Toruń. Miasto rozdaje pieniądze na małą retencję. Do wzięcia jest aż 600 tys. złotych

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Mała retencja to działanie ekologiczne, oszczędzające wodę
Mała retencja to działanie ekologiczne, oszczędzające wodę Fot. Piotr Krzyżanowski
Jak dotąd do toruńskiego magistratu wpłynęło 17 wniosków na kwotę 15 tys. zł związanych z małą retencją. Na zbiorniki na deszczówkę miasto ma w tym roku aż 600 tys. zł. O dofinansowanie ubiegać się mogą zwykli mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe, a nawet przedsiębiorcy. Termin składania wniosków mija z końcem maja.

Zobacz wideo: Jak zmieniły się tendencje zakupowe w czasie pandemii?

To druga edycja programu dotyczącego małej retencji realizowanego w Toruniu. Pierwsza – pilotażowa, która odbyła się w roku 2020 z pulą środków w wysokości 400 tys. zł, okazała się dużym sukcesem. Złożono wówczas 54 wnioski, wysokość udzielonej dotacji wyniosła 315.079,23 zł – środki te trafiły do 44 wnioskodawców. W ramach podpisanych umów wykonano 35 zbiorników podziemnych, 41 zbiorników naziemnych oraz 17 systemów nawadniania terenów zieleni, wykorzystujących zgromadzone wody opadowe w zbiornikach naziemnych lub podziemnych.
W roku 2021 na realizację tego programu gmina przeznaczyła 600 tys. zł.

– Jest to dofinansowanie do różnych form gromadzenia wód opadowych i roztopowych na nieruchomościach, od najprostszych typu beczki, poprzez powierzchniowe rozprowadzanie, miejscową retencję, ale też poprzez urządzenia większej pojemności, jak np. zbiorniki podziemne – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski. 

O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne jak również przedsiębiorcy (tj. osoby prowadzące działalność gospodarczą) posiadający tytuł prawny do nieruchomości, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego, położonych w granicach administracyjnych Torunia.

Polecamy

Ile można dostać?

Wysokość dotacji wynosić będzie 80 procent poniesionych kosztów kwalifikowanych na realizację zadania, z zastrzeżeniem:
1. na wykonanie naziemnego zamkniętego wolnostojącego zbiornika na wody opadowe i roztopowe z dachu wraz z instalacją do podłączenia do rynny może wynieść nie więcej niż:
 

  • 200 zł – zbiornik o pojemności 200-300 l,
  •  300 zł – zbiornik o pojemności powyżej 300 l-400 l,
  •  500 zł – zbiornik o pojemności powyżej 400 l-500 l,
  •  700 zł – zbiornik o pojemności powyżej 500 l.

2. na wykonanie podziemnego zbiornika na wody opadowe i roztopowe może wynieść nie więcej niż:

  • 3.000 zł – zbiornik o pojemności do 2,5 m3,
  •  4.500 zł – zbiornik o pojemności powyżej 2,5 m3 do 5 m3,
  •  6.000 zł – zbiornik o pojemności powyżej 5 m3 do 7,5 m3,
  •  7.500 zł – zbiornik o pojemności powyżej 7,5 m3 do 10 m3.

3. na wykonanie systemu bioretencji (wykorzystującego wody opadowe i roztopowe) o powierzchni minimum 100 m2 dla osób fizycznych i 500 m2 dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców może wynieść nie więcej niż 9.000 zł;
4. na wykonanie systemu nawadniania terenów zielonych, terenów zadrzewionych, ogrodów z wykorzystaniem wody opadowej i roztopowej o powierzchni minimum 100 m2 dla osób fizycznych i 500 m2 dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców może wynieść nie więcej niż 9.000 zł.

Gdzie złożyć wniosek?

W wersji papierowej wnioski składać można do skrzynek podawczych, które mieszczą się w Urzędzie Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 lub przy ul. Grudziądzkiej 126B lub przesłać na adres: Wydział Środowiska i Ekologii, ul. Wały gen. Sikorskiego 12, 87-100 Toruń. Można je też przesłać w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu: ePUAP/UMTorun/skrytka – w tym przypadku należy skorzystać z formularza „Wyślij pismo ogólne” dostępnego pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne i przesłać elektronicznie do Urzędu Miasta Torunia komplet dokumentów (wniosek plus załączniki) podpisanych elektronicznie, jako załączniki do pisma ogólnego.
Termin składania wniosków: do 31 maja.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie