Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Matki też idą do więzienia za niepłacenie alimentów!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
29-letnia Monika F. z Torunia, matka trójki dzieci, przed wigilią trafiła do więzienia za uchylanie się od płacenia alimentów. Ojcu dzieci pieniądze wypłaca Fundusz Alimentacyjny, ale dłużniczce nie podarował. Ściganie alimenciarzy jest w Polsce coraz skuteczniejsze i jak widać, obowiązuje tu pełne równouprawnienie.

Zobacz wideo: Morsowanie dla każdego? Niektórzy muszą uważać!

Kobiety uchylające się od płacenia alimentów to rzadkość, bo po prostu najczęściej to one opiekują się dziećmi i one w ich imieniu pobierają pieniądze od zobowiązanych do alimentacji ojców. W tym przypadku jest inaczej.

Monika F. przed dwoma laty opuściła męża i troje dzieci. Kobieta odeszła do innej partnerki. Wyrokiem sądu zobowiązana była od grudnia ub.r płacić po 300 zł alimentów na dwoje młodszych dzieci. Nie robiła tego. Ojcu dziecka pieniądze wypłacał Fundusz Alimentacyjny. Ten jednak na dłużniczkę jako kobietę łaskawszym okiem nie patrzył. 29-latka doczekała się wyroku za uchylanie się od alimentacji.

Już wcześniej kobieta łamała prawo. Siedziała w więzieniu za oszustwo, bo na swojego najstarszego syna wyłudziła "becikowe", składając trzy wnioski z różnymi danymi personalnymi. Teraz za kraty trafiła na 120 dni. Zakład Karny w Grudziądzu opuścić ma w kwietniu br.

- Nie wiem, czy to moją byłą żonę czego nauczy. W końcu to nie jest jej pierwszy pobyt za kratami. Powinna pracować legalnie (a nie na czarno, jak to robiła) i płacić na dzieci. To, że została pozbawiona praw rodzicielskich nie oznacza przecież, że nie ma dokładać się do ich utrzymania - mówi były mąż Moniki F

.
polecane]22356117,22355483,22356207,22355631;1;Polecamy[/polecane]

Więzienie orzekane już nie tak często. Kierunek: praca i zarabianie

Wyroki więzienia za niepłacenie alimentów wciąż są praktykowane, ale sądy dość często - szczególnie w tak zwanych przypadkach pozytywnie rokujących - orzekają kary ograniczenia wolności i nakładają na skazanego obowiązek podjęcia pracy zarobkowej i łożenia na dzieci. Dopiero niewywiązywanie się z tych obowiązków powoduje, że karę zamienia się na więzienie.

Tak było w przypadku pewnego torunianina, który od grudnia 2020 roku do czerwca 2021 roku "zapomniał" płacić na własną córkę. Zasądzone miał alimenty w wysokości 500 zł miesięcznie. Tłumaczył się brakiem pracy, ale dla zdrowego mężczyzny w sytuacji rekordowo niskiego bezrobocia to nieprzekonujące wytłumaczenie.

Sprawa pana M.W. trafiła na wokandę Sądu Rejonowego w Toruniu. Ten uznał mężczyznę winnym i wymierzył karę: 1 roku i 8 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych (po 25 godzin miesięcznie). Dodatkowo sąd nałożył na ojca obowiązek podjęcia pracy zarobkowej i łożenia na dziecko.

- W niniejszej sprawie niezbędne jest przede wszystkim zapobiegnięcie dalszemu uchylaniu się przez oskarżonego od wykonywania obowiązku alimentacyjnego, zatem ze względów prewencyjnych należało orzec wymienione wyżej obowiązki. Brak aktywności oskarżonego spowoduje natomiast konieczność zamiany orzeczonej kary na zastępczą karę pozbawienia wolności - podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia Marcin Czarciński z II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Toruniu.

Ten wyrok wydany został 22 listopada br., a wraz z uzasadnieniem opublikowano go w Portalu Orzeczeń Sądowych 22 grudnia br., oznaczając jako nieprawomocny.

Ministerstwo sprawiedliwości: ściganie dłużników alimentacyjnych jest skuteczne

– Ministerstwo przywiązuje wielką wagę do sprawy ściągalności alimentów. Skończyliśmy z łagodnym traktowaniem osób, które unikają płacenia na swoje dzieci. Wprowadziliśmy jasne zasady. Każdego, kto zalega na kwotę równą lub przewyższającą trzymiesięczne zobowiązanie, może spotkać kara od grzywny do roku więzienia. I to przyniosło spore efekty – podkreślała niedawno Agnieszka Borowska, rzecznik Ministra Sprawiedliwości.

Z danych resortu wynika, że znacznie wzrosła ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego. W 2015 roku wynosiła 13%, a w 2019 roku – już 41%. Nowe przepisy dały osobom oczekującym na alimenty również o wiele większe możliwości dochodzenia swoich praw w prokuraturze. W 2016 roku wszczęto 17 tys. spraw o niealimentowanie dzieci. Rok później, a więc już po nowelizacji, było ich ponad 38,5 tys. 2 lata temu – 94,5 tysięcy, a w pierwszej połowie ub.r. – ponad 49 tys.

Jak podał resort sprawiedliwości, w 2015 roku do komorników wpłynęło ponad 59 tys. wniosków o egzekucję alimentów. 2 lata później było ich ponad 48,5 tys., a w 2018 roku – prawie 53,7 tys.

- Widać zatem, że alimenciarze w obawie przed prokuratorem o wiele częściej decydują się regulować tego typu zobowiązania. Gdy wniosek wpłynie do komornika, skuteczność egzekucji jest lepsza niż dawniej. W porównaniu z 2016 rokiem wzrosła o ok. 10 procent – zaznaczała Agnieszka Borowska.

W opinii ministerstwa, taki stan rzeczy pokazuje, że prawo w tym zakresie dobrze działa. Dzięki nowym rozwiązaniom wiele dzieci otrzymało należne wsparcie alimentacyjne ze strony swoich rodziców. Kontynuacją tych działań są rozwiązania, które m.in. mają przyspieszyć procedurę przyznawania alimentów. To miałoby się odbywać w ciągu kilkunastu dni w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym.

WARTO WIEDZIEĆ. Zmiana w ściganiu alimenciarzy od 2017 roku

  • Po nowelizacji art. 209 Kodeksu karnego, tj. od 31 maja 2017 r karze podlega ten, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej trzy miesiące. Kara może być wykonywana w dozorze elektronicznym.
  • Przed zmianą prawa przestępstwo niealimentacji zagrożone było wyższą karą, niepozwalającą na stosowanie dozoru elektronicznego, ale niepłacenie alimentów musiało być „uporczywe” i narażać dziecko „na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska