Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Przedszkolanka blokuje ojcu kontakty z synkiem? Wołanie o pomoc z Wokandy Obywatelskiej

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska z Torunia, która stworzyła przed laty Wokandę Obywatelską. Co roku z prośbą o wsparcie w formie obecności na sali sądowej obserwatorów społecznych zgłaszają się setki osób.
Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska z Torunia, która stworzyła przed laty Wokandę Obywatelską. Co roku z prośbą o wsparcie w formie obecności na sali sądowej obserwatorów społecznych zgłaszają się setki osób. Polska Press
Czy to matka przedszkolanka tak zmanipulowała chłopca, że ten nie chce spotykać się z własnym ojcem? Tego dowodzi zrozpaczony mężczyzna. W środę (09.11) sprawą zajmował się Sąd Okręgowy w Toruniu. Pomoc zaoferowali społeczni obserwatorzy, których ojciec wezwał na pomoc przez Wokandę Obywatelską.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Wokanda Obywatelska została przed laty stworzona przez Fundację Court Watch Polska z Torunia, znaną z cyklicznego monitorowania pracy sądów. Czym jest owa wokanda? To internetowy portal, na którym ludzie mający sprawy w sądach zapraszają bezstronnych obserwatorów na swoje rozprawy. Po co? By czuć się pewniej, mieć świadków wydarzeń na sali sądowej i po prostu nie być samemu w miejscu, w którym zazwyczaj odczuwa się silny stres. Liczą też na to, że publiczność wpłynie na pracę Temidy.

Okres pandemii ograniczył z powodu sanitarnych obostrzeń jawność postępowań sądowych. Sądy jednak w dużej mierze jednak już się odmroziły. Ożyła więc także Wokanda Obywatelska. Kto w listopadzie prosi przez nią o wsparcie?

Toruń, 9 listopada. Ojciec twierdzi, że to matka odcina go od synka

Sąd Okręgowy w Toruniu, sala 208, godzina 13.30. Na tę rozprawę, kolejną już w całej sądowej batalii, zaprasza obserwatorów zrozpaczony mężczyzna. Z wokandy Obywatelskiej wynika, że zgłasza się dwóch obserwatorów. Jeśli jawność zostanie wyłączona w tej rodzinnej sprawie, mają szansę wejść na salę jako tzw. osoby zaufania publicznego.

O co chodzi w tym dramacie? Mężczyzna opisuje, że wcześniejsza decyzja sąd on jako ojciec i dziadkowie mają przyznane kontakty z synem i wnukiem. Tymczasem dziecko odmawia...

Polecamy

- Po badaniu w Opiniodawczym Zespole Sądowych Specjalistów kontakty mimo postepowania sądu nie odbywają się. Syn odmawia spotkań, podając za każdym razem inne powody. Toczy się apelacja w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Na obecny, trzeci termin wezwani zostali biegli. W uzupełniającej opinii wskazali m.in na wyuczoną narrację dziecka i manipulację ze strony matki (przedszkolanki). W pierwszej zalecali szerokie kontakty z noclegami, w drugiej wskazywali na kontakty w obecności terapeuty - mimo, że pomiędzy pierwszą a drugą opinią miałem kontakty z synem tylko przez dwie, trzy minuty przy furtce - opisuje ojciec.

Oczywiście, to opis subiektywny. Wokanda Obywatelska nie jest jednak od rozstrzygania czegokolwiek, a jej obserwatorzy od oceniania. Nie, oni przychodzą do sądów, by wesprzeć potrzebujących. Takim społecznym obserwatorem może zostać każdy, kto skończył 18 lat i po prostu ma chęć się zaangażować. Rejestracja na stronie Wokandy Obywatelskiej sprawi, że będzie mailem otrzymywał zaproszenia ze swego miasta.

Poznań, Kraków, Łódź, Wrocław... Zewsząd płyną prośby o obecność obserwatorów

Na 15 listopada do sądu w Krakowie zaprasza obserwatorów pewna kobieta. Opisuje, jak była bita w ciąży, dręczona, nękana. "Były partner ma znajomych w policji. Wszystkie sprawy są umarzane. Teraz apelacja - bardzo potrzebuję wsparcia publiczności" - opisuje. Już zgłosiło się trzech obserwatorów.

Polecamy

Tego samego dnia, ale w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, pomocy potrzebuje lokator w ostrym konflikcie ze wspólnotą mieszkaniową. Twierdzi, że ta bezprawnie odcinała mu wodę, zorganizowała licytację komorniczą, niszczyła mienie. "Proszę Państwa o wsparcie i udział w rozprawie" - pisze.

10 listopada, Sąd Wrocław-Fabryczna. Tutaj o o pomoc błaga wręcz matka, która - jak twierdzi - przez 15 lat dobrze zajmowała się córką. teraz nastolatka jest przez ojca "zawłaszczona emocjonalnie, zmanipulowana, przekupiona". Na rozprawie ma zostać przesłuchana. Bój toczy się o to, by matka w ogóle córką się widywała. Ojciec chce ograniczyć kobiecie władzę rodzicielską. "Proszę o jak największą liczbę osób na sali" - pisze wrocławianka.

To tylko drobny wycinek spraw z Wokandy Obywatelskiej. Jak widać, po pandemii ożyła i ona. Każdy w potrzebie może tutaj zgłosić swoją sprawę i zaprosić obserwatorów. Każdy pełnoletni może też zaangażować się tutaj w roli społecznego obserwatora. Szczegóły na stronie internetowej: www.wokandaobywatleska.pl

WARTO WIEDZIEĆ: Tak działa Wokanda Obywatelska - kilkaset zgłoszeń rocznie

  • Pomysłodawcą portalu Wokanda Obywatelska jest Fundacja Court Watch Polska, której misją od 10 lat jest zmienianie polskiego sądownictwa na lepsze. Za jego pomocą umożliwia każdemu zaproszenie na rozprawę publiczności. Wysyłając na zgłoszone sprawy swoich wolontariuszy Fundacja zaspokaja potrzebę wielu ludzi, aby nie być w sądzie samemu.
  • Osoby, które skorzystały z Wokandy są następnie zachęcane do pomagania w podobny sposób innym. Corocznie przyjmowanych jest kilkaset nowych zgłoszeń. Fundacja dokłada starań, aby jak najwięcej z nich zakończyło się wizytą obserwatora na rozprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska