Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Miasteczko rowerowe Na Skarpie wzbogaciło się o sygnalizację świetlną

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Rowerowe miasteczko Na Skarpie wzbogaciło się o sygnalizację świetlną. Stało się tak m.in. dzięki staraniom radnego Bartłomieja Jóźwiaka.
Rowerowe miasteczko Na Skarpie wzbogaciło się o sygnalizację świetlną. Stało się tak m.in. dzięki staraniom radnego Bartłomieja Jóźwiaka. Agnieszka Bielecka
Rowerowe miasteczko Na Skarpie wzbogaciło się o sygnalizację świetlną. Stało się tak m.in. dzięki staraniom radnego Bartłomieja Jóźwiaka.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Sygnalizacja świetlna w miasteczku rowerowym

W zmodernizowanym kilka lat temu miasteczku rowerowym na toruńskiej Skarpie, znajdującym się za pawilonem handlowym "Maciej" pojawiła się wreszcie sygnalizacja świetlna. Stało się to możliwe m.in. dzięki staraniom radnego Koalicji Obywatelskiej Bartłomieja Jóźwiaka.

- Dosyć długo zabiegałem o instalację sygnalizacji świetlnej na terenie miasteczka rowerowego na Skarpie, ale wreszcie się udało. Synowie i siostrzeńcy już przetestowali i mówią, że jest super. Śmiga już po nim również kolejne pokolenie najmłodszych mieszkańców Skarpy i nie tylko - mówi radny Jóźwiak.

Polecamy

W miasteczku, oprócz świeżo zamontowanej sygnalizacji świetlnej znajdują się też pionowe i poziome znaki drogowe. Wśród nich są m.in: znaki "Stop", "Ustąp pierwszeństwa", "Droga z pierwszeństwem", a także przejścia dla pieszych, linie ciągłe i przerywane oraz rondo. Odbywają się tu m.in. zajęcia szkolne lub warsztaty prowadzone przez KMP w Toruniu.

Wspomnień czar

- Sam tutaj jeździłem jako dziecko. Chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 28 i pamiętam, że poznawaliśmy tu znaki drogowe, zasady poruszania się po drogach i zdawaliśmy na kartę rowerową. Egzamin na kartę to było ważne wydarzenie dla uczniów szkół podstawowych - wspomina radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Jakubaszek, który również zaangażował się w rewitalizację tego miejsca.

Historia rewitalizacji miasteczka rowerowego

W pierwszej kolejności w 2014 roku zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami, które wypadły pozytywnie. Rok później przedsięwzięcie zostało ujęte w budżecie miasta. Natomiast jesienią 2015 roku rozpoczęły się prace w parku za pawilonem „Maciej”. Rewitalizacja miała zakończyć się w maju 2016 roku. Niestety, wyłoniona w pierwotnym przetargu firma nie dokończyła zadania i zeszła z placu budowy.

Polecamy

Niezbędne było rozpisanie nowych przetargów. Jednak wcześniej miasto musiało dokonać inwentaryzacji już przeprowadzonych prac. Następnie zadanie zostało podzielone na trzy części, na których wykonanie zostały rozpisane przetargi. Jednym z elementów inwestycji wartej łącznie 2 mln złotych było miasteczko rowerowe. Od kliku lat dzieci znów mają do dyspozycji miejsce, gdzie z dala od ruchu ulicznego, mogą bezpiecznie uczyć się poruszania w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska