Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wszczęła postępowanie w sprawie wycinki na Kępie Bazarowej

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wideo
od 16 lat
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wszczęła postępowanie w sprawie wycinki drzew na Kępie Bazarowej w Toruniu. W środę 23 lutego ogołocony z drzew kilkunastohektarowy teren przy moście drogowym skontrolują pracownicy wojewody.

Obejrzyj: Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

od 16 lat

W ubiegłym tygodniu, po kontroli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, została wstrzymana wycinka drzew na Kępie Bazarowej w Toruniu. Kontrolerzy RDOŚ stwierdzili, że zakres wycinki był znacznie szerszy niż wskazany w decyzji wydanej przez dyrekcję. Rozpoczęła się procedura wyjaśniająca, poręba przy toruńskim moście jednak nie opustoszała. Maszyna, która mieliła gałęzie ściętych drzew, pracowała tam do piątku, została wyłączona dopiero późnym wieczorem po interwencji policji.

Polecamy

Przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia tłumaczą, że wycinka przy moście zgodna była z wytycznymi RDOŚ, dyrekcja bowiem zobowiązała odpowiedzialny za przebudowę mostu Miejski Zarząd Dróg do usunięcia inwazyjnych klonów jesionolistnych rosnących w odległości 200 metrów od mostu. Poza tym - jak kilka tygodni temu informowali drogowcy - pod topór miały pójść także pojedyncze drzewa suche bądź zagrażające konstrukcji przeprawy. Jak jednak wiadomo, wycięte zostały wszystkie drzewa, jakie tam rosły na powierzchni kilkunastu hektarów. Wiele z nich w ogóle nie miało szans, aby mostu dotknąć.

A gdzie jest Natura 2000?

Urzędnicy bronią się tłumacząc, że sąsiedztwo mostu było miejskim lasem, zatem zakres wycinek można było poszerzyć bez dodatkowych zgód. Protestujący przeciw wycinkom społecznicy zwracają jednak uwagę, że większość tego lasu położona była na obszarze chronionym Natura 2000.

Kiedy zapadła decyzja o rozszerzeniu wycinki?

Kiedy zapadła decyzja w sprawie dodatkowych wycinek? Przy okazji planowania całej inwestycji czy już po rozpoczęciu wycinek klonów? Zapytaliśmy o to rzeczniczkę prezydenta Zaleskiego.

"O usunięciu drzew uszkodzonych (złomów, wywrotów), uschniętych i zamierających zadecydowano po rozpoczęciu realizacji wycinki klona jesionolistnego, gdy okazało się, że będą one przeszkodą w wykonaniu nasadzeń - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel. - Wtedy też uzgodniono konieczność uprzątnięcia drzew uszkodzonych (złomów i wywrotów) w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków komunikacyjnych, ze względu na urządzoną w sąsiedztwie plażę oraz nowe zejścia z mostu drogowego".

Związana z przebudową toruńskiego mostu drogowego wycinka kilkunastu hektarów lasu na Kępie Bazarowej budzi coraz większe oburzenie. W piątek (18.02) wieczorem przy moście odbyła się wieczornica. Zobacz, jak było!

Toruń. Wieczornica na Kępie Bazarowej. Protest przeciw wycin...

Ile drzew, które nie były klonami poszło po topór?

Ile drzew, które nie były klonami jesionolistnymi, poszło pod topór? Na zadane w ten sposób pytanie otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

"Jak informuje Tomasz Kozłowski z Wydziału Środowiska i Ekologii UMT, co do ilości drzew, które nie były klonami jesionolistnymi, to RDOŚ po środowej kontroli zakresu cięć związanego inwestycją mostową prosi o wyjaśnienia dotyczące usunięcia 25 drzew ponad decyzję ZRID - dodaje Anna Kulbicka-Tondel. - Chodzi o 20-metrowy pas bezpośrednio przylegający do mostu Piłsudskiego".

Kolejna kontrola

Tymczasem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wszczęła postępowanie w sprawie wycinki drzew na Kępie Bazarowej. W środę natomiast na kępie będzie kolejna kontrola, tym razem z Urzędu Wojewódzkiego.

- Dnia 21 lutego 2022 r. zostało z urzędu wszczęte postępowanie w trybie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, w związku z prawdopodobieństwem wystąpienia szkody w środowisku w gatunkach chronionych i chronionych siedliskach przyrodniczych, na skutek wycinki drzew w okolicach mostu na Kępie Bazarowej - mówi Anna Gondek, rzeczniczka RDOŚ. - W toku postępowania wyjaśnione zostaną kwestie ewentualnego naruszenia form ochrony przyrody i ochrony gatunkowej, na zasadach i w zakresie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Ponadto w środę, tj. 23 lutego 2022 r. pracownicy RDOŚ w Bydgoszczy planują włączyć się w przeprowadzenie wspólnie z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy kontroli, mającej na celu m.in. zweryfikowanie zgodności przeprowadzonych prac z decyzją Wojewody Kujawsko – Pomorskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej nr 1/2020, z dnia 29 stycznia 2020 r. Podczas kontroli zweryfikowane zostanie także potencjalne występowanie w obrębie wyciętych drzew gatunków objętych ochroną, w szczególności bezkręgowców i porostów, przez eksperta entomologa i eksperta lichenologa z RDOŚ w Bydgoszczy.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że również czeka na wyniki kontroli. Domaga się również, aby go z tą sprawą nie łączyć, ponieważ żadnych decyzji w sprawie wycinki nie wydawał.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska