Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nadzór budowlany przeprowadził kontrolę pękającego muru oporowego na Winnicy

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę pękającego muru na Winnicy, o którym niedawno pisaliśmy. Stan obiektu był nieodpowiedni, zatem powiatowy inspektor wszczął postępowanie w tej sprawie. Jednocześnie jednak uspokaja, że pękający mur nie zagraża znajdującemu się obok budynkowi wielorodzinnemu.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę pękającego muru na Winnicy, o którym niedawno pisaliśmy. Stan obiektu był nieodpowiedni, zatem powiatowy inspektor wszczął postępowanie w tej sprawie. Jednocześnie jednak uspokaja, że pękający mur nie zagraża znajdującemu się obok budynkowi wielorodzinnemu. Szymon Spandowski
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę pękającego muru na Winnicy, o którym niedawno pisaliśmy. Stan obiektu był nieodpowiedni, zatem powiatowy inspektor wszczął postępowanie w tej sprawie. Jednocześnie jednak uspokaja, że pękający mur nie zagraża znajdującemu się obok budynkowi wielorodzinnemu.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie [wersja długa]

od 16 lat

W drugiej połowie stycznia napisaliśmy o pękającym murze oporowym i osuwającej się skarpie przy jednym z budynków wielorodzinnych na toruńskiej Winnicy. O interwencję poprosili nas mieszkańcy tej części Torunia zaniepokojeni tym co się dzieje przy Winnicy 7-15, a także całej Winnicy generalnie. Pod tym względem nie są osamotnieni, obawy dotyczące przyszłości bardzo dynamicznie rozbudowywanego osiedla zgłaszali już radni miejscy, o czym informowaliśmy.

Piszą o sytuacji na Winnicy przypomnieliśmy, że w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego" Torunia jej tarasy są wskazane jako jedno z siedmiu miejsc na terenie miasta zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.

Jakie tereny w Toruniu są najbardziej zagrożone powstawaniem osuwisk?

"Warunkiem powstawania ruchów osuwiskowych jest współwystępowanie odpowiednio zawodnionych utworów oraz dużych spadków terenu. W obrębie Torunia najbardziej zagrożone tymi zjawiskami są zbocza doliny Wisły i Drwęcy - czytamy. (...) - Do ich powstawania przyczynia się również działalność człowieka. Najczęstsze przyczyny występowania obszarów potencjalnie zagrożonych osuwiskami to: upad warstw gruntów zgodny z kierunkiem nachylenia zbocza naturalnego lub sztucznego, podmycie lub podkopanie zboczy, zbytnie obciążenie zbocza lub terenu nad nim np. przez budowle i składy materiału, gwałtowne osuszenie szczelin wcześniej wypełnionych wodą, wstrząsy wywołane ruchem drogowym i in., suffozja, czyli wynoszenie z masy gruntu drobniejszych ziaren lub cząstek gruntu przez infiltrujące wody opadowe i inne, przemarzanie i odmarzanie gruntu powodujące zmianę jego struktury i wytrzymałości na ścinanie oraz wypieranie gruntu. Dużą rolę w zabezpieczaniu terenów przed osuwiskami odgrywa szata roślinna".

Z prośbą o informację na temat pękającego muru oporowego i skarpy przy Winnicy 7-15 zwróciliśmy się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Odpowiedź otrzymaliśmy 3 lutego.

Co w sprawie pękającego muru zrobił już nadzór budowlany?

"Informuję, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w Toruniu prowadzi postępowanie techniczne w -sprawie stanu technicznego muru oporowego zlokalizowanego na granicy działki przy ul. Winnica 7-15 w Toruniu. Jest to kolejne postępowanie w tej sprawie, pierwsze zostało przeprowadzone na przełomie 2021 i 2022 roku - czytamy w piśmie Roberta Bogusławskiego, szefa toruńskiego PINB-u. - W toku tego postępowania opracowano ekspertyzę stanu technicznego przedmiotowego muru oporowego, w której wydano zalecenia do wykonania w celu zabezpieczenia odpowiedniego stanu technicznego budowli. Postępowanie zakończyło się wydaniem decyzji, w której nałożono obowiązek wykonania zakresów robót wynikających z zaleceń wydanych w ekspertyzie technicznej. 12 lipca ubiegłego roku przeprowadzono kontrolę wykonania robót zabezpieczających i stwierdzono wykonanie nałożonego w decyzji obowiązku".

To wszystko działo się w ubiegłym roku. Tymczasem, gdy byliśmy na Winnicy w styczniu, zastaliśmy mur i jego otoczenie w stanie, jaki widać na zdjęciach.

"W bieżącym roku, po doniesieniach medialnych o złym stanie technicznym muru oporowego i osuwaniu się skarpy, w dniu 2 lutego przeprowadzono kontrolę stanu technicznego przedmiotowego obiektu budowlanego i po stwierdzeniu nieodpowiedniego stanu technicznego z urzędu wszczęte zostało postępowanie w tej sprawie - czytamy dalej w piśmie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. - Jednocześnie informuję, że ze względu na posadowienie budynku mieszkalnego wielorodzinnego na terenie nieruchomości przy ul. Winnica 7-15 poniżej poziomu posadowienia muru oporowego nie stwierdzono, że zachodzi oddziaływanie przedmiotowego muru na budynek mieszkalny".

Za wyjaśnienia dziękujemy, a do tematu zapewne niebawem wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska