Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń ponownie powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Poprzedni bój w 2010 roku zakończył się klęską

Tomasz Bielicki
Tomasz Bielicki
Taki napis powstał w Toruniu podczas 10. edycji Bella Skyway Festival. Czy torunianie przekonają do tej miłości komisję konkursową ESK 2029?
Taki napis powstał w Toruniu podczas 10. edycji Bella Skyway Festival. Czy torunianie przekonają do tej miłości komisję konkursową ESK 2029? Grzegorz Olkowski
Po 13 latach przerwy Toruń powraca na arenę, aby stanąć w szranki z innym miastami w Polsce. Stawka jest wysoka. Najważniejsze w tym boju o prestiżowej europejskie laury będzie jednak to, jakie wnioski Toruń wyciągnął z poprzedniej batalii.

Obejrzyj: Znamy największą atrakcję Bella Skyway Festival 2023!

od 16 lat

Europejska Stolica Kultury 2029 dla Torunia?

Ponad 100 osób reprezentujących prawie 30 miast wzięło udział w sesji informacyjnej dla zainteresowanych ubieganiem się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 zorganizowanej w Warszawie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród nich byli również przedstawiciele Torunia.

- W spotkaniu uczestniczył reprezentant zarządcy Toruńskiej Agendy Kulturalnej - Krystian Kubjaczyk oraz dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia - Zbigniew Derkowski. Miasto przygotowuje się do ewentualnego złożenia wniosku - potwierdza "Nowościom" Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Co to jest Europejska Stolica Kultury?

Czym jest tytuł ESK? Miasto, które otrzymuje takie europejskie laury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny i ma szansę na promocję na arenie międzynarodowej. Otrzymuje także nagrodę - obecnie jest to suma 1,5 mln euro. Do tej pory tylko dwa polskie ośrodki zostały wyróżnione tym tytułem - Kraków w 2000 roku oraz Wrocław w 2016 roku. Po raz kolejny Polska może po niego sięgnąć (podobnie jak jedno miasto ze Szwecji) właśnie w 2029 roku.

Polecamy także

Temat ESK jest u nas dobrze znany. Przypomnijmy, że w 2006 roku Toruń zdecydował się wystartować w boju o ten prestiżowy tytuł wspólnie z hiszpańską Pampeluną. Cztery lata przygotowań na nic się jednak zdały. Nasze miasto odpadło już na pierwszym etapie walki.

Dlaczego Toruniowi nie udało się w 2010 roku?

"Komisja miała pewne obawy co do wiarygodności finansowej planowanych uroczystości w odniesieniu do szeroko zakrojonych planów inwestycyjnych i raczej niskiego poziomu finansowania realizacji obchodów w roku 2015 i 2016. Komisja uznała, że wymiar europejski nie został odzwierciedlony dość mocno we wniosku. Odpowiedzi udzielone na niektóre pytania w trakcie debaty, nie przekonały w pełni jury" - czytamy na temat Torunia w oficjalnym raporcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który upubliczniono w 2010 roku. W kuluarach szeptano, że polscy eksperci od początku stawiali na duże ośrodki, a o wyborze zwycięzcy wcale nie zdecydowały europejskie idee, które miały przyświecać ESK 2016 - a polityczne względy.

Do końca 2010 roku na ESK 2016 wydano łącznie 7.336.501 zł.

„Nie odbieram tego jako osobistej porażki, ale przyznaję, że w prace nad aplikacją włożyłem całą swoją wiedzę i serce. Była najlepiej przygotowana. Nic więcej nie mogliśmy już zrobić” - mówił wówczas "Nowościom" Krystian Kubjaczyk, ówczesny szef Biura Toruń 2016, któremu na finiszu powierzono prace nad toruńskim wnioskiem. To on przejął schedą po poprzednikach i musiał sobie poradzić z ich błędami i kontrowersyjnymi decyzjami. O zawirowaniach dotyczących zmian na fotelu szefa biura Toruń 2016 można by napisać całą książkę. Dość smutną, chociaż pełną zwrotów akcji.

Gwara toruńska kształtowała się przez lata. Na wiele słów wpływ miał język niemiecki, gdyż Toruń i okolice znajdowały się pod zaborem pruskim. Niektóre ze słów brzmią obecnie śmiesznie. Inne całkiem poważnie. Wszystkie jednak są charakterystyczne dla Torunia i okolic. Używacie tych słów w swoich domach? Znacie ich znaczenie?>>>>>>>SPRAWDŹCIE!

Gwara toruńska. Tak kiedyś mówiono w Toruniu i okolicach. Cz...

Nie bez wpływu na decyzję warszawskich ekspertów miał też ruch wykonany w sąsiedniej Bydgoszczy, która - mimo iż początkowo wspierała Toruń - ostatecznie zdecydowała się samodzielnie wystartować w konkursie o tytuł ESK 2016. Pokrzyżowało to chociażby założenia jednej z toruńskich koncepcji programowych opierającej się na współpracy obu stolic województwa kujawsko-pomorskiego, które jako "Gwiazda Podwójna" miały świecić jednym mocnym blaskiem.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Czy poprzedni bój o ESK 2016 była dla Torunia porażką? I tak, i nie. Z jednej strony oczekiwania były tak ogromne, że poczucie zawodu trudno było znieść. Odczuli to wszyscy w mieście. Na każdym szczeblu - od animatorów i twórców, po urzędników i mieszkańców, którzy karmieni byli obietnicami tego, jak ESK 2016 ma odmienić Toruń. Pozytywy? Jeszcze nigdy w historii Torunia nie było takiego artystycznego zrywu, burzy mózgów, mnogości artystycznych wizji. Nigdy w ostatnich latach nie rozmawiano też tyle o kulturze. Trudno zliczyć te wszystkie spotkanie, które relacjonowaliśmy na łamach "Nowości".

Czy Toruń zostanie ESK 2029?

- Toruń posiada tak ogromny potencjał kulturalny, że chęć skorzystania z kolejnej szansy jest czymś naturalnym. Jesteśmy gotowi podnieść tę rękawicę. Mamy już doświadczenia w takiej rywalizacji, a jako miasto - odpowiednią wizję i kreatywne pomysły. Jesteśmy teraz w zupełnie innym miejscu niż wtedy - twierdzi Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia. - Czy wystartujemy wspólnie z jakimś szwedzkim partnerem? Rozważamy różne opcje. Uważam, że Toruń nie zasługiwał na to, jak potraktowano nas w 2010 roku.

Trwa głosowanie...

Czy Toruń ma szansę zdobyć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku?

Jest kilka pozamerytorycznych czynników, które mogą mieć wpływ na wybór polskiego miasta na ESK 2029. Obecnie laureata wskazuje komisja, w której składzie zasiadają nie tylko - jak było to wcześniej - polscy eksperci. W zasadzie udział Polaków w tym gremium jest niemal marginalny. Druga kwestia, która może wydawać się znacząca dla Torunia to fakt, że w ostatnich latach tytuł ESK coraz częściej przyznawany jest także mniejszym ośrodkom.

Terminy gonią. Zegar tyka. Miasta, które zdecydują się wystartować w boju o europejski tytuł muszą pisemnie poinformować o zamiarze złożenia wniosku najpóźniej do 14 sierpnia tego roku. Termin składania wniosków aplikacyjnych mija 15 września.

WARTO WIEDZIEĆ

  • Na spotkaniu w Warszawie zorganizowanym przez MKiDN dotyczącym ESK 2029 nie było oficjalnych reprezentantów Bydgoszczy.
  • Zwróciliśmy się jednak do tamtejszego biura prasowego z pytaniem, czy również władze tego miasta rozważają ponowny jego udział w tym konkursie.
  • Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska