Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Pół wieku temu została przecięta wstęga w szpitalu na Bielanach. Otwarty również został popularny klub [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Szpital na Bielanach w latach 70.
Szpital na Bielanach w latach 70. Michał Kokot
Toruński szpital na Bielanach początkowo miał 10 oddziałów i 9 sal operacyjnych. Jego otwarcie miało pozwolić m.in. na likwidację starej lecznicy przy Przedzamczu.

Dzieje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego są liczone od 1972 roku, kiedy to lecznica na toruńskich Bielanach została oddana do użytku. Faktycznie jednak wstęgę przecięto 50 lat temu - 19 lipca 1971 roku. Kolejne rocznice opublikowania manifestu PKWN były w PRL głównym momentem przecinania wstęg, pół wieku temu, poza szpitalem, został również oddany do użytku pewien bardzo popularny klub.

Nie przeocz

Kto przeciął wstęgę w szpitalu na Bielanach?

"Wczoraj na Bielanach nastąpiło przekazanie nowego szpitala - czytamy w "Nowościach" z 20 lipca 1971 roku. - Obiekt posiadać będzie 10 oddziałów: położniczo-ginekologiczny, chirurgii ogólnej, anestezji i terapii intensywnej, urazowo-ortopedyczny, neurologiczny, wewnętrzny, laryngologiczny, okulistyczny, gruźliczy oraz 9 sal operacyjnych.

Placówka wyposażona zostanie w nowoczesne urządzenia krajowe oraz importowane z NRD i Czechosłowacji, m.in. sprzęt do reanimacji. Uruchomienie nowego szpitala pozwoli na przeprowadzenie kapitalnego remontu pawilonu gruźlicy oraz na częściową likwidację starej lecznicy przy ul. Przedzamcze. Zagospodarowywanie potrwa od pięciu do sześciu miesięcy. Szpital ma zatrudniać około 600 osób, w tym 60 lekarzy różnych specjalności.

Podczas wczorajszej uroczystości dyrektor TPBO, mgr E. Kozłowski złożył w imieniu głównego wykonawcy i współpracujących przedsiębiorstw meldunek o zakończeniu robót budowlanych. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał minister zdrowia i opieki społecznej prof. dr Józef Kostrzewski".

Zdjęcie z tej uroczystości zrobił Wiesław Żyła. Niestety, w naszym archiwum się ono nie zachowało, ale znaleźliśmy tam fotograficzne pamiątki szpitalnego fotoreportażu autorstwa Michała Kokota, zatem pochodzące jeszcze z lat 70. Do tego zestawu dodaliśmy również kilka zdjęć późniejszych, ale także już mocno archiwalnych.

Pół wieku temu, z okazji święta 22 lipca, otwarty został również klub "Prząśniczka".

Ile obiadów wydawała stołówka Merinoteksu?

"Sześciotysięczna załoga Merinotexu doczekała się własnego domu socjalnego - informowały pół wieku temu "Nowości". - Dziś w środę o godz. 13 nastąpi otwarcie "Prząśniczki", tak bowiem nazwano ten obiekt. Mieszczą się w nim: duża stołówka na 200 miejsc, sala widowiskowa ze sceną, kawiarnia, biblioteka, czytelnia, pokoje dla zespołów artystycznych, Klubu Techniki i Racjonalizacji oraz NOT.

Od piątku stołówka będzie wydawać posiłki - 600 obiadów dziennie, oraz przygotowywać wyroby garmażeryjne. Wnętrza wszystkich pomieszczeń prezentują się okazale. Ściany ozdobiono mozaikami, boazeriami, posadzki wyłożono marmurem. Głównym wykonawcą obiektu było TPBO. Znaczny jest jednak wkład pracy samej załogi Merinoteksu m.in. przy robotach wykończeniowych.

W przyszłym roku zamierza się zagospodarować pobliski fort wraz z przyległym terenem. Zostanie tam urządzony park, a na skarpie amfiteatr, w którym latem będzie czynne kino".

Tych planów zrealizować się nie udało, ale bez parku i amfiteatru "Prząśniczka" i tak stała się jednym z najważniejszych punktów na kulturalno-rozrywkowej mapie Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska