Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń oszczędza na budowę Centrum Camerimage? Miejskie dotacje są znacząco mniejsze od zeszłorocznych. Skarbnik miasta: Nie tniemy na oślep

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Muzeum Twierdzy Toruń, najnowszy oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego
Muzeum Twierdzy Toruń, najnowszy oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego Jacek Smarz
Toruńskie Muzeum Okręgowe już udostępniło zwiedzającym wszystkie swoje oddziały. Niestety niektóre otwierane będą rotacyjnie, z uwagi na - jak napisano na stronie internetowej placówki - cięcia budżetowe i trudną sytuację finansową instytucji.

Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

Na zmianę otwierane będą Kamienica pod Gwiazdą z wystawą sztuki Dalekiego Wschodu, Muzeum Podróżników i Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów. Przybyło pracy, ubyło pracowników - tak najkrócej można opisać sytuację placówki, która właśnie powiększyła się o nowy oddział, Muzeum Twierdzy Toruń.

- Mamy 107,45 etatu. To nie wystarcza, by obsłużyć jednocześnie wszystkie oddziały. Na przykład w Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie jest 16 sal, stale musi być co najmniej osiem osób z obsługi - przyznaje dyrektorka Muzeum Aleksandra Mierzejewska. - Stąd decyzja o rotacyjnym udostępnianiu oddziałów. Mam nadzieję, że konieczność zaciśnięcia pasa, co przecież dotyczy wszystkich instytucji kultury, jest tymczasowa i że w miarę poprawy sytuacji będziemy wracać do poprzedniego stanu.

Jak zdradza pani dyrektor, jest pomysł na poprawę sytuacji kadrowej w muzeum, ale najpierw musi zostać przedyskutowany w gronie pracowników Muzeum.

Polecamy

Toruń. Cięcia budżetowe w Muzeum Okręgowym?

- Informacja o rzekomych cięciach budżetowych jest nieprecyzyjna i należy ją potraktować jako skrót myślowy i po prostu lapsus słowny - twierdzi skarbniczka miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. - Muzeum jest jednostką sektora finansów samorządowych utrzymywaną w całości ze środków publicznych. To, że część kosztów jego działalności pokrywana jest ze sprzedaży biletów na wystawy, nie zmienia tego faktu. Zarówno dotacja z budżetu miasta, jak i wpłaty mieszkańców Torunia i turystów, w świetle przepisów ustawy o finansach publicznych, są środkami publicznymi. A gospodarowanie środkami publicznymi wymaga szczególnej staranności i przede wszystkim zachowania zasady uzyskiwania jak największych efektów przy minimum nakładów.

Zobacz także

Pani skarbnik przyznaje, że dotacje podmiotowe dla instytucji kultury z budżetu miasta są w 2021 roku mniejsze niż w 2020 o średnio 15 procent. Zresztą wystarczy spojrzeć do planów budżetu Torunia (dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej). Na przykład Toruńska Orkiestra Symfoniczna w zeszłym roku otrzymała ponad 5,5 mln zł, w tym prawie 4,5 mln. Dotacja dla Muzeum Okręgowego spadła do poziomu z 2017-2018 roku.

- Zmniejszenie dotacji dla Muzeum nie przekracza wspomnianych 15 procent. Środki budżetowe zaplanowane dla tej instytucji na rok 2021 są wciąż niebagatelne, na poziomie aż 5,9 mln zł - podkreśla pani skarbnik. - Zmniejszenie dotacji w roku 2021 to nie są cięcia czynione na oślep. Przy ustalaniu wysokości tegorocznych dotacji bardzo szczegółowo analizowaliśmy możliwości wykonywania zadań przez każdą instytucję z uwzględnieniem przewidywanych obostrzeń sanitarnych w związku z epidemią Covid-19. Instytucje kultury w roku 2021 nie będą prowadziły swojej działalności w pełnym zakresie. Za nami już półtora miesiąca całkowitego zamknięcia m.in. oddziałów Muzeum Okręgowego. Mniejsze są więc koszty zużycia mediów czy utrzymania czystości w obiektach. Analizowaliśmy także poziom zatrudnienia w każdej instytucji, pamiętając, że najprawdopodobniej przez dużą część roku ich pracownicy nie będą mogli wykonywać swoich zadań w miejscu pracy.

Twierdza Toruń doczekała się wreszcie muzeum. Aby to uczcić przygotowaliśmy dla Państwa przewodnik po wszystkich toruńskich fortach oraz niektórych obiektach dodatkowych. Nie do wszystkich można wejść, jednak można je obejrzeć przynajmniej na zdjęciach - postaraliśmy się o to. W galerii znajdziecie Państwo takie rarytasy, jak chociażby zdjęcia z wnętrza wieży na moście kolejowym, widoki z punktów obserwacyjnych Twierdzy Toruń, czy pozostałości toruńskiej wieży spadochronowej.Korzystaliśmy przy tym ze Społecznego Raportu na Temat Stanu Twierdzy Toruń wydanego w 2016 roku przez toruński oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.ZOBACZ KOLEJNE ZDJĘCIA >>>>

Forty i inne obiekty Twierdzy Toruń. Do których z nich można...

Toruń oszczędza na budowę Centrum Camerimage? Skarbnik miasta stanowczo zaprzecza

Zdaniem pani skarbniczki, w obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy przedsiębiorcy muszą zwalniać pracowników, zatrudnianie nowych osób do zamkniętych instytucji kultury „byłoby wręcz nieetyczne”.

- Finansowanie tego zatrudnienia pochodziłoby ze środków publicznych pobieranych od tychże przedsiębiorców w formie np. podatku od nieruchomości czy innych opłat – mówi Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. - Chyba nikogo nie powinna dziwić polityka zatrudnieniowa miasta, pozwalająca wygospodarować środki na pomoc dla przedsiębiorców m.in. w formie zwolnień podatkowych czy bonifikat w opłacie czynszu

.

Polecamy

A może miasto zmniejsza dotacje dla instytucji kultury, żeby zaoszczędzić pieniądze na budowę Centrum Filmowego „Camerimage”? Magdalena Flisykowska-Kacprowicz stanowczo zaprzecza.

- Zmniejszenie dotacji podmiotowych dla instytucji kultury nie ma nic wspólnego z poszukiwaniem pieniędzy na realizację jakiejkolwiek inwestycji w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska