Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Niektóre ulice zmienią nazwy

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
autobus MZK 10 na JARautobus MZK 10 na JAR
autobus MZK 10 na JARautobus MZK 10 na JAR Sławomir Kowalski
Kilkanaście dni temu weszły w życie przepisy nakazujące usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających komunizm. Samorządy będą miały na to rok. W Toruniu niektóre ulice zmienią nazwy.

W ubiegłym roku sporo emocji w Toruniu wywołał pomysł przechrzczenia kojarzących się z minionym systemem nazw ulic Armii Ludowej i Pstrowskiego. Projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Stawki ostatecznie upadł, na zmianę nazw nie zgodzili się m.in. sami mieszkańcy tych ulic. Problem jednak wraca za sprawą ustawy nakazującej usunięcie z przestrzeni publicznej nazw gloryfikujących komunizm. Samorządy muszą się z tym uporać do września przyszłego roku.

- Pod koniec lipca prezydent Torunia wysłał do Instytutu Pamięci Narodowej prośbę o wskazanie nazw ulic, które w świetle przepisów ustawy dekomunizacyjnej należy traktować jako niepoprawne i zachodzi konieczność dokonania ich zmian - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Zaleskiego. - Czekamy na opinię IPN, która z pewnością będzie przedmiotem naszej analizy i podstawą do podjęcia ewentualnych dalszych działań.

Czytaj teżSobecka kontra Jop z Gagarinem w tle

Zmiany nie będą oznaczały konieczności wymiany dowodów osobistych, powinny jednak raz na zawsze rozstrzygnąć problem miejskich gruntów inwestycyjnych położonych na terenie Jednostki Armii Radzieckiej i kilku innych „pamiątek” sprzed lat.

W Toruniu, poza ul. Armii Ludowej i Wincentego Pstrowskiego, powinny się rozstrzygnąć losy osiedla nieoficjalnie, ale konsekwentnie, w tym również w miejskich dokumentach, nazywanego JAR-em na cześć jednostki armii radzieckiej, która kiedyś stacjonowała na zabudowanych właśnie terenach. Jeszcze wcześniej znajdował się tam folwark Lisi Ogon i w zasadzie do tej właśnie nazwy, aby być w zgodzie z historią i tradycją, trzeba by było powrócić.

Pamiątek dawnego systemu w Toruniu i okolicach jest jednak więcej. W oficjalnym spisie Rodzinnych Ogródków Działkowych w regionie toruńskim można znaleźć ogród X-lecia PRL, czy XXX-lecia Ludowego Wojska Polskiego.

Według map ogólnopolskiego geoportalu (http://mapy.geoportal.gov.pl) nad toruńskim poligonem nadal dominują: Góra Żymierskiego i... Góra Lenina. Przy okazji warto też dodać, że marszałek Żymierski wciąż jest honorowym obywatelem Torunia.

Jak oceniasz pomysł dekomunizacji toruńskich ulic?

Głosowanie

SONDA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska