Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń przygotowuje się do Wszystkich Świętych. Czy cmentarze będą otwarte?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Na zdjęciu - Stragan przy cmentarzu św. Jerzego, ul. Gałczyńskiego
Na zdjęciu - Stragan przy cmentarzu św. Jerzego, ul. Gałczyńskiego Grzegorz Olkowski / Polska Press
Zbliża się święto Wszystkich Świętych, a handlowcy i ci, którzy chcą odwiedzić cmentarze, nie mają pewności, czy cmentarze będą w tym roku otwarte. Sprawdziliśmy, jak przebiegają toruńskie przygotowania do 1 listopada.

ZOBACZ WIDEO: Minister zdrowia o możliwych obostrzeniach na Wszystkich Świętych: Nie przewidujemy decyzji w nagłym trybie, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni

Co czeka nas 1 listopada? Niepewność handlowców i społeczeństwa

Jednak od zeszłego roku wszystkim towarzyszy wielka niepewność związana z tym, czy w czasie kolejnej fali koronawirusa cmentarze będą otwarte. Rok temu decyzja o ich zamknięciu zapadła dwa dni przed świętem - 30 października. Obowiązywała 31 października, 1 i 2 listopada.

Bogatsi w ubiegłoroczne doświadczenia, jesteśmy ostrożniejsi i czekamy na decyzje. Złość i niedowierzanie to były wtedy najczęstsze reakcje. Handlowcy stracili przez tę decyzję tysiące złotych. Z kolei osoby chcące odwiedzić groby bliskich ruszyły masowo na cmentarze późnym popołudniem i wieczorem 30 października.

- Nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, ponieważ jesteśmy lepiej zabezpieczeni. Dzięki szczepieniom obecna sytuacja epidemiczna jest zupełnie inna i nie powinna się bardzo pogorszyć - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mogę powiedzieć, że z "największym prawdopodobieństwem" nekropolie będą 1 listopada otwarte.

Polecamy

Toruń szykuje się na Wszystkich Świętych. "To czas największego utargu"

Do święta zostały jeszcze trzy tygodnie. Przygotowania do niego już się rozpoczęły.

- Na razie jest spokojnie, pomału zwiększam swój asortyment przeznaczony do sprzedaży. Oczywiście, bardzo się obawiam tego, że znowu zapadnie decyzja o zamknięciu cmentarze i poniosę ogromne straty, ale co robić - nie mam na to żadnego wpływu. W zeszłym roku straciłem kilkadziesiąt tysięcy złotych. Musiałem wyrzucić chryzantemy, których nie sprzedałem. No, a hurtowni trzeba było za nie zapłacić - opowiada sprzedawca spod cmentarza św. Jerzego, przy ulicy Gałczyńskiego w Toruniu.

- Jest wielka obawa przed tym, że znowu zostaniemy z całym towarem, ale zamówienia z hurtowni idą zgodnie z tym, co sobie zaplanowałam. Nie mamy innego wyjścia, gdyż święto Wszystkich Świętych to oczywiście czas największego utargu. Liczę jednak na to, że w tym roku wszystko przebiegnie normalnie i nie stracimy po raz kolejny mnóstwa pieniędzy - dodaje sprzedawczyni handująca przy cmentarzu przy ulicy Wybickiego w Toruniu.

Od wieków zmarli byli chowani z różnymi przedmiotami. Ten zwyczaj przetrwał do dzisiejszych czasów. Co dziś wkładamy do trumny? Zrobiliśmy sondę. Niektóre odpowiedzi są zaskakujące.Książeczka do modlitwy i różaniec. Te przedmioty najczęściej trafiają do trumny, gdy organizowany jest pogrzeb katolicki. Bliscy często ukrywają w trumnie jeszcze inne przedmioty. Najczęściej tłumaczą, że zrobili to z potrzeby serca i w ten sposób chcą się pożegnać ze zmarłym. Zobacz wideo: Przydatne rady na 1 listopadaAgencja TVN

Co Polacy wkładają zmarłym do trumny? Nie uwierzysz! Czasami...

W Toruniu wszystko idzie zgodnie z planem

"Niezależnie od rozwoju sytuacji, od początku października na cmentarzach komunalnych przy ulicy Grudziądzkiej w Toruniu trwają intensywne przygotowania do zbliżającego się święta Wszystkich Świętych. Porządkowane są alejki i tereny zielone wokół nekropolii. Z myślą o osobach pragnących uporządkować groby swoich bliskich, na cmentarzach zostaną umieszczone dodatkowe kontenery na śmieci. Podobnie jak w ubiegłych latach, 1 listopada będzie udostępniona toaleta w Domu Przedpogrzebowym znajdującym się przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Grudziądzkiej 192. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, w okolicy 1 listopada i w samo święto można będzie korzystać z ujęć wody rozmieszczonych w różnych częściach nekropolii. Na placu przed CCK będą rozstawione stoiska z kwiatami, zniczami i wiązankami. Osoby odwiedzające tego dnia groby bliskich będą mogły liczyć na pomoc pracowników miejskiej spółki Urbitor, zarządzającej toruńskimi cmentarzami komunalnymi".

Wiadomo, że tradycyjnie 1 listopada oraz w przeddzień święta i dzień po nim zmieni się organizacja ruchu w pobliżu cmentarzy.

Wyłączony z użytku w tym czasie będzie parking przed CCK. Pojazdy będzie można parkować na obrzeżach cmentarza od ulicy Mazowieckiej i Grudziądzkiej - zapowiada Jolanta Wolańska, kierownik działu usług komunalnych w Urbitorze.

W Toruniu wolnych miejsc na cmentarzach parafialnych jest jak na lekarstwo. Na niektórych - nie ma ich wcale. Miejsc najlepiej szukać na cmentarzu komunalnym. Tym bardziej że właśnie powstają tam dwie nowe ściany kolumbarium. Sprawdziliśmy, ile kosztuje miejsce pochówku na cmentarzu w Toruniu. >>>>>

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu w Toruniu w 2021? Znamy stawki!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska