Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Początek roku akademickiego na UMK z wicepremierem Jarosławem Gowinem

Alicja Cichocka
Poseł Iwona Michałek (na zdjęciu) zebrała 15 tysięcy podpisów pod apelem w obronie integralności toruńskiej uczelni
Poseł Iwona Michałek (na zdjęciu) zebrała 15 tysięcy podpisów pod apelem w obronie integralności toruńskiej uczelni Jacek Smarz
Dziś początek roku akademickiego na UMK w Toruniu. Poseł Iwona Michałek (PiS) mówi o dzisiejszej wizycie wicepremiera Jarosława Gowina oraz o akcji obrony toruńskiej uczelni.

Wicepremier i zarazem minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin zainauguruje dziś nowy rok akademicki w Toruniu, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Społeczność UMK chciałaby pewnie usłyszeć, że znajdzie się w gronie najlepiej opłacanych uniwersytetów badawczych, które mają być filarem reformy Pana ministra. Czy taki będzie przekaz?

Mogę potwierdzić, że minister Jarosław Gowin przyjedzie z wizytą na toruński uniwersytet, potem spotka się z lokalnymi przedsiębiorcami w inkubatorze technologicznym Business Link oraz otworzy nową wystawę w toruńskim centrum nauki „Młyn wiedzy”.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ze szczegółami przedstawi swoją strategię reformy polskiej nauki i szkolnictwa wyższego (ogłoszoną na początku września przyp. red). Wiem, że nasz uniwersytet poszybował w światowych rankingach uczelni i że nie bez znaczenia jest fakt, że UMK jest uniwersytetem szerokoprofilowym, z medycyną w bydgoskiej części.

Zobacz także

Zobacz galerię: Stacja Polarna UMK. Zwierzęta na Spitsbergenie

Będzie czas na szeroką dyskusję ze środowiskiem o szykowanej reformie?

Minister przyjeżdża przede wszystkim opowiedzieć o swojej strategii zmian. Pełen, wypracowany ze środowiskiem kształt reformy poznamy za rok, podczas wrześniowego Narodowego Kongresu Nauki. Najbliższe dwanaście miesięcy będzie czasem dyskusji i konsultacji ze środowiskiem. Odpowiadając na pani pytanie, w listopadzie toruński uniwersytet będzie gospodarzem ogólnopolskiej konferencji o przyszłości polskiej humanistyki. To wspólna inicjatywa ministerstwa nauki i toruńskiej uczelni.

Zasiada Pani w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która ma zająć się bydgoskim projektem budowy, na bazie oderwanego od UMK Collegium Medicum, nowego uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy. Co dzieje się obecnie z tym projektem?

Tak naprawdę nie wiem. Trafił do dwóch komisji: zdrowia oraz edukacji, nauki i młodzieży, w której zasiadam. Obu przewodniczą posłowie Platformy Obywatelskiej. Edukacji - poseł Rafał Grupiński, a zdrowia - Bartosz Arłukowicz. To od przewodniczących zależy, kiedy wprowadzą projekt na posiedzenia. Nie znam najbliższych planów Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, ale z moich informacji wynika, że na razie nie ma woli wprowadzenia bydgoskiego projektu pod obrady. Komisja zajmuje się obecnie głównie projektem ustawy o zmianie systemu oświaty.

Jaki Pani zdaniem będzie los bydgoskiej koncepcji budowy jednej uczelni na bazie drugiej?

Przyrzekliśmy wyborcom, że społeczne projekty będą rozpatrywane, dlatego głosowałam, żeby bydgoski przeszedł jednak do prac w sejmowych komisjach. Osobiście uważam, że jest to projekt zły, który nie przyniesie nic dobrego żadnemu z miast - ani Bydgoszczy, ani Toruniowi. Skoro już jednak trafił do komisji, wolałabym, żeby został poddany wnikliwej i odpowiedniej ocenie.

Zebrała Pani 15 tysięcy podpisów poparcia pod toruńskim apelem o zachowanie integralności UMK, wprawiając podobno w zakłopotanie lokalną Platformę Obywatelską w Toruniu, która na liczniku ma 3 tysiące parafek.

Na ten wynik zapracowaliśmy wspólnie: ja i moi pracownicy z biura poselskiego. Akcja cieszyła się tak dużym powodzeniem dzięki szerokiemu poparciu władz Torunia i uniwersytetu. Podpisy zbieraliśmy wspólnie, między innymi z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesorem Andrzejem Tretynem.

Akcja trwa, czy też nie ma potrzeby kontynuacji, bo bydgoski projekt i tak „umrze” w komisjach?

Już nie na ulicach, ale po domach i wśród znajomych oczywiście nadal zbieramy pod-pisy.

Strategia Gowina - o co w niej chodzi?

- Po ćwierćwieczu dreptania dekada szybkiego marszu - proponuje w swojej strategii zmian minister Jarosław Gowin

Zakłada ona stworzenie nowego typu uniwersytetu badawczego, solidnie kształcącego i mocnego naukowo; partnerstwo nauki i biznesu, gwarantującego przepływ wyników badań do gospodarki i poprawę innowacyjności. Polskie uczelnie mają być odbiurokratyzowane i zacząć przyciągać młodzież z zagranicy.

Inauguracja w auli - doktorat i wykład

Inaugurację roku akademickiego 2016/2017 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zaplanowano na czwartek 29 września.

W tym dniu o godzinie 10.15 rektor i członkowie Senatu UMK tradycyjnie złożą kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Uroczystości w Auli UMK (ul. Gagarina 11) rozpoczną się o godz. 11. W ich trakcie odbędzie się immatrykulacja studentów I roku oraz wręczony zostanie doktorat honoris causa UMK wybitnemu niemieckiemu językoznawcy, profesorowi Ernstowi Friderykowi Konradowi Koernerowi. Przewidziane jest także wystąpienie ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, który będzie gościem inauguracji. Wykład inauguracyjny „Psychologia społeczna wobec społecznych podziałów: jak skleić to, czego się skleić nie da?” wygłosi prof. dr hab. Maria Lewicka, kierowniczka Katedry Psychologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska