Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Niepełnosprawni uchodźcy z Ukrainy mają ścieżkę sensoryczną. Ufundowali ją mieszkańcy brytyjskiego miasta

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Dary dla niepełnosprawnych intelektualnie Ukraińców przyjechały transportem z Wielkiej Brytanii
Dary dla niepełnosprawnych intelektualnie Ukraińców przyjechały transportem z Wielkiej Brytanii Agnieszka Bielecka
Dzięki wielkim sercom mieszkańców miasta Leeds i uczniów szkoły St. Anne w Welton w Wielkiej Brytanii udało się zebrać fundusze na zakup elementów ścieżki sensorycznej dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy. 58 takich osób znalazło schronienie w budynku dawnego szpitala psychiatrycznego przy ul. Skłodowskiej-Curie w Toruniu.

Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Służąca m.in. do ćwiczeń sprawności motorycznej i koordynacji ruchowej ścieżka sensoryczna wzbogaci salę terapeutyczną dla niepełnosprawnych podopiecznych ewakuowanego domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie, którzy przebywają w budynku dawnego szpitala psychiatrycznego w Toruniu. Elementy ścieżki zostały zakupione dzięki funduszom pozyskanym ze zbiórki zorganizowanej przez mieszkańców Leeds i uczniów szkoły St. Anne w Welton w Wielkiej Brytanii.
Przedstawiciele darczyńców w piątek, 15 lipca przyjechali do Torunia. Przywieźli ze sobą także inne prezenty - zabawki, kosmetyki do pielęgnacji i środki czystości.

- Wśród naszych podopiecznych są osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Część z nich wymaga 24-godzinnej opieki i pomocy przy codziennych czynnościach, inni zaś potrzebują wsparcia logopedy, fizjoterapeuty czy masażysty. Zarówno młodsi jak i starsi mogą liczyć na kompleksową opiekę - mówiła Aleksandra Fajga, prezes zarządu Pracowni Wspierania Rozwoju AIM, która odpowiada za opiekę nad niepełnosprawnymi uchodźcami.

Polecamy

Historia niepełnosprawnych intelektualnie pacjentów domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie chwyta za serce. Kiedy za naszą wschodnią granicą wybuchła krwawa wojna, zapadła decyzja o ewakuacji wszystkich podopiecznych tamtejszej placówki. Trzeba podkreślić, że były to osoby w różnych stanach, część z nich to pacjenci leżący. W związku z brakiem specjalistycznego transportu, wszyscy ci ludzie jechali do Polski przez dwie doby zwykłym autokarem.

Najpierw skierowano ich do harcerskiego ośrodka wypoczynkowego w Smerzynie, a następnie do zajazdu w Biskupinie. Ostatecznie zostali umieszczeni w budynku dawnego szpitala psychiatrycznego w Toruniu. Decyzję w tej sprawie po uzgodnieniach z wojewodą podjął marszałek Piotr Całbecki. Marszałkowski ROPS uzyskał na pomoc przebywającym w ośrodku niepełnosprawnym Ukraińcom 3,5 mln złotych ze środków PFRON.

Obecnie w placówce przy ul. Skłodowskiej-Curie przebywa 58 osób z niepełnosprawnością w wieku od 7 do 34 lat (41 dorosłych, 17 osób to dzieci i młodzież poniżej 18 lat). Opiekę nad nimi sprawuje kadra specjalistów zaangażowana przez toruńską Pracownię Wspierania Rozwoju AiM, której ROPS powierzył realizację zarówno usług opiekuńczo-pielęgniarskich i terapeutycznych jak i rehabilitacyjnych oraz psychologiczno-pedagogicznych.

Polecamy

Warto dodać, że ukraińskie miasto Chmielnicki jest stolicą obwodu chmielnickiego, który jest obwodem partnerskim kujawsko-pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska