Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Młyńskie koło wróci nad Strugę Toruńską. Z podsłuchem!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Widok sprzed górnego młyna zamkowego (obecnie hotelu) na dansker oraz budynek dolnego młyna zamkowego. Zdjęcie z początków XX w.
Widok sprzed górnego młyna zamkowego (obecnie hotelu) na dansker oraz budynek dolnego młyna zamkowego. Zdjęcie z początków XX w. domena publiczna/K-PBC
Dla Strugi Toruńskiej kończy się czas przedwczesnej emerytury. Urzędnicy mają zamiar zapędzić rzeczkę do pracy. Założą jej też podsłuch.

Toruński Urząd Miasta przygotowuje się do renowacji kanału, którym pod starówką toczy wody „Bacha”. Jeżeli uda się zrealizować wszystkie plany, rzeczka będzie mogła przy okazji przypomnieć o swojej niezwykle ciekawej oraz pracowitej przeszłości.

Na placu podominikańskim ma zostać odtworzona zastawka, jaka kiedyś służyła do regulacji wody w kanale, natomiast na ścianę hotelu „1231” ma wrócić koło młyńskie. Hotel - jak wiadomo - znajduje się w budynku dawnego młyna zamkowego, który pracował od średniowiecza do początków ubiegłego wieku. Ślady koła młyńskiego widać na jego obmywanym wodą Strugi murze do dziś.

Nowe koło młyńskie nie będzie napędzało żadnych mechanizmów, pomoże jednak rozwinąć skrzydła wyobraźni. Dzięki niemu będzie można zobaczyć, jak takie koła działały, obserwację jego pracy ma natomiast ułatwić platforma widokowa. Powstanie ona niedaleko murów obronnych, w miejscu, w którym od lat 20. XV wieku do lat 60 wieku XX stał kolejny młyn zamkowy zwany dolnym. Do dziś pamiątką po nim są leżące przy murach zamkowych kamienie młyńskie.

Zobacz także

Zobacz galerię: Tak się rodziło Rubinkowo - zdjęcia z archiwum "Nowości"

To nie wszystko. Urzędnicy mają także zamiar założyć Strudze podsłuch.

- Będzie to tuba do słuchania Strugi - wyjaśnia Szczepan Burak, dyrektor magistrackiego Wydziału Środowiska i Zieleni. - Zostanie ona umieszczona przy murze I Liceum Ogólnokształcącego.

Struga Toruńska, zwana również Bachą, płynie w tym miejscu kanałem ukrytym pod powierzchnią Zaułka Proso-wego i ulicy Strumykowej. Ta druga nazwa nie jest oczywiście przypadkowa, wzięła się właśnie od rzeczki, która pod Strumykową płynie zresztą dwoma kanałami.

Te i wiele innych ciekawostek na temat Strugi będzie można poznać między innymi dzięki tablicom informacyjnym, jakie maja się pojawić na starówce po remoncie kanału. Urzędnicy liczą, że całe przedsięwzięcie uda się przeprowadzić przy wsparciu dotacją z Unii Europejskiej. Poszukują źródeł do jego sfinansowania.

Struga Toruńska została przekopana w średniowieczu, najprawdopodobniej jeszcze przed lokacją miasta. Napełniała wodą dwa stawy, miejskie fosy, napędzała także kilka kół młyńskich i nie tylko młyńskich - z napędu wodnego w pierwszych latach istnienia korzystała chociażby fabryka maszyn i odlewnia żelaza E. Drewitza, która znajdowała się nad brzegiem Kaszownika, w miejscu dawnego dworca autobusowego.

**

Zobacz również**

Zobacz galerię: Koncepcja hali targowej przy Szosie Chełmińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska