nowosci.com.pl

Toruń podczas II wojny światowej w obiektywie Kurta Grimma. Fotografie z lat 1939-1944

Zdjęcia Kurta Grimma zna każdy miłośnik dawnego Torunia, chociaż pewnie nie każdy zdawał sobie sprawę z tego, kto jest ich autorem. Toruńskie Muzeum

Kurt Grimm / ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/12] Następne

Zdjęcia Kurta Grimma zna każdy miłośnik dawnego Torunia, chociaż pewnie nie każdy zdawał sobie sprawę z tego, kto jest ich autorem. Toruńskie Muzeum Okręgowe nareszcie wydało album z wyborem zdjęć, jakie znajdują się w muzealnych zbiorach (sporo fotografii Grimma posiada także toruńskie Archiwum Państwowe).

Kurt Grimm fotografował Toruń na zlecenie niemieckiego Wydziału Kultury od 1940 do 1944 roku. W albumie opracowanym przez dr Iwonę Markowską znalazło się ponad 200 zdjęć dokumentujących życie miasta, które Grimm skrupulatnie fotografował. Znajdziemy tam m.in. zdjęcia Torunia podczas zimy 1939 /40 r. z odbudowy mostu kolejowego, fotografie propagandowe z Kozackich Gór i Dębowej Góry, zdjęcia z remontu teatru miejskiego, z wizyt niemieckich dygnitarzy i wiele innych.

Album otwiera tekst prof. Sylwii Grochowiny o życiu Polaków i Niemców w okupowanym mieście, a kończy nota katalogowa zdjęć Grimma w zbiorach muzeum.

W miniony piątek 30 listopada odbyło się spotkanie promocyjne książki "Okupowany Toruń w obiektywie Kurta Grimma".

Zobacz też, jak wyglądał przed zburzeniem zamek krzyżacki w Toruniu WIZUALIZACJE

Polecamy