Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Radni przyjęli budżet. Do miejskiej skarbonki wróciła część dotacji na Camerimage

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
To jest obrazek archiwalny z początku roku. Ostatnie posiedzenie Rady Miasta Torunia A. D. 2020 było zdalne
To jest obrazek archiwalny z początku roku. Ostatnie posiedzenie Rady Miasta Torunia A. D. 2020 było zdalne Grzegorz Olkowski
Po raz pierwszy w swej nowszej historii Toruń wyemituje obligacje, aby w ten sposób chociaż częściowo załatać dziurę budżetową.

O przyszłości parkingu przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu zdecyduje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. Tak zdecydowali toruńscy radni podczas czwartkowego posiedzenia. Nie byli przy tym jednomyślni. Przypomnijmy, że w październiku Rada Miasta przyjęła prezydencki projekt uchwały, który pozwalał bez przetargu przedłużyć o dwa lata umowę najmu parkingu z jego dotychczasowym dzierżawcą, czyli Polskim Związkiem Motorowym. Uchwałę zakwestionował jednak wojewoda. Uznał, że jest ona niezgodna z prawem i przez to nieważna. Pisaliśmy o tym szerzej kilka dni temu.

Zobacz wideo: Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej

- W mojej ocenie nie należy uchwały czytać jedynie wprost, tylko w całości. Ta uchwała stanowiła przedłużenie dotychczasowej dzierżawy i w tym zakresie rada była uprawniona do podjęcia uchwały - tłumaczył radnym Maciej Krystek, radca Rady Miasta.

W dyskusji głos zabrał radny Michał Jakubaszek (PiS), który zwrócił uwagę na jeszcze jedną rzecz. W październiku, gdy radni zajmowali się sprawą parkingu po raz pierwszy, dokumenty otrzymali z opóźnieniem. Zdaniem radnego, na tyle dużym, aby móc wątpić w dotrzymanie procedur. Rzeczywiście, przygotowania do sesji utrudniła wtedy awaria systemu pocztowego, jednak zdaniem mecenasa Krystka dziś o żadnych uchybieniach pod tym względem nie można już mówić. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z procedurami, na początku październikowej sesji radni przyjęli jej program i nikt nie zgłosił zastrzeżeń.

- Tym samym wada przestała mieć swoją moc - dodał mecenas.

Najważniejszym punktem obrad grudniowych były rzecz jasna sprawy związane z przyszłorocznym budżetem. Ten, jak wiadomo, będzie trudny, jednak debata o nim zaczęła się od pozytywnych wiadomości. Dzięki oszczędnościom w wydatkach inwestycyjnych i bieżących, udało się zaoszczędzić prawie 12 milionów złotych. Spora część tej sumy to pieniądze zarezerwowane na różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalno-rozrywkowe, które z powodu nie odbyły się, albo były skromniejsze.

- W ramach zadań związanych z kulturą jest jedna duża oszczędność: 1 milion 150 tysięcy złotych, jest to zmniejszenie dotacji na organizację festiwalu Camerimage - mówiła Aneta Pietrzak, dyrektor magistrackiego Wydziału Planowania i Nadzoru Finansowego.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

- Przypomnę, że całkowity plan tej dotacji to 3 miliony złotych. Na jednej z poprzednich sesji wyraziliście państwo zgodę na przesunięcie miliona złotych do wydatków inwestycyjnych. Z pozostałych 2 milionów złotych wykorzystano 850 tysięcy.

Te i wcześniejsze oszczędności pozwolą zmniejszyć tegoroczny deficyt miasta do 91 milionów złotych. Co z resztą? Z kredytów już miasto korzystało, teraz jego władze zdecydowali się sięgnąć po inne środki.

- Po raz pierwszy w historii miasta proponujemy emisję obligacji na budżet - mówi skarbniczka miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. Nie jest to oczywiście pierwsza emisja obligacji w naszym mieście, ponieważ trzy nasze spółki: Miejski Zakład Komunikacji, Jordanki oraz Toruńska Infrastruktura Sportowa, z powodzeniem już to robią. Emisja obligacji w formule jaką proponujemy jest w zasadzie taka jak kredyt, ma jednak taką zaletę, że w trakcie trwania umowy ustalone terminy spłat mogą być zmieniane, rzecz jasna za każdym razem wymagałoby to zgody Rady Miasta. W tej chwili oczywiście takich zmian nie przewidujemy, ale na wypadek gdyby pojawiły się jakieś kryzysy, dobrze jest mieć taką możliwość.

Propozycja nabycia obligacji miałaby być skierowana do jednego adresata, konkretnie do banku PKO SA. Bank ten w postępowaniu ofertowym złożył najbardziej korzystną cenę. W sumie obligacje mają mieć wartość 65 milionów złotych. Łączne oprocentowanie obligacji ma wynosić 1,368 procenta. Zgodnie z planem obligacje powinny zostać wykupione w latach 2026-2029.

Radni przyjęli także budżet na przyszły rok. Dochody gminy zostały oszacowane na 1 miliard 352 milionów złotych, wydatki na 1 miliard 395 milionów złotych. Deficyt wyniesie 43 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska