Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń opisany na medal

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Co łączy średniowieczną toruńską mennicę i dzieje pogoni za krążkiem hokejowym? Wszystkimi tymi zagadnieniami zainteresowali się studenci szykujący się do napisania pracy magisterskiej.

Co łączy średniowieczną toruńską mennicę i dzieje pogoni za krążkiem hokejowym? Wszystkimi tymi zagadnieniami zainteresowali się studenci szykujący się do napisania pracy magisterskiej.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167390" sub="Aleksandra Grzyb zajęła się badaniem obrządku pogrzebowego od XIV do XIX w. / Fot. Adam Zakrzewski">- Poziom prac był w tym roku wyjątkowo wysoki. Wszystkie nagrodzone dzieła trafią do toruńskiej Książnicy i na pewno część z państwa może się spodziewać propozycji druku - chwalił wczoraj młodych magistrów profesor Janusz Tandecki, przewodniczący komisji XIX Konkursu na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe Poświęcone Toruniowi. Te pochwały chłonęło wczoraj w sali kinowej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego kilkanaścioro laureatów, którzy wcześniej chwycili za pióra, by opisywać Toruń, patrząc na niego przez pryzmat historii sztuki, archeologii czy socjologii. - „Moje” malowidło zostało odkryte w 2007 roku za jednym z ołtarzy w kościele Świętych Janów.

<!** reklama>Było niezwykle zagadkowe, bo zupełnie nikt się go tam nie spodziewał - opowiada Agata Chrostowska, która w kategorii „historia sztuki” zdobyła drugą nagrodę za pracę „Nowo odkryte gotyckie malowidło ścienne w formie retabulum z kościoła Świętych Janów w Toruniu”. - Zainteresowała mnie nim pani profesor Maria Poksińska, pod której kierunkiem pracę napisałam. Dzięki temu zresztą po malowidle został jakiś widoczny ślad, było ono bowiem eksponowane bardzo krótko, ponieważ organizacja przestrzeni w kościele nie pozwalała w tym miejscu na jakiekolwiek zmiany, malowidło zostało zabezpieczone i znów zniknęło za ołtarzem.

<!** Image 3 align=right alt="Image 167390" sub="Alicja Marika Lubowicka z nagrodą / Fot. Adam Zakrzewski">Nagrody i wyróżnienia otrzymało w sumie 16 osób. Każda praca miała naturalnie związek z Toruniem, nie każda jednak sięgała do odległej przeszłości. Wśród nagrodzonych były prace poświęcone np. historii toruńskiego hokeja w latach 1924-1990 czy analiza życia politycznego w mieście na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia.

Lista nagrodzonych

  • Historia - I nagroda - Żaneta Bonczkowska, II - Paweł Smolak, III - Anna Armatowska. Wyróżnienia: Bartosz Kaczyński, Paweł Nowakowski, Marcin Swobodziński
  • Historia sztuki - I nagroda - Dobrochna Herczyńska, II - Agata Chrostowska, III - Katarzyna Zawadzka. Wyróżnienia: Cezary Kamil Lisowski, Iwona Pielachowska, Michał Witkowski

  • Socjologia - Wyróżnienie - Marta Bzura

  • Informacja naukowa i bibliologia: II nagroda - Larysa Szmelter

  • Archeologia - I nagroda - Aleksandra Grzyb, Wyróżnienie: Alicja Marika Lubowicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska