić miejsca pracy.

Zobacz także: Przedszkolanka biła czy robiła cuda?

Od września Gimnazjum nr 2 z Jakubskiego Przedmieścia stanie się częścią sąsiedniej szkoły podstawowej o tym samym numerze. Gimnazjum nr 3 z ul. Żwirki i Wigury przekształcone zostanie w samodzielną, 8-letnią Szkołę Podstawową nr 4, która swoim obwodem obejmie m.in. osiedle JAR. Gimnazjum nr 21 z ul. Morcinka stanie się częścią SP nr 7 z ul. Bema.

Pozostałe gimnazja działające w zespołach szkół z podstawówkami z mocy prawa staną się 8-letnimi szkołami podstawowymi. Te, które funkcjonują razem z liceami bądź technikami, do momentu wygaszenia będą ich częścią.

- Przygotowanie uchwał poprzedzone było szczegółową analizą obecnie funkcjonujących szkół, w tym demograficzną. Brano pod uwagę dane liczbowe dotyczące przedziałów wiekowych uczniów, bazę lokalową, dydaktyczną oraz infrastrukturę sportową – tłumaczyła wczoraj Anna Łukaszewska, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

W trakcie wczorajszej sesji radni przyjęli też zasady rekrutacji do szkół podstawowych dla dzieci spoza obwodu, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz do OPP „Dom Harcerza” i MDK. Tu niewiele się zmieniło, bo obowiązujące dotychczas kryteria się sprawdziły.

Zobacz także: Wychowawcza kara za atak na Turków

W przypadku publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę najważniejszy będzie fakt zamieszkiwania w Toruniu i opłacania podatku w jednym z tutejszych urzędów skarbowych. Istotny jest też fakt zatrudnienia rodziców oraz bliskości placówki od miejsca zamieszkania bądź miejsca pracy matki bądź ojca.

W przypadku podstawówek, dzieci spoza obwodu przyjmowanie będą tylko wtedy, gdy po dokonaniu rekrutacji „rejonowych” uczniów, w szkole zostaną jeszcze wolne miejsca. Tu też liczy się fakt zamieszkiwania w Toruniu. Ważne jest również, czy rodzeństwo kandydata uczęszcza do danej szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska