Kilkusetletnia baszta znajdująca się przy ulicy Podmurnej (co ciekawe, dokładnie naprzeciwko dawnej siedziby naszej redakcji) od 2005 roku pozostawała w rękach prywatnych i nie była możliwa do zwiedzania, ale wiosną została wystawiona na sprzedaż za okrągły milion złotych. Obiekt nadal jest oferowany przez jedno z biur handlu nieruchomościami, a wyjątkowa okazja skłoniła Arkadiusza Skoniecznego z Toruńskiego Serwisu Turystycznego, do przygotowania apelu do władz Torunia dotyczącego kupna baszty.
Trasa turystyczna
Jeszcze w czerwcu również nasza redakcja otrzymała list otwarty, w której czytaliśmy o propozycji stworzenia całej trasy turystycznej związanej ze średniowiecznymi zabytkami obronnymi, na której miałaby znaleźć się także Monstrancja.
- Teraz oto nadarza się sposobność do stworzenia - na wzór funkcjonującej z powodzeniem w Krakowie "Trasy obronności" - podobnej oferty w Toruniu z wykorzystaniem baszty Monstrancja, która właśnie jest wystawiona na sprzedaż. Poprzez nabycie tej nieruchomości na rzecz miasta byłaby możliwość stworzenia toruńskiej "Trasy obronności". Trasa ta powinna obejmować niewykorzystany obecnie potencjał, jaki marnuje się w wyjątkowych obiektach, jak wspomniana Baszta Monstrancja, Krzywa Wieża, Brama Ducha Św., Brama Mostowa, Bastion Menniczy i pozostałości Barbakanu Starotoruńskiego. Na wzór krakowskiej trasy nasza również powinna być w gestii np. obecnego Muzeum Okręgowego i oferowana jako pakiet składający się z ww obiektów, dostępny do zwiedzania w jednym bilecie. Obiekty te powinny być udostępnione do zwiedzania wewnątrz z odpowiednimi ekspozycjami, narracjami stworzonymi we współczesnych możliwościach i technikach muzealno-ekspozycyjnych - proponował Skonieczny.
Baszta Monstrancja w dalszym ciągu jest dostępna. Obecnie wiadomo już, że miasto zabytku jednak nie kupi. Niewykluczona jest za to forma stworzenia nowej trasy turystycznej, na razie jeszcze w nie w pełni sprecyzowanej formie.
- Ze względu na kwestie finansowe i organizacyjne Gmina Miasta Toruń nie posiada obecnie możliwości nabycia baszty miejskiej Monstrancja. Uwzględniając wartości kulturowe i historyczne tego obiektu Gmina Miasta Toruń rozważa przygotowanie pieszej trasy tematycznej po Zespole Staromiejskim związanej z obronnością oraz jej promocję jako jednej z alternatyw zwiedzania Torunia - poinformował Marcin Centkowski, rzecznik prasowy toruńskiego magistratu.
A co z udostępnieniem do zwiedzania na przykład bram, które na co dzień dla turystów są niemożliwe do obejrzenia przez turystów?
- Pragnę podkreślić, że Gmina Miasta Toruń oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu kładą duży nacisk na promocję produktu "Twierdza Toruń". Dzięki udanej rewitalizacji dawnego budynku Koszar Bramy Chełmińskiej, gdzie obecnie mieści się oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, odwiedzający nasze miasto goście, a także mieszkańcy, mogą zapoznać się z historią toruńskich fortyfikacji, także tych, które leżą na proponowanej przez autora listu "Trasie obronności" - powiedział Marcin Centkowski.
Jedyna taka baszta
Baszta Monstrancja pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza. Gotycki obiekt ulegał przebudowom, ale już od XV wieku ma swój charakterystyczny ośmioboczny kształt, dzięki któremu wyróżnia się wśród innych baszt zachowanych w Toruniu do dzisiejszych czasów. Na szczycie baszty znajduje się ozdoba przypominająca kształtem monstrancję - stąd właśnie nietypowa nazwa wieży nawiązująca do naczynia liturgicznego.
Łączna powierzchnia wszystkich pomieszczeń baszty w piwnicy, na parterze, pierwszym i drugim piętrze, a także poddaszu, to nieco ponad 75 metrów kwadratowych.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?