Toruń. Pobicie Ukraińców na starówce. Więzienie dla sprawców! "Zero tolerancji dla bandytów"

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Kamil G., Brajan B. i Marek N. za tę napaść mają iść do więzienia. Taki wyrok wydał w styczniu Sąd Okręgowy w Toruniu
Kamil G., Brajan B. i Marek N. za tę napaść mają iść do więzienia. Taki wyrok wydał w styczniu Sąd Okręgowy w Toruniu policja
Udostępnij:
"Wyp...ać z Polski!" - krzyczeli bijąc Ukraińców na toruńskiej starówce. Bili tak mocno, że jednemu z pokrzywdzonych złamali oczodół, a kolejnemu uszkodzili nogę. Kamil G., Brajan B. i Marek N. za tę napaść mają iść do więzienia. Taki wyrok wydał w styczniu Sąd Okręgowy w Toruniu. Nie zgodził się na dobrowolne poddanie się karze.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Brutalna napaść grupy młodych torunian na Ukraińców, Rosjanina i Białorusina na starówce w lutym 2020 roku odbiła się szerokim echem nie tylko w Toruniu. Najpierw wyzwaniem było ustalenie tożsamości napastników i ich zatrzymanie.

Natychmiast zareagował prezydent miasta Michał Zaleski. Na swoim profilu facebookowym napisał tak: "Niedzielne zajście na toruńskiej starówce to akt bandytyzmu i skrajnie nienawistnego postępowania, dla którego nie może być akceptacji. Ja z całą stanowczością potępiam takie zachowania! Jednocześnie apeluję, aby osoby, które są świadkami tego typu zdarzeń, natychmiast zawiadamiały właściwe instytucje i służby. Liczę na to, że policja szybko ustali sprawców, a sąd ich przykładnie ukarze. Zero tolerancji dla bandytów!".

Teraz jest finał tej sprawy przed Sądem Okręgowym w Toruniu. Wszyscy trzej młodzi sprawcy mieli standardowy proces, bo sąd nie zgodził się na ich dobrowolne poddanie się karze. W styczniu uznani zostali za winnych i usłyszeli surowe wyroki: kary bezwzględnego więzienia. Marek N. za kratami ma spędzić rok i 2 miesiące, Kamil G. - rok, a Brajan B. - sześć miesięcy.

"Wypierd...ć z Polski" - krzyczeli i bili. W grupie byli też nieletni

Do brutalnego pobicia obcokrajowców w centrum Torunia doszło w nocy 9 lutego 2020 roku. Zaatakowana została grupa, w której byli Ukraińcy, Białorusin, Rosjanin i Polak. Oto jaki przebieg wypadków ustalono.

Cudzoziemcy stali spokojnie u zbiegu ulic Podmurnej i Wały gen. Sikorskiego, czyli na starówce. Około godziny 1.30 z tramwaju wysiedli dwaj torunianie: Szymon L. i nieletni Oskar Sz. Nie spodobał im się język, który usłyszeli. Zaczęli zaczepiać obcokrajowców.

- Zarówno cudzoziemcy, jak towarzyszący im Polak, starali się załagodzić sytuację. Niestety, bez powodzenia. W pewnym momencie Szymon L. zauważył stojących nieopodal, przed teatrem, grupę swoich znajomych. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Zawołał ich, by "przyszli na pomoc z Ukraińcami" - relacjonował prokurator Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Podpitych młodzieńców nie trzeba było specjalnie zachęcać. Ruszyli z odsieczą i brutalnie zaatakowali. Bili pięściami po twarzy i ciele, szarpali, popychali. Krzyczeli przy tym: "Jeb...ni Ukraińcy, nie jesteście Polakami! Wypier...ć stąd!" Ciosy były tak silne, że jeden z pokrzywdzonych doznał poważnych obrażeń twarzy, w tym złamania oczodołu. Kolejnemu uszkodzili nogę i okolice ucha.

Po wszystkim chuligani uciekli. Śledztwo w tej sprawie zakończyło się ostatecznie wspomnianym aktem oskarżenia, w którym o pobicie obcokrajowców i towarzyszącego im Polaka na tle narodowościowym oskarżenia zostali mający niewiele ponad 20 lat Kamil G., Marek M. oraz Brajan B. (Nieletnim Oskarem zajmował się sąd rodzinny, a piąty z napastników, Szymon L., był poszukiwany).

Sąd nie zgodził się na dobrowolne poddanie się karze

Kamil G. i Marek G. przyznali się do winy i chcieli dobrowolnie poddać się karze. Sądzony w standardowym trybie miał być tylko Brajan B., który do ataku się nie przyznawał. Takie rozwiązanie zaakceptowała prokuratura i wnioskowała do sądu o wydanie wyroków skazujących dla dwóch pierwszych torunian i wymierzenie im kar uzgodnionych ze śledczymi.

Sąd Okręgowy w Toruniu na to się nie zgodził. Cała trójka miała proces za udział w pobiciu, w którym narażono życie pokrzywdzonych (art. 158 par. 1 Kodeksu karnego). Proces ruszył w styczniu 2021 roku. Przesłuchiwano świadków, analizowano opinie biegłych. Po roku, dokładnie 3 stycznia br., sędzia Piotr Gensikowski ogłosił wyrok. Wszystkich trzech młodych mężczyzn uznał za winnych i skazał na kary więzienia bez zawieszenia na okres próby.

Kary? Więzienie, zakazy zbliżania się i kontaktu oraz nawiązki dla pobitych

Najsurowszą karę sąd wymierzył Markowi N., bo działał w recydywie. Mimo młodego wieku torunianin zdążył już popełnić przestępstwo (podobne). Teraz skazany został 1 rok i 2 miesiące bezwzględnego więzienia. Do tego ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość nie mniejszą niż 5 metrów przez okres 5 lat oraz zakaz wszelkich kontaktów z nimi (fizycznych, telefonicznych, internetowych) przez taki sam czas. Pobitym zapłacić ma łącznie 8 tysięcy zł nawiązki.

Kamil G. skazany został na 1 rok bezwzględnego więzienia. Dostał też identyczne zakazy zbliżania się kontaktu. Pokrzywdzonym zapłacić ma 7 tysięcy zł nawiązki.

Brajan B., którego rola w pobiciu okazała się mniejsza niż pozostałych kompanów, skazany został na 6 miesięcy bezwzględnego więzienia. Poza tym usłyszał analogiczne zakazy i dostał obowiązek zapłaty poszkodowanym łącznie 7 tysięcy zł. Całej trójce na poczet kar pozbawienia wolności zaliczono okresy, w których byli tymczasowo aresztowani.

Ogłoszony wyrok jest nieprawomocny. Jak przekazuje starszy sekretarz sadowy Jarosław Szymczak, o jego uzasadnienie na piśmie wystąpili od razu i obrońcy oskarżonych, i Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód. To może wskazywać, że pojawią się apelacje od opisywanego orzeczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
T
Stopą zdradza !
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie